Talvi tulee jatkumaan lauhana, näyttää ennusteet.
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201801082200654161_u0.shtml
Kiihtyvä lämpeneminen näkyy jo siten, että talvet (jos tätä talveksi voi sanoa) ovat lauhoja suomessa.
Lauha talvi!!!
19
125
Vastaukset
- Daltonin_todistaja
Tuleekohan lunta edes sen verran, että saimaannorpat voivat pesiä?
- hohhoijaaaa
Tuskimpa, mutta saimaa pitäisi jäätyä ensin.
- cirruskeropsiinano
Harvemmin lumimyräköitä on kovalla pakkasella. Nythän lunta on paikoin ennätysmäärä juuri siksi kun on ollut pilvistä ja sateista ja siksi myös vähän pakkasta.
- Eijummarra
Miks pitäisi olla kylmää? Sehän on erittäin epämukavaa.
- hohhoijaaaa
Ei tässä kukaan toivo ennätyskylmää, eikä ennätyslämmintä. Se notmaali olis parasta.
- PierreReview_
Poikkeuksellisen kylmä talvi!!!
Näyttää siis olevan Espanjan Fuengirolassa, jossa aurinkorannat peittyivät lumeen:
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005517842.html
Onko SE "äärimmäistä" ja "poikkeuksellista"?
Nimittäin se lämpeneminen.- ilmasto_lämpeneee
Eikö ole kiusallista kun joudut alinomaa etsimään kylmää muualta maailmasta. Kun Suomessa on niin lämmin. Joulukuu paikoin jopa 5-6 astetta tavallista lämpimämpi.
- Eelis_Perma___nen
Ole huoleti Pierurewa. Varsin lyhytaikainen sääilmiö. Jo huomenna Fugen rannoilla tallustellaan shortsikelissä.
https://www.foreca.fi/Spain/Fuengirola/details/20180110 - jäätävääkeliä
Eelis_Perma___nen kirjoitti:
Ole huoleti Pierurewa. Varsin lyhytaikainen sääilmiö. Jo huomenna Fugen rannoilla tallustellaan shortsikelissä.
https://www.foreca.fi/Spain/Fuengirola/details/20180110Ei tuo nyt oikein shortsikeliltä näytä, jos on karvan yli 10 astetta ja sataa vettä.
- PierreReview_
ilmasto_lämpeneee kirjoitti:
Eikö ole kiusallista kun joudut alinomaa etsimään kylmää muualta maailmasta. Kun Suomessa on niin lämmin. Joulukuu paikoin jopa 5-6 astetta tavallista lämpimämpi.
Suomessahan on ollut niin "lämmin", että esim. viime vuonna eteläisen Suomen osalta puolivuotisjaksolla huhtikuu-syyskuu oli suhde keskimääräistä kylmemmät vs. keskimääräistä lämpimämmät kuukaudet 5:1. Nyt jakson 10/2017-3/2018 pitäisi olla 1:5, jotta päästäisiin edes tasoihin 6:6. Revipä siitä lämpenemistä, kun tarkastellaan asiaa kuukausitasolla.
Tämän kiusallisen faktan johdosta on odotettavissa kiivaan jalanpoljennan kera: selityksiä "mutku se ja se kuukausi oli niin paljon lämpimämpi kuin ..." tai "2000-luvulla sitä ja tätä".
Ei auta. Korkeintaan tasan menevät kylmät ja lämpimät kuukaudet tuolla mainitulla vuoden jaksolla, koska lokakuu oli keskimääräistä kylmempi. - lkshgjfldjdgdhdk
Alkaako Pierren vuosi huhtikuusta. Normaalin ajanlaskun mukaan se alkaa tammikuusta. Oliko se 2017 sitten normaalia lämpimämpi vai kylmempi. En ole tietoa löytänyt mut kai se on jo selvillä.
- Torakanpieru
ilmasto_lämpeneee kirjoitti:
Eikö ole kiusallista kun joudut alinomaa etsimään kylmää muualta maailmasta. Kun Suomessa on niin lämmin. Joulukuu paikoin jopa 5-6 astetta tavallista lämpimämpi.
Eli Taalas valehteli, kun kertoi AGW:n tuovan meille Siperian talvet.
- huihaisentään
Torakanpieru kirjoitti:
Eli Taalas valehteli, kun kertoi AGW:n tuovan meille Siperian talvet.
No vähän. Ei niin paljon sentään kuin Happipullo jonka mukaan olemme jo kolme vuotta olleet jäämassojen alla.
- miksi_valehtelet
huihaisentään kirjoitti:
No vähän. Ei niin paljon sentään kuin Happipullo jonka mukaan olemme jo kolme vuotta olleet jäämassojen alla.
Missä näin on väitetty?
Linkki tai valehtelet!
- Holotna
Aurinkorannikolla ja Algeriassa tupruttelee lunta. Että tämmöinen lämpeneminen päällänsä..
- hkjhkjhkkjh
Taas pennut puhuvat säästä, kun pitäisi puhua ilmastosta. Jotain vinkkiä kehityksen suunnasta saa tämänpäiväisestä YLE:n uutisesta:
"Viime vuosi oli Yhdysvaltain tilastojen kolmanneksi lämpimin. Myös kaksi muuta lämpimintä vuotta ovat olleet tällä vuosikymmenellä, 2012 ja 2016. Keskiarvo ylitettiin jo 21. perättäisenä vuotena. Tilastoa on pidetty vuodesta 1895."
https://yle.fi/uutiset/3-10013820
Siis koko Yhdysvaltain alueella 21 peräkkäistä vuotta yli entisen keskiarvon. Melkoisen vahva näyttö ilmaston lämenemisestä. Viimeiset vuodet on rikottu myös jatkuvasti globaaleja ennätyksiä.- 5h841
Sääsää siellä ja määmää täällä mutta sillloin kun puhutaan alati kiihtyvästä, vaarallisesta lämpenemisestä, ei silloin ole mahdollista että vuosisataiset subtrooppiset alueet muuttuvatkin subarktisiksi, vuodesta ja -kymmenestä toiseen.
- säät.sääpalstalla
Tästä samasta aiheesta on jo keskustelu käynnissä sääpalstalla. Kun sinne annoin linkin niin joku katsoi tarpeelliseksi sen poistattaa.
Tässäpä linkki mainitsemaani keskusteluun Suomi24 sääpalstalla.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15127642/etelaan-ei-kannata-kunnon-talvea-odotella
Sama aihe siellä oli käsittelyssä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos4175984Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http1133358Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?592320Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit251869- 611005
Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko108993- 59984
Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?101973- 42882
- 78881