Veden korkein mahdollinen lämpötila?

löylyälisää

Alin lämpötila on tietenkin absoluuttisessa nollapisteessä, mutta tuleeko mitään ylärajaa vastaan, jossa veden sisältämät vedyt irtoavat hapesta? Silloinhan vesi lakkaisi olemasta vettä.

17

4680

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • outoa_minusta

      Mieti ensin vaikka sitä, mitä vedelle tapahtuu sen kiehuessa höyryksi. Miksi se muuttuu painavasta nesteestä, ilmaa keveämmäksi kaasuksi. Miten happi ja vety muuttuvat äkkiä kevyemmiksi?

      • yiyiiuuy

        Vety ja happi eivät muutu. Kyse on siitä, että liikeenergia voittaa molekyylejä yhdessä pitävän voiman ja molekyylit jakautuvat paljon suurempaan tilavuuteen. Vety on kevein alkuaineista, eikä happikaan paljoa paina.


      • parempia_selityksiä
        yiyiiuuy kirjoitti:

        Vety ja happi eivät muutu. Kyse on siitä, että liikeenergia voittaa molekyylejä yhdessä pitävän voiman ja molekyylit jakautuvat paljon suurempaan tilavuuteen. Vety on kevein alkuaineista, eikä happikaan paljoa paina.

        Ei oikein vakuuta tuo teoria.
        Jos laitan vaa'alle paperiarkin ja siihen keskelle viisi lyilyhaulia tiiviiksi ryhmäksi. Kun sitten siirtelen haulit kauaksi toisistaan, painavat ne edelleen yhtä paljon kuin tiiviinä kasana.


      • aivan_eri_asia

        Haulit eivät ole polaarisia molekyylejä. Vesiatomit sen sijaan ovat ja muodostavat tästä syystä jäätyessään mm. hilan. Vesi on oikeastaan molekyylien tila, jossa on jonkinlaista rakennetta vielä jäljellä, ts. molekyylit saavat vielä toisistaan kiinni kun ei ole tarpeeksi lämpöä heiluttelemaan näitä heikkoja sähköisiä sidoksia auki.


      • fysiikanopiskelija
        parempia_selityksiä kirjoitti:

        Ei oikein vakuuta tuo teoria.
        Jos laitan vaa'alle paperiarkin ja siihen keskelle viisi lyilyhaulia tiiviiksi ryhmäksi. Kun sitten siirtelen haulit kauaksi toisistaan, painavat ne edelleen yhtä paljon kuin tiiviinä kasana.

        mutta eiväthän halit ole molekyylejä


    • NoinhanSeOn

      Wikipedia: Kriittinen piste on se piste faasidiagrammissa, jossa neste-kaasu-tasapainokäyrä loppuu. Kriittisen pisteen yläpuolella erilliset neste- ja kaasufaasi häviävät ja aine on yhdessä faasissa, jota kutsutaan ylikriittiseksi fluidiksi. Lähestyttäessä kriittistä pistettä neste- ja kaasufaasin välinen entalpiaero (höyrystymislämpö) pienenee, kunnes kriittisessä pisteessa höyrystymisentalpia on nolla. Sama koskee neste- ja höyryfaasin välistä tiheyseroa.

      Kriittisen pisteen avulla on myös erotettu käsitteet höyry ja kaasu toisistaan. Höyrystä puhutaan silloin, kun faasin lämpötila on kriittisen lämpötilan alapuolella. Höyry voidaan aina tiivistää nesteeksi kohottamalla sen painetta. Jos aineen lämpötila on suurempi kuin sen kriittinen lämpötila, sitä ei voida nesteyttää.

      Veden kriittisessä pisteessä lämpötila on 374 °C ja paine 221 baaria. Kriittisen pisteen lämpötilaa ja painetta kutsutaan kriittiseksi lämpötilaksi (Tc) ja kriittiseksi paineeksi (Pc). Teknisesti tärkein ylikriittinen fluidi on ylikriittinen hiilidioksidi (Tc = 31,4 °C, Pc = 73 bar), jolla on lukuisia käyttösovelluksia luonnonaineiden jalostuksessa ja kemianteollisuudessa.

      • martta00

        "Jos aineen lämpötila on suurempi kuin sen kriittinen lämpötila, sitä ei voida nesteyttää."

        tottakai voidaan, mutta siis ei voida nesteyttää pelkästään painetta nostamalla!


