http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/htmls/euT2me3Mon.html
Lämpötilapoikkeamakartat hehkuvat Suomen kohdalla punaisina pitkälle kevääseen asti. Kaikkein suurimmat poikkeamat tavanomaista lämpimämpään suuntaan näyttää olevan nimenomaan Etelä-Suomessa. Varsinaisina jäljellä olevina talvikuukausina, eli tammikuussa ja helmikuussa lämpötilapoikkeamat näyttävät olevan Etelä-Suomessa jopa yli 4 astetta. Tämä tarkoittaa Etelä-Suomen lämpöoloissa sitten sitä, että mitään kunnon lumitalvea tai pakkastalvea ei kannata Etelä-Suomeen odotella.
Ennustettujen lämpötilapoikkeamien perusteella näyttäisi olevan tulossa myös varhainen ja lämmin kevät.
Etelään ei kannata kunnon talvea odotella
8
187
Vastaukset
- faktaa.kehiin
Suomessa on nyt ennätyspaksu lumikerros. Vain muutaman kilometrin levyinen kaistale etelä-ja lounaisrannikolla on lumeton.
- pikku.pakkasessa
Lunta sataa usein varsin pienessä pakkasessa ja se säilyy maassa kunhan ollaan miinusasteilla. Miten lumen olemassaolo olisi esteenä keskimääräistä lämpimämmälle mutta kuitenkin pakkasen puolella pysyvälle säälle?
http://ilmatieteenlaitos.fi/kuukausitilastot
- Valoisuus.lisääntyy
Jonkunlainen kesä sentään tulee toukokuun lopulla. Muutaman viikon päästä pääsiäispyhiä kulutamma.
- sataasataaropisee
Nyt on luvattu Etelä-Suomeenkin viikon verran pakkasta. Saattaa jopa mennä ihan -10 C asti. Sitten taas nousee plussalle. Hurjaa että pakkasta tammikuussa.
Missä talven lumi, missä pakkaset? Ulkona sataa vettä niin että kattopellit ropisevat. Lumi on tullut moneen kertaan ja joka kerta sulanut pois.- blackorwhite
Käypä katsomassa Kainuussa sitä ihanuutta kun on paljon lunta jonka vuoksi sähkötkin on poikki tuhansista talouksista,joka paikka aivan tukossa lumen paljoudesta.
- sääpalstan.asiaa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15138035/lauha-talvi!!!
Ilmastopalstalla joku aloitti samasta aiheesta keskustelun, vaikka tämä onkin selvästi sääpalstan asiaa. - huqqaputki
Tämäkin pikku pakkanen on parempi kuin monia kuukausia kestänyt vedenlotina sateen takii. Toisen kautta vesisade rauhoittaa. Nukuin vuorokauden putkeen.
- lunta.tupaan
Nyt näyttäisi etelässäkin pitävän miinuksen puolella seuraavat viikot. Ja olisi viikon kuluttua ehkä luntakin tulossa mikä olisi hyvä asia. Saisi maan valkoiseksi ja illat valoisammiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse854640Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1773646Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.672083Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1301152
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1471084- 49989
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30904