Hei, olen 36-vuotias nainen ja kolmen alle kouluikäisen lapsen äiti. Lasten tulon jälkeen urheilu jäi vähemmälle. Viime kesästä asti käynyt taas säännöllisesti juoksemassa ja lisäksi kyykännyt ja kahvakuulien/”kuminauhojen” kanssa tehnyt lihaskuntotreeniä kotona. Haluaisin kovasti käydä myös salilla ja nyt olen sinne pari kertaa päässytkin. Mutta ainakin toistaiseksi mahdollisuus on käydä vain 1krt viikossa.
Olen hoikka 56kg/170cm eli painoa ei tarvitse pudottaa. Haluaisin vain saada takaisin kauniit lihakset ja kropan. En tavoittele mitään isoja lihaksia, ainoastaan kaunista, naisellista kiinteää kroppaa.
Olisiko siis tällaisessa mitään järkeä: juoksulenkki 8-10km 2-3krt viikossa. Kuntosali 1krt viikossa. Lisäksi yksi yläkroppa kotitreeni vkossa ja yksi jalka-pepputreeni kotona viikossa. Ja mitä harjoitteita kuntosalilla kannattaisi tehdä?
Kesän jälkeen tapahtui paljon muutoksia, mutta nyt olen huomannut, että pitäisi lisätä treeniä tai muuttaa jotain, jotta saisi lisää muutoksia. Tilanne jäänyt siis kropan kanssa junnaamaan syksyn jälkee paikallaan. Siksi kävinkin nyt kokeilemassa salia. Olisiko muita vinkkejä? Tai mitä pitäisi muuttaa?
Juoksusta nautin, joten siitä en haluaisi luopua.
Kaunis kroppa kesäksi
5
1127
Vastaukset
- treenivelho
Liian vähän lihastreeniä. Vaihda lenkkiä saliin ja jumpat oikeaksi kuntopiiriksi. Kestää jonkun aikaa karistaa kymmynwn vuotta ja kolme lasta vyötäröltä ja perseestä. Propsit yrittämisestä!!
- valmentaja1234
Lyhyesti ja ytimekkäästi, valmentajakokemuksella:
- 3 x viikossa lihasvoimaharjoittelua
- 2x juoksu, toinen leppoisa pk, kesto n 1h ja toinen tiukempi intervalli jossa vedot n 90 % asti, kesto n 30 min
Salilla hyviä, riittävän raskaita perusliikkeitä:
- kyykkäät joka kerta, toistot noin 5 eli riittävän raskas rauta, 3 sarjaa
- maastavetoa 2x vko, ei perättäisinä päivinä, toistot noin 5, 3 sarjaa
- yläkroppaa 2x vko, isoja hyviä perusliikkeitä (leuanveto tai ylätalja, kulmasoudut, penkkipunnerrus, pystypunnerrus seisten jne), punnerruksissa toistot 5-6, souduissa vähän enemmän (8-12), 3 sarjaa
- joka treenissä 2-3 keskivartalojuttua (vatsa, selkä, kierto) kehonpainolla tai lisäpainoilla, myös staattisia pitoja
Jos tekniikat tarvii neuvoja, palkkaa hyvä valmentaja hetkeksi. Panostus maksaa itsensä takaisin.
Lihaksia ei tarvi pelätä, niitä ei niin vain tulekaan haitaksi asti. :) Salilla käytä riittävän raskaita vastuksia. Syö hyvin ja riittävästi, nuku ja lepää kun siltä tuntuu. Tsemiä! - Kjhjjhjjhv
Juoksu lenkit kandee lyhentää 5km, tukee paremmin lihaksen kasvatusta. Salilla perus liikkeitä vapailla painoilla kyykky, mave, penkki... lisäksi apuliikkeitä joita voi vaihdella vaikka viikoittain. Sarjat 3-5 ja toistot 6-15 ja progressiivisen ohjelma.
- 36vNainen
Kiitos kaikille neuvoista ja tsempistä! Yritän nyt käydä kaksi kertaa viikkoon salilla yksi kuntopiiri kotona. Ja vähennän hieman lenkkeilyä. Eiköhän tuloksia jossain vaiheessa näy, kun treenaa ja maltti riittää. :)
- valmentaja1234
Tuosta juoksusta: jos sinulla on juoksutaustaa ja se on helppoa sinulle, se pari hyvää lenkkiä ei ole mikään huono asia. Yksi pitempi pk ja toinen tiukempi intervallityyppinen on ihan ok jos juoksutaustaa on. Salilla panosta enemmänkin siihen että käytät riittävän raskaita vastuksia (max 10 toistoa, mieluummin lähemmäs 5-8) niin saat ikäisellesi sopivan harjoitusvasteen (="oikeaa" voimaa ja hyvän hormonaalisen vasteen).
2 salia viikossa on aika vähän, yritä mieluummin vähän kerralla mutta usein, miel 3-4/vko. Tuntikausia siellä ei tarvitse nyhjätä, napakka treeni ½-1 h ja pois: pari pääliikettä, pari apuliikettä ja loppuun keskivartalojumppa, se on siinä. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?917181Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277109Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1196438Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik975538Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455434Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635255Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus425141Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t35064Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274635Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193775