      • ihmettelenpä.vain
        martta00 kirjoitti:

        "Jos aineen lämpötila on suurempi kuin sen kriittinen lämpötila, sitä ei voida nesteyttää."

        tottakai voidaan, mutta siis ei voida nesteyttää pelkästään painetta nostamalla!

        Muuttuuko vesi ei-vedeksi, jos veden lämpötila on kriittisen lämpötilan yläpuolella?


      • martta00
        ihmettelenpä.vain kirjoitti:

        Muuttuuko vesi ei-vedeksi, jos veden lämpötila on kriittisen lämpötilan yläpuolella?

        ei muutu


      • EnMuistaEnää

        Tämä faasidiagrammi kuulostaa jo enemmän kemialta (,josta en ymmärrä juuri mitään). Muistan kuitenkin erään esille tulleen kysymyksen lukion fysiikasta (vai oliko se sittenkin kemiasta?): Mikä on veden kiehumispiste NTP:ssä?


    • näin.olen.luullut

      Joidenkin tietojen mukaan vesi hajoaa vedyksi ja hapeksi 2000 K yläpuolella ja hajaantuminen on täydellistä 4000 K lämpötilassa.

    • termo.lyysi

      Wikipedian mukaan 2200C lämpötilassa kolme prosenttia vesimolekyyleistä on hajonneena erinäisiksi molekyyleiksi ja atomeiksi (H2, O2, H, O, OH). Kun lämpötila on 3000 astetta niin yli puolet vesimolekyyleistä on hajonneessa tilassa. Veden termolyysistä on siis kysymys. Löytyy googlaamalla tämä termi ja katsomalla sivuja, jotka liittyvät veden hajoamiseen.

      doi:10.9790/3008-1206026567

      Happi - asetyleeni - kasuhitsin liekissä lämpötila on yli 3000 astetta.

    • Yleensä ajatellaan, että vedellä on kolme plus yksi eri tilaa: jää, neste ja höyry ja plasma - viimeisin siis se kuumin tila, jossa vesi....ööööh, ei olekaan kuin vetyä ja happea, joten se ei siis ole vettä!

      Mutta vedellä on oikeasti yli 10 eri faasia. Ne "puuttuvat" faasit esiintyvät korkeassa paineessa
      ja matalassa lämpötilassa. En muista ulkoa kuinka äärimmäisiä olosuhteita tarvitaan, mutta
      ainakin yksi "ylimääräinen" faasi muistaakseni löytyy Pohjoisnavalta, syvältä jään muodostaman
      suuren paineen alta.

      Tämä tietenkään ei liity ap-aiheeseen, tulipahan vain mieleen kommentteja lukiessa.
      Mutta vesi on hyvin ainutlaatuinen kemikaali ominaisuuksiltaan

      • kuha_kysy

        Jaa, mutta onko kaikki vesi jo olemassa, vai syntyykö sitä lisää?
        Entä häviääkö vettä hajoamalla vedyksi ja hapeksi?
        Miten kävisi maapallolla jos kaikki vesi "päättäisi" jostain syystä hajota?


      • Altocumulus
        kuha_kysy kirjoitti:

        Jaa, mutta onko kaikki vesi jo olemassa, vai syntyykö sitä lisää?
        Entä häviääkö vettä hajoamalla vedyksi ja hapeksi?
        Miten kävisi maapallolla jos kaikki vesi "päättäisi" jostain syystä hajota?

        Orgaanisten yhdisteiden palaessa muodostuu vettä: siis polttomoottoreissa, tulisijoissa, maastopaloissa etc.

        Vedettömässä Maassa elämä olisi internetissä "elävän" digitaalisen ihmishaamun Wikipediassa esiintyvä sana (muinaishistorian luokassa) - mikäli ilmakehä läpäisisi valoa aurinkosähkön saamiseksi etc.


    • Karvamies

      Mene johonkin Korkeakouluun opiskelemaan/lukemaan fysiikkaa. Siellä sitä jauhetaan kolmoispisteestä.

    • No joo, se on sama, kuin veden ionisaatio-lämpötila, siis se lämpötila, jolloinka vesi hajoaa pienemmiksi osiksi. Löydät tämän lämpötilan googlesta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1463
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      926
    4. 68
      733
    5. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      713
    6. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      240
      698
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      609
    8. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      551
    10. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      537
    Aihe