Kiihoketaistelu

Desmond Morris lanceerasi sosiologiaakin sivuavassa kirjassaan "Ihmisten eläintarha" käsitteen "kiihoketaistelu", tarkoittaen sillä eläintarhaan suljetun eläimen enemmän tai vähemmän onnistuneita yrityksiä korvata alkuperäinen lajityypillinen käyttäytyminen niissä puitteissa joita ympäristö nyt tarjoaa.
Sanomattakin on selvää, että DM totesi juurikin ihmislajin harjoittavan tätä, vieläpä suurella menestyksellä.
Olisin tarvinnut vähän referaatteja tuosta ilmiöstä, mutta googlaamalla ei ainakaan löydy yhtään ainoata.
Voisitteko, minua kielitaitoisemmat, kertoa minulle, mikä mahtoi olla se englanninkielinen termi jota Morris on käyttänyt, jotta voisin tehdä uuden googlausyrityksen.

D.M:n mainittu kirja sekä "Alaston Apina" ovat muten niin avartavia, että ainakin minä pidän niitä lähes pyhinä kirjoina, Siksi ihmettelen, miten vähän hänestä Googlen kautta löytyy...

12

2130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cderd

      Se ei ole mikään ihme, jos ei googlettamalla löydy. Eihän kukaan rakasta totuudenpuhujaa.
      Ajatus siitä, että ihan oikeasti olemme vain alastomia apinoita ei miellytä monia itseään hyvin viisaana pitäviä ihmisiä. DM:n havainnot olivat kiusallisen tarkkoja ja teräviä.

    • neuvokasta

      Emme ole eläimiä vaan ihmisiä. Siinä on perustavanlaatuinen ero. Ihminen on evoluutiokehityksen huippu.

      • Vuorellakin on juurensa ja huippunsa; samaa kiveä yhtä kaikki :)


      • Kaikki nykyään elävät eliöt ovat evoluution huippuja.


      • neuvokasta
        xjuippi kirjoitti:

        Vuorellakin on juurensa ja huippunsa; samaa kiveä yhtä kaikki :)

        Ei kaikki kivi ole samaa, vaan osa on jalompaa kuin toinen osa ja joukossa on jopa timantteja. Samoin myös ihminen on luomakunnan kruunu.


      • Anonyymi
        kekek-kekek kirjoitti:

        Kaikki nykyään elävät eliöt ovat evoluution huippuja.

        ihmisen degeneroituminen on alkanut, vain tyhmät tekee lapsia, älykkäämmät, korkeasti koulutetut eivät


      • Anonyymi

        Millä mittarilla huippu?

        Fyysisesti, teknis-älyllisesti, moraalisesti?

        Onko toisia lajeja syövä laji moraalinen.
        Toisaalta onko evoluutiossa moraalia, tai elämässä yleensä.
        Kuinka moraalinen laji ihminen on.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Millä mittarilla huippu?

        Fyysisesti, teknis-älyllisesti, moraalisesti?

        Onko toisia lajeja syövä laji moraalinen.
        Toisaalta onko evoluutiossa moraalia, tai elämässä yleensä.
        Kuinka moraalinen laji ihminen on.

        Jotta ihminen olisi moraalisesti vastuullinen, se edellyttää moraalista tietoisuutta, eli käsitystä oikeasta ja väärästä. Oikean ja väärän erottaminen edellyttää valinnan vapautta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jotta ihminen olisi moraalisesti vastuullinen, se edellyttää moraalista tietoisuutta, eli käsitystä oikeasta ja väärästä. Oikean ja väärän erottaminen edellyttää valinnan vapautta?

        "Oikean ja väärän erottaminen edellyttää valinnan vapautta?"

        Kyllä! Eli ei saa olla jonkun ideologian pauloissa eikä tiedon puute saa olla harkintaa rajoittava tekijä.


    • planeetta_ei.kirj

      Tarkoitatkohan "artificial stimulus" tai "stimulus struggle" ?

      "Human became extinct thru over-analysis"

    • Jos yhtään ymmärsin, tarjoamasi termi viittaa ns. ehdollisten refleksien käyttöä eläimen (myös ihmisen) käyttäytymisen ohjailuun.

      D. Morrisin kirjassa esittelemä teoria kuitenkin käsitteli lähinnä sitä, mitä eläin (siis ihminenkin) tekee niillä ominaisuuksillaan ja kyvyillään joita vuosmiljoonainen lajikehitys on häneen kasannut, mutta joille ei uudessa ympäristössä ole käyttöä (eläintarhat, kaupungit) .

      Siinä tilanteessa selviää vain se joka löytää tyydyttävää korvikekäyttäytymistä, ja Morris kertookin monin esimerkein mitä kaikkea eläimet joutuvat tekemään tämän asian eteen. Tätä tekemistä hän kutsuu suomennoksessa nimellä "kiihoketaistelu".

      Että kun seuraavan kerran pelaat golfia tai korttia tai videopeliä, niin tiedä, että olet keskellä kiihoketaistelua!
      Mutta tälle en löydä englanninkielistä vastinetta :(
      Tietenkin auttaisi kun etsisin Morrisin kirjat alkuperäiskielellä, ja niin taidan tehdäkin :)

      Kiitos sinulle mielenkiinnosta

      • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. puukkotappelu-keskella-tieta

      https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo
      Rovaniemi
      45
      3449
    2. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      265
      2251
    3. Mitä antaisit nainen ensimmäiseksi?

      Kaipaamallesi miehelle.
      Ikävä
      95
      1415
    4. Pidätkö kaivattuasi

      Haluttavana? Miksi erityisesti?
      Ikävä
      70
      1303
    5. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      48
      1280
    6. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      106
      1262
    7. Koirahyökkäys filpuntiellä.

      Poliisi määräsi koiran lopetettavaksi välittömästi. Kerrankin selkärankaista toimintaa poliisilta. Toivottavasti hoituu
      Pori
      119
      1186
    8. Tiedätkö mikä mulle

      On vaikeaa?
      Ikävä
      45
      1089
    9. Paavi on kuollut

      Suuri humanisti ja kirkollinen johtaja, Paavi Fransiscus on kuollut 88 vuoden iässä. Katolinen maailma (suurin kristill
      70 plus
      168
      1082
    10. Helpottaisi paljon

      jos saisin tietää miten sulla menee.
      Ikävä
      59
      1073
    Aihe