Kiinteistöjen hinnat laskuun Kittilässä

Mikämättäämökeissä

13

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ensuhmuroi

      vähemmästiki näin käy kun sumhuroodaan kuka Kittilään voi luottaa??

    • Uusiaikaalkaa

      Ehkä ei mokeissä vikaa ole, mutta miten ois kunnan päättäjissä?

    • terveisiisveitsistä

      No kun Kittilässä on vuosikausia luultu, että Levi on niinkö joku Svetsin Zermat. Mutta kun ei ole. Tarjolla ei ole kuin ylihintaisia halvalla rakennettuja mökkejä. Ja järki käteen! Suurin osa tavallisista Leviläisistä on ihan tavallisia duunareita. Siivoojia, kokkeja ja lastenhoitajia. Ei niillä ole varaa ostella niitä "luksusmökkejä". Ja kun kukaan ei osta ja kellään ei oo varaa>> hinnat alenee.
      Rakentaisivat ees ihan perus omakotitaloja näille duunareille, pitäisivät tonttien hinnat kohtuullisina, niin kunta pyöris.

    • terveisiäsveitsistä

      ja sitäpaitsi sellainen perusjuttu pitäs muistaa, että kaikista ei voi tulla rikkaita moguleita. Vaikka kuinka haluaisi samaa kuin niillä joillakin harvoilla bisneksissään onnistuneilla, niin KAIKKI ei voi sellaista saada. Sen vuoksi ihan turva vetää ylihintaa esim. sellaisista peruspalveluista, jotka muualla Suomessa maksaa puolet vähemmän. Ihan vaan sen takia ko luulee, että sillä rikastuu.

      • Markkinatalous

        Totta. Lounaskin maksaa tuplat mitä etelässä.

        Mutta ehkä tämä onkin etelän pellejen masinoima ajojahti. Eivät suostu maksamaan mitä pyydetään. Ihan selvää sorsimista on ilmassa. Kun me päätetään, pitää maksaa. Vai olisiko Suomen Kuvalehti asialla?? Pahuuttaan laskevat hintoja!

        Minä kun tämän hökkelin ja kelohongankin olen pystyttänyt, niin on se kumma ettei raha vaihda omistajaa niin kuin haluan. Parempi että antaisivat rahat ja pysyisivät poissa. Ilmankin pärjätään.


      • kesämarkkinat

        https://www.etuovi.com/myytavat-asunnot/tulokset?haku=M1207103128&page=1
        Kauppalehden artikkeli perustui kiinteistömaailman arvioon. Jos ja kun kiinteistömaailma joutuu neuvomaan asiakkaitaan alentamaan hintoja, niin varmasti hinnat Kittilässä laskevat.
        Ei se johdu suhmuroinnista, eikä muistakaan kunnanhallituksen/valtuuston tekemisistä, jotka kyllä ylittävät kaiken ymmärryksen, eivätkä ole puolusteltavissa.
        Tilanne johtuu yksinkertaisesti markkinatilanteesta.


      • Herranjestas
        kesämarkkinat kirjoitti:

        https://www.etuovi.com/myytavat-asunnot/tulokset?haku=M1207103128&page=1
        Kauppalehden artikkeli perustui kiinteistömaailman arvioon. Jos ja kun kiinteistömaailma joutuu neuvomaan asiakkaitaan alentamaan hintoja, niin varmasti hinnat Kittilässä laskevat.
        Ei se johdu suhmuroinnista, eikä muistakaan kunnanhallituksen/valtuuston tekemisistä, jotka kyllä ylittävät kaiken ymmärryksen, eivätkä ole puolusteltavissa.
        Tilanne johtuu yksinkertaisesti markkinatilanteesta.

        meinasin joutua hakemaan naapurilta nitroja!
        Miten tuolla hintatasolla kukaan ostaa jostain porokairan juurelta mitään asuntoa.
        No onhan se niinkin että voi joko myydä, tai olla myyvinään.
        Siis se joka ostaa tuolta tuolla hinnalla asunnon, on kyllä hoidon tarpeessa vakavan sairauden vuoksi. Mikä se sairaus on, sen varmaankin lääkäri voi diagnosoida kun vastaanotolla kertoo mitä aikoo tehdä.


