Negatiivinen asenne työnhakuun vain haitaksi?

1vtyönhaussa

Kun lukee näitä "Oon lähettäny jo 5256 hakemusta, eikä kuulunut yhdestäkään mitään, IHME IDIOOTTEJA!!!" niin mietin vain että ehkä se oma asenne ja suhtautuminen hakuprosessiin voi osaltaan vaikeuttaa sen työpaikan saamista?
Jos panostaa hakemusten laadun sijasta määrään niin ehkä ei ole hakenutkaan sellaisiin paikkoihin joihin oikeasti haluaa ja joissa voisi viihtyä. Työnantaja saattaa huomata tämän hakemusta lukiessaan.
Kuka työnantaja haluaisi tällaisen työntekijän joka kirjoittaa vastaavalla tyylillä? Kertoohan kirjoitustapa jotain tästä ihmisestä (negatiivinen persoona? uhriutuja? ei kestä vastoinkäymisiä?), tietenkin jokaisella on rajansa kuinka paljon torjutuksi tulemista kestää. Mutta jos koittaisi irtauttaa itsensä tästä prosessista ja ymmärtää että se rekrytoijan ''ei' ei ole henkilökohtainen loukkaus. Se on kuitenkin vaan työtä.

0

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

        Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
        Maailman menoa
        280
        2898
      2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        48
        2284
      3. Israel euroviisujen 2.

        Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
        Uskonnot ja uskomukset
        348
        1997
      4. Persujen puoluekokous 2026

        Missä ja Milloin pidetään ?
        Maailman menoa
        114
        1723
      5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

        Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
        Maailman menoa
        105
        1654
      6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

        Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
        Ikävä
        212
        1375
      7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        66
        1317
      8. Mikä se viehättävin

        Asia on kaivatussasi?
        Ikävä
        68
        1253
      9. Rakas nainen ymmärsin

        Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
        Ikävä
        77
        1181
      10. Mikä kaivatussasi

        Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
        Ikävä
        55
        1179
      Aihe