Maksimaalinen hapenottokyky on tärkein kriteeri kestävyyttä vaativissa lajeissa (jalkapallosta maastohiihtoon ja juoksuun). Toki sitä voi treenaamalla hieman nostaa, muttei lopulta kuin 15 % verran.
Junnulla on alkanut puoli vuotta sitten murrosikä. Hapenotto oli viime syksyn mittauksissa 51. Taitaa olla liian alhainen kestävyyttä vaativiin lajeihin?
Junnu-urheilijasi vo2max -arvo?
Iivoton
1
1500
Vastaukset 1
- KolmeKeuhkoa
Aika vähältä vaikuttaa. 70-80 pitäs olla kestävyyslajeihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1681036
- 60832
- 86800
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72737- 46663
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko77606- 62599
- 28575
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35575Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅46569