      • Rahastusta
        Herranjestas kirjoitti:

        meinasin joutua hakemaan naapurilta nitroja!
        Miten tuolla hintatasolla kukaan ostaa jostain porokairan juurelta mitään asuntoa.
        No onhan se niinkin että voi joko myydä, tai olla myyvinään.
        Siis se joka ostaa tuolta tuolla hinnalla asunnon, on kyllä hoidon tarpeessa vakavan sairauden vuoksi. Mikä se sairaus on, sen varmaankin lääkäri voi diagnosoida kun vastaanotolla kertoo mitä aikoo tehdä.

        Katsoin ihan samaa. 850 000€ kerrostaloasunnosta. Melkein sama hinta kuin Helsingin keskustan asunnoilla. Tuolla summallamsaa jopa ennemmän neliöitä Helsingistä kuin Leviltä.


    • levillekö

      Nuo Tunturinlaidan kämpät on kyllä järkyttävän ylihinnoiteltuja. Tuolla hinnalla saa tosiaan Helsingistäkin jo melkoisen kämpän. Mutta kai niitä vissiin joku on ostanut.

    • enminanytnii

      Kittilässä uskovat liikaa sanontaan, että ei se oo hullu, joka pyytää vaan se joka maksaa. Mutta eivät käsitä, että kyllä pyyytäjä on hullu jos pyytää sellaista hintaa millä ei saa kaupaksi. Ja ei Levikään sentää mikä New York oo, vaikka kuinka yrittäis kovasti kuvitella. Kyläpahanen se on kaukana kaikesta. Kolme neljäsosa vuodesta ihan jäässä. Ei siellä kukaan normaalijärkinen halua ympärivuotisesti asua saati maksaa miljoonia siitä, että pääsee pari kertaa vuodessa viikoksi laskettelemaan. Jos on tuollaisia rahoja,niin menee mielummin suoraan Alpeille.

      Minultakin kerran yks pyysi 200 000e homeisesta kolkyt vuotta sitten rakennetusta kämpästä eräs paikallinen. Kämppä sijaitsi 20km Leviltä pikkuteitä syrjäkylille. Vieläkin naurattaa. En minä nyt niin hullu oo.

    • mökkikuplako

      Kyllä mökkejä ostaa nykyisin kotimaiset ihmiset joiden osuus jostain syystä roimassa pudotuksessa ,joten?Jossain vaiheessa mökit meni hyvin kaupaksi venäläisille.Esim.kiinalaiset tuskin ostavat mökkejä ,ovat sellaisia ryhmämatkalaisia/kerran katsotaan paikkakunta ,muutama valokuva ja äkkiä seuraavaan kohteeseen!Eli kyllä yhtälö vaikuttaa huonolta!

      • leviläinen

        Saapihan niistä suostohongista, (mökkeihin käytettyä keloa)hyvää piisivalkeatarvetta. Tai piirtää tikun nurkan alle, kyllä siinä makkarat paistuu.
        Ei suinkaan niistä homekämpistä ole muuhun tarkoitukseen.


      • kelomökkikö

        Leviläiselle muutama peruskysymys:
        1.Miksi ulkomaan turisti esim. Sveitsiläinen (nopeasti kasvava ryhmä)vuokraisi/ostaisi alppitalon suttuisesta ja meluisasta keskustasta?
        2.Miksi muut ulkomaalaiset matkustaisivat yöpymään alppitaloissa,normaalihotelleissa,lautarakenteisissa ,muutaman tähden hotelleissa,joita löytyy ympäri maailmaa ja esim.Sveitsissä,mihin melkein mistä tahansa pääsee murto-osa kustannuksilla Levin saavutettavuuteen verrattuna.
        3.Kilpailuetuna Levillä on uniikit kelomökit joihin voidaan todella ihastua ja tulla takaisin kerta toisensa jälkeen.Toinen vetonaula on tietysti Revontulikopperot,riski niissä on sattuuko näkemään reissullansa niitä loimotuksia.
        Nimimerkki Leviläinen taitaa viitata homeongelmilla lähinnä Kittiläläisten kunnallisiin rakennuksiin,joita todella löytyy!
        Samoin Leviläisten kannattaisi panostaa myös palveluidensa hintatasoon ja laatuun,siitä näillä palstoilla on kyllä riittänyt negatiivista palautetta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      324
      4243
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2385
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2026
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1521
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      40
      1028
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      136
      986
    7. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      967
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    9. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    10. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    Aihe