No nyt sekin selvisi, että Ullan laiton irtisanominen maksoi 130 000 euroa. Ei ole pikkuraha vaikka kohtuullisesti talous menneekin. No muistatteko kuka ja ketkä tämän laskun aiheutti? Nyt kunnan tulisi panna ko. päättäjät maksamaan sen laittoman päätöksen. Taisi olla Torperi itte päälle päsmärinä ja Sakke kovasti uhosi ainaki Luoteis-Lapissa. Vaattovaaran Orvo taisi olla ainut joka jätti eriävän mielipiteen päätöksestä, joten Orvo vapautetaan maksusta. No Torperihan taitaa olla kusessa tuolla Kittilässäki ja tohtoroi tätäki päätöstä
Ullan laiton irtisanominen
21
2583
Vastaukset
- Puulanssi
http://www.luoteis-lappi.com/arkisto/vesala-saa-lahtea.html
Aatteli vissiin että ko itseltä meni yhteiskunnan tarjoama leveä leipä niin joutaa jaella potkuja muillekin sitte.- ullavesala1
Sakke.....nyt toella tarvitaan komentteja, uskalla tulla esille....
- miemie
Sakari-parka ei ymmärrä miten yhteiskunta toimii. Näin lähisukulaisena voin sanoa, että jotaki on pahasti pielessä kysesen ihmisen luontheessa
- Onkamalaa
Aika hurjaa että laittoimia potkuja on ollut antamassa yrittäjiäkin. Miten pärjäävät yritystoimissaankaan kun näin kohtelevat ihmistä? Taitavat käppyrät osoittaa kaakkoon koillisen sijasta.
- katukaaees
Näyttäisi siltä tuon Luoteis-Lapin mukaan että vain Vaattovaaran Orvo ja Rundgrenin Simo (oli esteellinen) ovat vapaina vastuistamuut hyi hävetkää kutrn Nordberin Esa, Vaattovaaran Martti, Kylmämaan Jarmo jne.
- olisihyvätietää
Voisiko joku kun tietää kukka oli hallituksessa ja valtuustossa silloin sanomassa Ullaa irti. Olisi iin hyvä muistaa seuraavissa vaaleissa. 130 000 sillä olisi maksettu paljon velkoja. voisiko joku laitta lista kh:n ja Kvn jäsemistä???
- Dengamle
Kepumafia ja sisäsiittoiset ovat asialla. Suomen lakia roskaväki ei noudata.
Oikein kolarilaisille maksaa tuo raha. Äänestäkää jatkossakin sisäsiittoista kepumafiaa! - ihmettelenkyllä
Miten ihmeessä Kyösti ja Sakke saivat hekumoitua melkein koko kh:n ja valtuuston laittomalle tiell eikö kelhään Orvon lisäksi soihneet hälytyskellot päässä ettei ihmisiä voi seku vain irtisanoa. Olisitte kuuhleet ees muita oopettajia sielä oli paljon opettajia Ullan puolella.
- Utelias4321
Miksi Ulla irtisanottu?
- hyvävelijärjestö
Ai Ulla potkittu putiikistaan ulos, buahhahhaa...
- sekuvainse
Ai ettäkö miksi Ulla irtisanottu, no ko se ei ollu mukava kaikille ja veti koulua etheenpäin koulun ja kunnan hyväksi. Samala sattui astumhaan joidenkin virkamiesten varpaile. No Kyöstihän innostui Saken ja koko kh:n kanssa sanohmaan irti seku vain. Siinä se tarina lyhykäisyyessään oli.
- vasemkepulaislipsanen
Kolari ...tuollaisiaNordberikiä, Lipposia ja Kylmämaita, jotka rattastaa yhteikunnan varoilla, joutuisivat vastuuseen .....eipä loppuhoppu ole uskaltanut kommendoita, muista puhumattakkaan........kyllä on raukkamaista ......
- ympäri
Ulla oli lapseton vanha piika joka ei ymmärtänyt lapsista mitään
- Ope66
En ole ennen kuullut naimisissa olevaa sanotun vanhaksi piiaksi. Väitätkö, että lapsettomat opettajat, joita on paljon, eivät ymmärrä lapsia?
- HyväBolshevikki
Meinaatko, että jos olet antanut periksi sille tietynlaiselle kutinalle jalkovälissä, se tekee sinusta asiantuntijan vanhemmuudessa? Minusta se on luonteen heikkouven merkki, jos penikoita pitää vääntää, vaikka ei pysty huolehtimaan ees itestään. Monilla luulo, että ne penikat ja niiden määrä paikkaa omat tekemiset ja tekemättä jättämiset.
- lexkittilä
Virka- ja vahingonkorvausvastuu
Luottamushenkilö on toimessaan rikosoikeudellisessa virkavastuussa. Luottamushenkilö voi olla vahingonkorvausvastuussa virheellisen menettelyn kunnalle tai ulkopuoliselle aiheuttamasta vahingosta. Päätöstä vastaan äänestänyt tai eriävän mielipiteen ilmoittanut ei ole vastuussa päätöksestä. - Asiaaa
👍Siis vastuuseen ja maksamaan väärästä päätöksestä 👍
- Lompololainen
Tämä asia lakaistiin maton alle kaikessa hiljaisuudessa, edes kunnan toimittaja ei ole tehnyt juttua ja haastatellut irtisanojia.näin toimii keskusta/vasemmisto hyväveliverkosto kolarissa. Aika ihmeellinen juttu.
- aloite
Lähetä kuntalaisaloite kuntaan ja vaadi laittomaan irtisanomiseen osallistuneita virkamiehiä ja luottamushenkilöitä korvausvastuuseen kunnalle aiheuttamasta vahingosta.
- Unski3
Juttuhan on niin, että nykyinen vpj masinoi Ullan irtisanomisen aikoinaan, ko Ulla alkoi penkomaan vpk:lapsen uhkailuja. Poika uhkailu tappamisella sun muila tempuila, Ulla halus käsialanäytteitä yms.. poikahan sitten lopulta alko pistelemään jengiä hengiltä.
- Huvitti
Niinhän yks isäntäki tokas kunnantoimistolta tullessaan n.50v. Sitten ku asiat ei hoituneet , että eihän sielä ole ko jussii ja pässii koko kunnantoimisto täynnä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1433958Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3593064Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142008Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101705Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41139Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69975- 71974
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23851- 71839
- 44794