Olenko ainoa joka on viime aikoina törmännyt sellaiseen yksityiskohtaan koskien avoimia työpaikkoja, niin ne paikat jotka on työvälitysfirmojen kautta, osoittautuvat "yötöiksi" ? Suuri osa odottaa varautumista 2-vuorotöihin jo ilmoituksessa. Sitten kun menee haastatteluun niin käy ilmi että siellä ollaankin iltavuorossa keskiyöhön asti joka ilta. Onko tämä joku uusi trendi työnantajilla, ulkoistaa työt jotka alkavat ,kun muut menevät vaimon ja lapsen kanssa viettämään vapaa-aikaa ja nukkumaan ? Jos tämä ei ole kastijakoa työntekijöiden keskuudessa niin mikä sitten.
Onko tarkoitus että perheen kanssa ollaan vain viikonloppuisin, lapset vieraantuu isästään ja vaimonk kanssa ei harrasteta mitään kuin viikonloppuiltaisin ?
Toinen ilmiö on tämä, että haastattelun päätteeksi kerrotaan, että paikkaan on valittu jo porukka, mutta ilmoitellaan jos tarvitaan lisätyövoimaa.
kolmas ilmiö jonka tuon esille on että työterveyshuolto koskee työpaikalla vain talon omia työntekijöitä, kun tsaas välitysfirman ihmiset saavat joko koittaa onnea saadessaan julkisessa terveyshuollossa lääkäriaikaa 2 viikon sisään tai maksamalla 70 e yksityisellä. Syrjintää työsyrjinnän perään.
Kaksi yllä ensin mainitsemaani tekijää olisivat jo alunperinkin olleet syy olla hakematta koko paikkaan, ja ensikerralla jo haastattelua sovittaessa aion kysyä nämä etten turhaan mene koko haastatteluun.
työvälitysfirmat muuttumassa yötyövälityksiksi ?
yölläkötöihin
2
348
Vastaukset
- PieniPiruVasempaan
Jos kiteyttää kysymyksesi, niin ihmettelet miksi ilta- ja yötöissä on työvoimapula ja paheksut sitä, että niihin yritetään palkata työntekijöitä.
Mikä siinä on paheksuttavaa tai ihmeellistä? - normaalityöaikaonpäivä
Jos kitetyttää kommenttisi, niin mielestäsi päivätöihin ei ole oikeutettu kenelläkään joka jää jossain vaiheessa työttömäksi. Paheksut sitä ettei yötyö kiinnosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1606981
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264088- 473397
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1353138- 512906
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262286- 432256
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2722013Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt551975- 291856