Tapahtui näinä päivinä, että meidänkin perheessä kävi nuori taksvärkkäri tienaamassa rahaa koulunsa, afrikkalaisen kummikoulunsa ja ilmastonmuutoksen torjunnan hyväksi. Ansiosta meni kuulemma 10% opettajien "pullakassaan", 30% afrikkaan ja loput 60% tuntemattomalle taholle ilmastonmuutoksen torjumiseksi.
Mitä arvelette, mikä on tuo tuntematon taho ja onko sen tukeminen lapsityövoimalla eettisesti kaksin verroin arvokkaampaa kuin esim. tuon afrikkalaisen kummikoulun?
Taksvärkillä ilmastonmuutosta torjumassa
7
205
Vastaukset
Taitaa olla tuo puusilmäyhdistys WWF taas asialla. Kertoo esitteessä perustavansa rahoilla mm. Jääkarhupartioita estämään yhteenottoja:
"Jääkarhu saalistaa hylkeitä jään päältä. Kun jääpeite vähenee, joutuu nälkäinen jääkarhu uimaan satoja kilometrejä etsien jäätä tai suuntaamaan ravinnonhakumatkat maalle. Ei-toivotut kohtaamiset maalla ihmisten kanssa lisääntyvät."
Ja oikea syyhän kohtaamisriskin kasvulle tietysti on jääkarhukannan voimakas kasvu sen jälkeen, kun niiden metsästystä on huomattavasi vähennetty.
https://wwf.fi/paivatyokerays/?gclid=EAIaIQobChMI5anY0bXz2AIVRrUYCh1dvgRjEAAYASAAEgJfjvD_BwETuopa olikin mielenkiintoinen tieto. Näyttää WWF taas olevan palaamassa juurilleen eli metsästysurheilun turvaamiseen myös tuleville varakkaille alan harrastajille. Ajan henkeen tietysti kuuluu, ettei eläinten tappamisesta suoraan puhuta mutta ihmisten hyvinvointia uhkaavat häiriköt voidaan kyllä poistaa luonnosta ja siirtää taljat jääkarhupartioissa toimivien uljaiden herraskaisten kotien seinille.
http://www.wickedwildlifefund.com/abuse.html- PierreReview_
Veenvetäjä kirjoitti:
Tuopa olikin mielenkiintoinen tieto. Näyttää WWF taas olevan palaamassa juurilleen eli metsästysurheilun turvaamiseen myös tuleville varakkaille alan harrastajille. Ajan henkeen tietysti kuuluu, ettei eläinten tappamisesta suoraan puhuta mutta ihmisten hyvinvointia uhkaavat häiriköt voidaan kyllä poistaa luonnosta ja siirtää taljat jääkarhupartioissa toimivien uljaiden herraskaisten kotien seinille.
http://www.wickedwildlifefund.com/abuse.htmlLumi-kummiksi 8€/kk ja ilmasto kiittää sekä napanallet pelastuvat. Tai ehkä niin voisi luulla, todellisuus onkin hyväuskoiselle lahjoittajalle melko shokeeraava. WWF on nimittäin jo vuosia VASTUSTANUT sopimuksia nostaa jääkarhujen suojelutasoa ja siten edistänyt niiden kaupallista metsästämistä.
https://ilmastotiede.wordpress.com/2017/03/01/miksi-wwf-ja-greenpeace-vastustavat-jaakarhun-suojelua/
"Logiikan mukaan jääkarhujen tappamista pitää jatkaa, koska metsästys ei ole kovin suuri uhka ja kielto veisi huomiota ilmastonmuutokselta." (sic!!)
"Greenpeace ja WWF tarvitsevat uhanalaisuuden mielikuvia. Jääkarhu on ikoni, joka on ylläpitänyt miljoonien rahavirtoja. Ehkä näitä järjestöjä huolettaakin eniten [jää]karhukantojen jo vuosikymmeniä jatkunut nousukiito."
"Tällä menolla tuottoisan narratiivin romahdus on vain ajan kysymys. Pian lajin yleistyminen käy niin selväksi, ettei voi enää vedota puutteelliseen dataan tai epävarmuuksiin. Ihmisen ja jääkarhun yhteenotot yleistyvät ja huolellisesti rakennettu mielikuva söpöstä valkoisesta nallekarhusta vaihtuu pelkoon." Mitä enemmän tuon "puusilmäjärjestön" taustoja tutkii, sitä härskimmältä alkaa sen harjoittama rahastus näyttää. Kyllä pitäisi tännekin saada joku Trumpin kaltainen totuudenpuhuja pressaksi, joka paljastaisi valhemedian juonet eikä ainakaan itse asettuisi tuollaisen järjestön suojelijaksi.
https://wwf.fi/wwf-suomi/hallitus-ja-hallintoneuvosto/Veenvetäjä kirjoitti:
Mitä enemmän tuon "puusilmäjärjestön" taustoja tutkii, sitä härskimmältä alkaa sen harjoittama rahastus näyttää. Kyllä pitäisi tännekin saada joku Trumpin kaltainen totuudenpuhuja pressaksi, joka paljastaisi valhemedian juonet eikä ainakaan itse asettuisi tuollaisen järjestön suojelijaksi.
https://wwf.fi/wwf-suomi/hallitus-ja-hallintoneuvosto/Tosiaan, aika härskisti koululaisia näkyy huijatun, ikään kuin WWF pystyisi muka ilmastonmuutosta torjumaan. Jos koululaisia tuollaisilla väitteillä kuitenkin todella on mukaan houkuteltu, on se ainakin selvästi tapahtunut järjestön rahankeräysluvan vastaisesti.
Alla linkki lupaan, jossa kerättävien varojen käyttötarkoitukset on lueteltu.
https://wwf.fi/kerayslupa/
Alla vielä toinen linkki WWF:n taksvärkkikeräyksen esitteestä, jossa sivulla 3 sanotaan:
"Olemme ensimmäinen sukupolvi, joka tuntee ilmastonmuutoksen vaikutuksen ja viimeinen sukupolvi, joka voi tehdä sille jotakin."
Tuossakin lyhyessä virkkeessä on jo kaksi perätöntä väitettä ja osoittaa, ettei rahan keräys ainakaan tuolta osin ole luvan mukainen.
https://wwf.fi/mediabank/10199.pdf
- cirruskerosiinano
Eihän tässä mitään ihmeellistä keräähän kirkotkin varoja monella tapaa.
Kiitokset keskustelijoille valaisevista kommenteista. Taitaisi tosiaan jo olla Niinistönkin aika harkita, onko mm. eläinkokeita vastustavan järjestön tarpeen nauttia tasavallan presidentin suojelua.
http://www.wickedwildlifefund.com/petaandwwf.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 733400
- 622624
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582318- 712306
Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1912237- 421763
- 431702
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141363Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu1771335EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1481320