Viitteet ulkomaisiin lähteisiin?

viestit.katoavat

Miten onnistuvat viittaukset sellaisiin lähteisiin, joiden nimissä esiintyy englanninkielisiä sanoja?

3

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos on tarvetta esittää muita kuin suomenkielisiä linkkejä tai viitteitä niin viitatkaa niihin epäsuorasti. Muuten erinäisten kiusantekoa harrastavien on liian helppo poistattaa kyseiset viestit keskustelusta. Mikä tahansa englanninkielinen sana tuntuu riittävän palstan Terminaattorille (moderointirobotti) perusteeksi poistamiselle kun ilmianto on tullut. Kertaalleen poistetun viestin uudelleenlähettäminen riittää perusteeksi poistamiselle ja se tapahtuu automaattisesti. Parempi siis olla tarjoamatta syöttejä ensinkään.

      Itse laitan usein näkyviin muita kuin englanninkielisiä hakusanoja, joita etsimisen kohteena olevalta sivustolta löytyy. Numerot, lyhenteet ja nimet ovat hyviä, jos ne itsessään eivät ole englanninkielen sanoja. Prosenttiluvut ovat hyviä, vuosiluvut myöskin ja lyhenteet. Jos viittauksen kohteena on tieteellinen julkaisu niin sitten näkyviin sen DOI, jossa yleensä ei ole mitään Terminaattorille kelpaavaa.

      • vielä.lisää

        Ymmärrän, että monella olisi tarvetta viitata myös mielipidekirjoituksiin ulkomaisissa blogeissa. Tässä esimerkkinä viittaus Wattsin mielipiteisiin USA:n lumimyrskyistä. Otsikkona englanniksi Melkein puolet manner-USAsta lumen peittämänä.

        Anthony Watts 25, 2017 USA 49.0% Alaska 41.9%

        Nuo hakusanat kun antaa hakukoneelle (kokeiltu google ja duckduckgo) niin päätyy oikealle sivulle. Itse siis ensin kokeilen erilaisia yhdistelmiä sivulta löytyvistä numeroista ja nimistä (samassa järjestyksessä kuin sivulla!) ja kun sopiva löytyy niin annan sen sitten viitteeksi. Myös vuosiluku kannattaa laittaa näkyviin hakusanaksi sillä näitä keskusteluita saatetaan katsella vielä 10 vuodenkin kuluttua.


      • vielä.lisää kirjoitti:

        Ymmärrän, että monella olisi tarvetta viitata myös mielipidekirjoituksiin ulkomaisissa blogeissa. Tässä esimerkkinä viittaus Wattsin mielipiteisiin USA:n lumimyrskyistä. Otsikkona englanniksi Melkein puolet manner-USAsta lumen peittämänä.

        Anthony Watts 25, 2017 USA 49.0% Alaska 41.9%

        Nuo hakusanat kun antaa hakukoneelle (kokeiltu google ja duckduckgo) niin päätyy oikealle sivulle. Itse siis ensin kokeilen erilaisia yhdistelmiä sivulta löytyvistä numeroista ja nimistä (samassa järjestyksessä kuin sivulla!) ja kun sopiva löytyy niin annan sen sitten viitteeksi. Myös vuosiluku kannattaa laittaa näkyviin hakusanaksi sillä näitä keskusteluita saatetaan katsella vielä 10 vuodenkin kuluttua.

        Älkää poistattako viestejä huvin vuoksi tai siksi, että satutte olemaan eri mieltä viestin kirjoittajan kanssa. Palstan automaattimoderointi itsessään on aivan riittävän haitallinen keskustelun kannalta ilman että te ryhdytte sitä käyttäen hiljentämään toisen puheenvuoroja. Antakaa ihmisten kertoa mielipiteensä.

        Jos olette eri mieltä "denialistin" tai "ilmastosäikähtäneen" kanssa niin kertokaa oma mielipiteenne ASIASTA mutta ÄLKÄÄ SENSUROIKO älkääkä asiattomasti nimitelkö toisia kirjoittajia! Asiattomuudet ja toiseen keskustelijaan kohdistuva nimittely riittää usein viestin poistatuksen perusteeksi ja silloin poistolle on perusteet. Ei siis palstalle viittauksia ruumiintoimintoihin tms. lapsellisuuksia. Niiden perusteella on helppo poistattaa viesti.

        Kirjoittakaa asiasta tai jos ette osaa kirjoittaa asiasta niin jättäkää kirjoittamatta kokonaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      25
      4437
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      106
      2229
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      97
      1490
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      172
      1418
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      60
      1274
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      56
      1145
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      204
      1108
    8. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      50
      1029
    9. puukkotappelu-keskella-tieta

      https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo
      Rovaniemi
      11
      1009
    10. Missä Martina miehineen?

      Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M
      Kotimaiset julkkisjuorut
      193
      984
    Aihe