Suomen kesään eivät helteet kuulu. Kiva on kylmässä sateessa kesällä kävellä. Aloitetaan kaikki toivomaan nyt mahdollisimman kylmää kesää!
Kylmän kesän odottelua
16
1622
Vastaukset
- vilukissako
Joo. Ei helteillä mitään tee. Värjötellään kylmässä ensikin kesä.
- tfhfgth
Näyttää toive toteutuvan.
- Hjjjgvny
Kolme edellista kesää "sitä itteään" eiköhän seuraavakin mene samoissa merkeissä. Koleus jatkuu.
- näinsemeneepalstalla
Säät ei kenenkään toivomisista välitä, se on mitä on. Mitä useampi normaali kesä, sitä vähemmän helteiden himoitsijat täällä niitä toivoo. Eli sää ei meidän höpinöillä muutu, mutta sää vaikuttaa palstan pöpinöihin.
- kevätherättäähörhöt
Jeps. Huomaat varmaan korrelaation kylmyyshörhöilyn, lämpenemiskiihkoilun ja kevätsään välillä ilmastonmuutospalstalla. Kun sataa lunta ja pitää pakkasta niin kylmyyshörhöt riekkuvat. Kun lumi sulaa niin se on todiste ilmaston lämpenemisestä ja asiaa pitää heti palstalla kommentoida...
Kevät toi kevät toi maalarin
kevät toi kevät toi muurarin
kevät toi rakennuksille hanslankarin
ja palstoille hörhötkin - säästähauskaa
kevätherättäähörhöt kirjoitti:
Jeps. Huomaat varmaan korrelaation kylmyyshörhöilyn, lämpenemiskiihkoilun ja kevätsään välillä ilmastonmuutospalstalla. Kun sataa lunta ja pitää pakkasta niin kylmyyshörhöt riekkuvat. Kun lumi sulaa niin se on todiste ilmaston lämpenemisestä ja asiaa pitää heti palstalla kommentoida...
Kevät toi kevät toi maalarin
kevät toi kevät toi muurarin
kevät toi rakennuksille hanslankarin
ja palstoille hörhötkinAivan olet siinä oikeassa, hörhöjä löytyy joka säästä höpittämään. Täällä tulee käväistyä harvakseltaan , ihan näitten hörhöjen sepustusten takia, joskus on naurusta pitelemistä, kun perusteluja lukee.
- ilmastosäikähtänyt
säästähauskaa kirjoitti:
Aivan olet siinä oikeassa, hörhöjä löytyy joka säästä höpittämään. Täällä tulee käväistyä harvakseltaan , ihan näitten hörhöjen sepustusten takia, joskus on naurusta pitelemistä, kun perusteluja lukee.
Nyt kun on lämmin kevätsää niin kylmäilyhörhöt eivät kehtaa kirjoitella ilmastopalstalla. Kunhan sää kohta viilenee vappua kohti niin sitten ne taas ryömivät koloistaan huutelemaan jääkauden tulevan... Sitten taas alkaa taalas-eteläsaksalainen - meininki ja kaikki sataan kertaan valheiksi osoitetut löpinät kerrataan sadannenensimmäisen kerran.
Jos niillä edes kerran olisi väitteilleen jotakin keskilämpötilojen tilastotietoa tueksi mutta kun ei.
- 123455325236552525
Näin paljon lunta ei ole ollut huhtikuussa miesmuistiin! Voitte itse tarkastaa asian NASA:n satelliittikuvista jotka ulottuvat vuoteen 2000 asti. Viimeksi vuonna 2006 on sateliittikuvien mukaan lunta, mutta ei läheskään näin paksua peitettä kuin vuonna 2018 huhtikuussa.
- lumiennätyksiä
https://www.tekniikkatalous.fi/arkisto/2010-01-31/Suomen-kaikkien-aikojen-lumiennätykset-200-cm-Kainuussa-ja-140-cm-Uudellamaalla-3284148.html
Lumiennätyksiä. - 1241241231241241241
Et vastannut mihinkään. Huhtikuussa. Huhtikuussa!!!
- tilasto.näkyviin
1241241231241241241 kirjoitti:
Et vastannut mihinkään. Huhtikuussa. Huhtikuussa!!!
Ollut siis luminen talvi.
Olisiko sinulla keskilämpötilatilastoja, jotka osoittaisivat ilmaston jäähtyvän? Siitähän tässä viestissäsi kai li taas kysymys. Laita linkkiä tai lyhytlinkkiä tai muuta tietoa tilastojen löytymisestä ilmastonmuutospalstalle. Täällä säässä kun keskustellaan säästä. - 3r2q5234112341342535214
Tilasto ei ole totuus. Tilastot ovat manipuloitavissa. Te tilastouskovaiset olette sokeita. Minä katson satellittikuvista suoraan miltä tilanne näytti ja näyttää. Lumipeite tuli vasta hyvin myöhäisessä vaiheessa tänä vuonna tammikuun puolella.
- VillasukistaApuHolotnaan
3r2q5234112341342535214 kirjoitti:
Tilasto ei ole totuus. Tilastot ovat manipuloitavissa. Te tilastouskovaiset olette sokeita. Minä katson satellittikuvista suoraan miltä tilanne näytti ja näyttää. Lumipeite tuli vasta hyvin myöhäisessä vaiheessa tänä vuonna tammikuun puolella.
Miksi jatkat höpinääsi kylmenemisestä kun sinulla ei ole sille minkäänlaisia LÄMPÖTILAAN liittyviä todisteita. Tilastojen mukaan pikemminkin lämpenee... Silti pitää jaanata samasta uudelleen ja uudelleen.
No ei se mitään. Näköjään muutkin jo osaavat kysellä keskilämpötila - tilastojen perään kun avaudut aiheesta. Itse suosittelisin vahvasti villasukkien ja pitkien alusvaatteiden käyttöä. Kun ikää tulee niin palelee helpommin ja kerrospukeutumisesta on apua. Ne auttavat siihen kylmenemiseen, jota lämpömittauksin ei havaita.
- Joopa-.Joo
Kylmän aiheen virkistykseksi hieman kansanperinnettä:
https://www.paivanlehti.fi/saaprofeetta-lupaa-juhannusmakkarat-grillataan-helteessa-muuten-kesa-kuljetaan-kumisaappaissa/
Joopa joo. - Taalas-selityksiä
Nykyään ulkomaisessa omistuksessa ( pl. Aurinkomatkat)olevat matkatoimistot tekevät hyvää tiliä nimenomaan Suomessa ilmastomme surkeuden ja kylmenemisen vuoksi.
- Kolikon.toinen.puoli
Toisen epäonni on toisen onni. Aina löytyy voittajia joka tilanteessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt312923Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.431501Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö19951Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi32919Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22908- 52878
Tuli vain mieleen
että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -37830Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä36783Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173783- 48689