Soluelimet

jokutuntematon

Hei kaikki biologian taitajat! Osaako joku selittää, mistä koostuvat soluelimet ja millaisia tehtäviä niillä on.. Ja miten makromolekyylit liittyvät soluelimiin. Tiedän, että esim. ribosomit muodostuvat RNA:sta ja proteiineista, mutta tätäkin asiaa saa selventää. Olisi mukavaa jos jo kauan askarruttanut asia tätä kautta silviäisi... :-)

1

1213

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lkjlkjlkjll

      Mene kirjastoon ja lainaa kirja nimeltä THE CELL. Siitä löytyy varmaan kaikki se tieto, mitä ikinä keksit solusta kysyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      64
      1046
    2. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      42
      993
    3. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      52
      939
    4. Kyllä on ihmisillä paha olla

      Harmi, kun se pitää kipata toisten niskaan. Noh, huhuhan kertoo, että koko palsta on menossa kiinni. Pitäneekö paikkan
      Sinkut
      151
      746
    5. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      57
      674
    6. Festivaaliko?

      Ei kunnon valoja tai mitään rakenteita, amatöörien puuhastelua äänentoistoa myöten.Yksi soittotaitonen bändi! Luisia kyl
      Kuhmo
      27
      610
    7. Olisko jo aika?

      Voisitko jo viimein puhua tai avata edes yhteydet sen mahdollistamiseksi.
      Ikävä
      40
      595
    8. Ammoniakkivuoto

      Oliko tämä Kiantaman tehtaalla? Ei heitä huonot uutiset Kiantamaa kiertämästä. Pitäsikkö jo laittaa lappu luukulle ja mu
      Suomussalmi
      16
      557
    9. Mies viimeinen viestisi..

      Minkä verran panostit? Oliko jotain kokreettista. Pyysitkö treffeille? Ilmoititko halusta tavata? Epämääräisiin ei mon
      Ikävä
      109
      527
    10. Pakko kyllä myöntää

      Että erektiohäiriösi on mies omaa syytäsi.
      Ikävä
      92
      495
    Aihe