Miten onnistuvat viittaukset sellaisiin lähteisiin, joiden nimissä esiintyy englanninkielisiä sanoja?
Viitteet ulkomaisiin lähteisiin?
3
63
Vastaukset
Jos on tarvetta esittää muita kuin suomenkielisiä linkkejä tai viitteitä niin viitatkaa niihin epäsuorasti. Muuten erinäisten kiusantekoa harrastavien on liian helppo poistattaa kyseiset viestit keskustelusta. Mikä tahansa englanninkielinen sana tuntuu riittävän palstan Terminaattorille (moderointirobotti) perusteeksi poistamiselle kun ilmianto on tullut. Kertaalleen poistetun viestin uudelleenlähettäminen riittää perusteeksi poistamiselle ja se tapahtuu automaattisesti. Parempi siis olla tarjoamatta syöttejä ensinkään.
Itse laitan usein näkyviin muita kuin englanninkielisiä hakusanoja, joita etsimisen kohteena olevalta sivustolta löytyy. Numerot, lyhenteet ja nimet ovat hyviä, jos ne itsessään eivät ole englanninkielen sanoja. Prosenttiluvut ovat hyviä, vuosiluvut myöskin ja lyhenteet. Jos viittauksen kohteena on tieteellinen julkaisu niin sitten näkyviin sen DOI, jossa yleensä ei ole mitään Terminaattorille kelpaavaa.- vielä.lisää
Ymmärrän, että monella olisi tarvetta viitata myös mielipidekirjoituksiin ulkomaisissa blogeissa. Tässä esimerkkinä viittaus Wattsin mielipiteisiin USA:n lumimyrskyistä. Otsikkona englanniksi Melkein puolet manner-USAsta lumen peittämänä.
Anthony Watts 25, 2017 USA 49.0% Alaska 41.9%
Nuo hakusanat kun antaa hakukoneelle (kokeiltu google ja duckduckgo) niin päätyy oikealle sivulle. Itse siis ensin kokeilen erilaisia yhdistelmiä sivulta löytyvistä numeroista ja nimistä (samassa järjestyksessä kuin sivulla!) ja kun sopiva löytyy niin annan sen sitten viitteeksi. Myös vuosiluku kannattaa laittaa näkyviin hakusanaksi sillä näitä keskusteluita saatetaan katsella vielä 10 vuodenkin kuluttua. vielä.lisää kirjoitti:
Ymmärrän, että monella olisi tarvetta viitata myös mielipidekirjoituksiin ulkomaisissa blogeissa. Tässä esimerkkinä viittaus Wattsin mielipiteisiin USA:n lumimyrskyistä. Otsikkona englanniksi Melkein puolet manner-USAsta lumen peittämänä.
Anthony Watts 25, 2017 USA 49.0% Alaska 41.9%
Nuo hakusanat kun antaa hakukoneelle (kokeiltu google ja duckduckgo) niin päätyy oikealle sivulle. Itse siis ensin kokeilen erilaisia yhdistelmiä sivulta löytyvistä numeroista ja nimistä (samassa järjestyksessä kuin sivulla!) ja kun sopiva löytyy niin annan sen sitten viitteeksi. Myös vuosiluku kannattaa laittaa näkyviin hakusanaksi sillä näitä keskusteluita saatetaan katsella vielä 10 vuodenkin kuluttua.Älkää poistattako viestejä huvin vuoksi tai siksi, että satutte olemaan eri mieltä viestin kirjoittajan kanssa. Palstan automaattimoderointi itsessään on aivan riittävän haitallinen keskustelun kannalta ilman että te ryhdytte sitä käyttäen hiljentämään toisen puheenvuoroja. Antakaa ihmisten kertoa mielipiteensä.
Jos olette eri mieltä "denialistin" tai "ilmastosäikähtäneen" kanssa niin kertokaa oma mielipiteenne ASIASTA mutta ÄLKÄÄ SENSUROIKO älkääkä asiattomasti nimitelkö toisia kirjoittajia! Asiattomuudet ja toiseen keskustelijaan kohdistuva nimittely riittää usein viestin poistatuksen perusteeksi ja silloin poistolle on perusteet. Ei siis palstalle viittauksia ruumiintoimintoihin tms. lapsellisuuksia. Niiden perusteella on helppo poistattaa viesti.
Kirjoittakaa asiasta tai jos ette osaa kirjoittaa asiasta niin jättäkää kirjoittamatta kokonaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.3111210- 568893
- 1375435
- 1443724
- 693628
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi353584- 403318
- 582641
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak702353- 311882