https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005536827.html
Artikkelissa unohdettiin mainita että ko töistä maksetaan palkkaa noin kymenen euroa tunnilta ja siitä riemusta nauttiakseen täytyisi ryhtyä yhteismajoitukseen ties minkä urpon kanssa. Menköön kaikki työttömien haukkujat vain itse Lappiin palvelemaan niin minä voin mennä heidän asiallisesti palkattuihin töihinsä.
Ei päivää ilman vihapuhetta työttömiä kohtaan
12
163
Vastaukset
- jokumies83
Olen tehnyt jo vuosikymmen sitten päätöksen etten lappiin lähde. Yksinkertaisesti liian kylmä suuren osan vuodesta. Eikä ole tarvetta lähteäkään mikäli yksi paikka varmistuu :)
- hullu_ukko
Minä kyllä lähtisin Lappiin, jos siinä maakunnassa työtilanne olisi parempi.
Helsinki sucks!!! - hullu_ukko
hullu_ukko kirjoitti:
Minä kyllä lähtisin Lappiin, jos siinä maakunnassa työtilanne olisi parempi.
Helsinki sucks!!!Tuossa näköjään etsittiin ravintola ja rakennusalan tekijöitä.
Itse one koneistaja.
Rakennusalaa en ainakaan lähde opiskelemaan. Se on auringonlaskun ala Suomalaisille firmoille ja raksamiehille.
- Totuus-
Palkatkoot jännämiehiä jotka saa pilluakin. Turha meitä ätmejä on haukkua kun ei meitä kukaan edes töihin ottaisi.
- sinne.kaikki
Autotehtaalla saa kuulemma vajaa 10e/tunti ja lisät päälle :D
- hullu_ukko
Uudessa kaupungissa lupasivat minulle 11e/tunti.
Töihin pääsykään ei ollut varmaa.
Olisi pitänyt ensin olla vuosi ilmaistyöntekijänä työttömyyskorvaus+9e/ päivä ja sen jälkeen olisi vasta katsottu otetaanko töihin.
Aivan turhaa hypetystä ja harhaanjohtamista on nämä autotehtaan työpaikat. - uyuyiyiuyiuyiui
hullu_ukko kirjoitti:
Uudessa kaupungissa lupasivat minulle 11e/tunti.
Töihin pääsykään ei ollut varmaa.
Olisi pitänyt ensin olla vuosi ilmaistyöntekijänä työttömyyskorvaus+9e/ päivä ja sen jälkeen olisi vasta katsottu otetaanko töihin.
Aivan turhaa hypetystä ja harhaanjohtamista on nämä autotehtaan työpaikat.Valehtelet!
Sinne on tullut työhaluisia työntekijöitä ympäri Suomea. Ihan oikeaa palkkaa saavat. Asunnoista on vaan huutava pula. - työtönsinkkuli
hullu_ukko kirjoitti:
Uudessa kaupungissa lupasivat minulle 11e/tunti.
Töihin pääsykään ei ollut varmaa.
Olisi pitänyt ensin olla vuosi ilmaistyöntekijänä työttömyyskorvaus+9e/ päivä ja sen jälkeen olisi vasta katsottu otetaanko töihin.
Aivan turhaa hypetystä ja harhaanjohtamista on nämä autotehtaan työpaikat.Rekrytoija esittää aina kysymyksen: Perhesuhteet?
Kun selviää, että työtön työnhakija onkin SINKKU niin jatko onkin selvä, korkeintaan määräaikaiseksi. Sinkun motivaatio on pyöreä nolla. Ainut syy päästä töihin ettei äiti ole vihainen.
Jos ei ole perhettä elätettävänä niin vain hullu palkkaa sinkun. - hullu_ukko
uyuyiyiuyiuyiui kirjoitti:
Valehtelet!
Sinne on tullut työhaluisia työntekijöitä ympäri Suomea. Ihan oikeaa palkkaa saavat. Asunnoista on vaan huutava pula.En väitä etteivät hakijat olisi työhaluisia, olen itsekin.
Mutta tuo rekryprosessi on ahterista. - hullu_ukko
työtönsinkkuli kirjoitti:
Rekrytoija esittää aina kysymyksen: Perhesuhteet?
Kun selviää, että työtön työnhakija onkin SINKKU niin jatko onkin selvä, korkeintaan määräaikaiseksi. Sinkun motivaatio on pyöreä nolla. Ainut syy päästä töihin ettei äiti ole vihainen.
Jos ei ole perhettä elätettävänä niin vain hullu palkkaa sinkun.Ei perhesuhteita ole minulta kysytty kuin yhtä paikkaa hakiessa.
- 42sinkkumies
Olen ollut norjan lapissa töissä serkun kanssa. Palkka oli 6000 kk raksatöissä. Oltiin 9 kuukautta. Käteen jäi siitäkin 5000 euroa, asuminen maksoi 400 euroa kun oli yhteismajoitus. Suomen lapin palkat on surkeita, tarvii olla autokin että pääsee kulkemaan ja bensaa kuluu koska pitkät matkat jos ei ole asuntoa työpaikan vieressä. Hyvä jos tonni jäisi käteen kuukaudessa.
- havumaja
10€/tunti (60mk) oli 20 vuotta sitten jonkinlainen palkka, ja jo reilu 10 vuotta sitten ihan paska. Hinnatkin ovat nousseet niistä ajoista. Tätä se eu, globalisaatio, uusliberalismi etc. teettää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081688Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031649Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011562Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541408Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341366Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48906Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii451898Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115889Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293842Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347819