Tällaisia uutisia taas

cirruskerosiinano

Kauhuskenaariota piisaa ja aina pitää muistuttaa kerran päivässä ilmastonmuutoksesta.
Muuten hyvä yritys mutta järvien lämpötilat ainakin Vuoksen alueella, jossa veneilen kaiket kesät eivät ole mitenkään nouseet vaan päinvastoin.
2000 luvun alkupuolella oli tosi helteitä ja lämminta vettä pidemmänkin aikaa, viime vuosina tarkeni keskimäärin vain saunasta uimaan.
Että silllailla nämä ei ihan pidä paikkansa, myös veden puhataus esim Savonlinna Varkaus välillä on parantunut erittäin hyvin noin 20 vuodessa ja on aivan juomakelpoista.
https://yle.fi/uutiset/3-10038728

5

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Denialismisi on suorastaan hellyttävää. Tui tui.

      • cirruskerosiinano

        Valheellinen AGW ilmastouskonto voi aiheuttaa pelkotiloja, masennusta ja ahdistusta. hyi hyi.


    • VoiHellvetti

      Suomen on nyt näytettävä esimerkkiä ja lätkäistävä roima järvivero!

      • cirruskerosiinano

        Metsähallitus omistaa suurimman osan suomen järvistä eli siis suurien järvien selkäosuudet.
        Ennen ne oli luokiteltu yleiseen käyttöön ja lakimuutos nimesi ne hiljan liiketaloudelliseen käyttöön.
        Arveltu on että Metsähallituksen omistus yhtiöittämisen seurauksena yksityistetään eli myydään, eli sitten ainakin maksetaan jollekin jotain jos vesillä meinaa vielä liikkua, arveltu muuten on että vesitankkerit lipuvat saimaalle ja ottavat hyvää juomavettä lastiksi ja seilaavat idän maihin.


    • wqw

      Ja Pariisissa ENNÄTYSTULVIA keskellä Tammikuuta http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201801272200700221_ul.shtml

      Tähän kemikaalien, myrrkyjen lykkääminen ilmakehään esim, lentoliikenteen kasvun myötä suu ja silmät vaahdossa ja teollistumisen myötä on johtanut

      nuo ilmastosopimuksien laatimiset ovat jo MYÖHÄISTÄ, sen takia pitää TRUMPILLE antaa pisteitä, koska ymmärsi jättää jenkit pois tuosta Kusetuksesta, koska kun ollaan jo 40-50 vuotta myöhässä soppareiden kans, nii tässä vaiheessa niitä on turha valtioden välillä enää lässyttää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      408
      5984
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      81
      5323
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4344
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3931
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      52
      3719
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      165
      3429
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      107
      3188
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      53
      3173
    9. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2279
    10. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2205
    Aihe