Desmond Morris lanceerasi sosiologiaakin sivuavassa kirjassaan "Ihmisten eläintarha" käsitteen "kiihoketaistelu", tarkoittaen sillä eläintarhaan suljetun eläimen enemmän tai vähemmän onnistuneita yrityksiä korvata alkuperäinen lajityypillinen käyttäytyminen niissä puitteissa joita ympäristö nyt tarjoaa.
Sanomattakin on selvää, että DM totesi juurikin ihmislajin harjoittavan tätä, vieläpä suurella menestyksellä.
Olisin tarvinnut vähän referaatteja tuosta ilmiöstä, mutta googlaamalla ei ainakaan löydy yhtään ainoata.
Voisitteko, minua kielitaitoisemmat, kertoa minulle, mikä mahtoi olla se englanninkielinen termi jota Morris on käyttänyt, jotta voisin tehdä uuden googlausyrityksen.
D.M:n mainittu kirja sekä "Alaston Apina" ovat muten niin avartavia, että ainakin minä pidän niitä lähes pyhinä kirjoina, Siksi ihmettelen, miten vähän hänestä Googlen kautta löytyy...
Kiihoketaistelu
12
2129
Vastaukset
- cderd
Se ei ole mikään ihme, jos ei googlettamalla löydy. Eihän kukaan rakasta totuudenpuhujaa.
Ajatus siitä, että ihan oikeasti olemme vain alastomia apinoita ei miellytä monia itseään hyvin viisaana pitäviä ihmisiä. DM:n havainnot olivat kiusallisen tarkkoja ja teräviä. - neuvokasta
Emme ole eläimiä vaan ihmisiä. Siinä on perustavanlaatuinen ero. Ihminen on evoluutiokehityksen huippu.
- neuvokasta
xjuippi kirjoitti:
Vuorellakin on juurensa ja huippunsa; samaa kiveä yhtä kaikki :)
Ei kaikki kivi ole samaa, vaan osa on jalompaa kuin toinen osa ja joukossa on jopa timantteja. Samoin myös ihminen on luomakunnan kruunu.
- Anonyymi
kekek-kekek kirjoitti:
Kaikki nykyään elävät eliöt ovat evoluution huippuja.
ihmisen degeneroituminen on alkanut, vain tyhmät tekee lapsia, älykkäämmät, korkeasti koulutetut eivät
- Anonyymi
Millä mittarilla huippu?
Fyysisesti, teknis-älyllisesti, moraalisesti?
Onko toisia lajeja syövä laji moraalinen.
Toisaalta onko evoluutiossa moraalia, tai elämässä yleensä.
Kuinka moraalinen laji ihminen on. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Millä mittarilla huippu?
Fyysisesti, teknis-älyllisesti, moraalisesti?
Onko toisia lajeja syövä laji moraalinen.
Toisaalta onko evoluutiossa moraalia, tai elämässä yleensä.
Kuinka moraalinen laji ihminen on.Jotta ihminen olisi moraalisesti vastuullinen, se edellyttää moraalista tietoisuutta, eli käsitystä oikeasta ja väärästä. Oikean ja väärän erottaminen edellyttää valinnan vapautta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jotta ihminen olisi moraalisesti vastuullinen, se edellyttää moraalista tietoisuutta, eli käsitystä oikeasta ja väärästä. Oikean ja väärän erottaminen edellyttää valinnan vapautta?
"Oikean ja väärän erottaminen edellyttää valinnan vapautta?"
Kyllä! Eli ei saa olla jonkun ideologian pauloissa eikä tiedon puute saa olla harkintaa rajoittava tekijä.
- planeetta_ei.kirj
Tarkoitatkohan "artificial stimulus" tai "stimulus struggle" ?
"Human became extinct thru over-analysis" Jos yhtään ymmärsin, tarjoamasi termi viittaa ns. ehdollisten refleksien käyttöä eläimen (myös ihmisen) käyttäytymisen ohjailuun.
D. Morrisin kirjassa esittelemä teoria kuitenkin käsitteli lähinnä sitä, mitä eläin (siis ihminenkin) tekee niillä ominaisuuksillaan ja kyvyillään joita vuosmiljoonainen lajikehitys on häneen kasannut, mutta joille ei uudessa ympäristössä ole käyttöä (eläintarhat, kaupungit) .
Siinä tilanteessa selviää vain se joka löytää tyydyttävää korvikekäyttäytymistä, ja Morris kertookin monin esimerkein mitä kaikkea eläimet joutuvat tekemään tämän asian eteen. Tätä tekemistä hän kutsuu suomennoksessa nimellä "kiihoketaistelu".
Että kun seuraavan kerran pelaat golfia tai korttia tai videopeliä, niin tiedä, että olet keskellä kiihoketaistelua!
Mutta tälle en löydä englanninkielistä vastinetta :(
Tietenkin auttaisi kun etsisin Morrisin kirjat alkuperäiskielellä, ja niin taidan tehdäkin :)
Kiitos sinulle mielenkiinnosta
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 285380
- 1601804
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1551476Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141304Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike231154- 931114
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.711048viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2101023- 38865
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan35858