Kylmän kesän odottelua

Suomen kesään eivät helteet kuulu. Kiva on kylmässä sateessa kesällä kävellä. Aloitetaan kaikki toivomaan nyt mahdollisimman kylmää kesää!
161629
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Joo. Ei helteillä mitään tee. Värjötellään kylmässä ensikin kesä.

Äänestä

Näyttää toive toteutuvan.

Äänestä

Kolme edellista kesää "sitä itteään" eiköhän seuraavakin mene samoissa merkeissä. Koleus jatkuu.

Äänestä

Säät ei kenenkään toivomisista välitä, se on mitä on. Mitä useampi normaali kesä, sitä vähemmän helteiden himoitsijat täällä niitä toivoo. Eli sää ei meidän höpinöillä muutu, mutta sää vaikuttaa palstan pöpinöihin.

Äänestä
  • Jeps. Huomaat varmaan korrelaation kylmyyshörhöilyn, lämpenemiskiihkoilun ja kevätsään välillä ilmastonmuutospalstalla. Kun sataa lunta ja pitää pakkasta niin kylmyyshörhöt riekkuvat. Kun lumi sulaa niin se on todiste ilmaston lämpenemisestä ja asiaa pitää heti palstalla kommentoida...

    Kevät toi kevät toi maalarin
    kevät toi kevät toi muurarin
    kevät toi rakennuksille hanslankarin
    ja palstoille hörhötkin

    Äänestä

  • kevätherättäähörhöt kirjoitti:

    Jeps. Huomaat varmaan korrelaation kylmyyshörhöilyn, lämpenemiskiihkoilun ja kevätsään välillä ilmastonmuutospalstalla. Kun sataa lunta ja pitää pakkasta niin kylmyyshörhöt riekkuvat. Kun lumi sulaa niin se on todiste ilmaston lämpenemisestä ja asiaa pitää heti palstalla kommentoida...

    Kevät toi kevät toi maalarin
    kevät toi kevät toi muurarin
    kevät toi rakennuksille hanslankarin
    ja palstoille hörhötkin

    Aivan olet siinä oikeassa, hörhöjä löytyy joka säästä höpittämään. Täällä tulee käväistyä harvakseltaan , ihan näitten hörhöjen sepustusten takia, joskus on naurusta pitelemistä, kun perusteluja lukee.

    Äänestä

  • säästähauskaa kirjoitti:

    Aivan olet siinä oikeassa, hörhöjä löytyy joka säästä höpittämään. Täällä tulee käväistyä harvakseltaan , ihan näitten hörhöjen sepustusten takia, joskus on naurusta pitelemistä, kun perusteluja lukee.

    Nyt kun on lämmin kevätsää niin kylmäilyhörhöt eivät kehtaa kirjoitella ilmastopalstalla. Kunhan sää kohta viilenee vappua kohti niin sitten ne taas ryömivät koloistaan huutelemaan jääkauden tulevan... Sitten taas alkaa taalas-eteläsaksalainen - meininki ja kaikki sataan kertaan valheiksi osoitetut löpinät kerrataan sadannenensimmäisen kerran.

    Jos niillä edes kerran olisi väitteilleen jotakin keskilämpötilojen tilastotietoa tueksi mutta kun ei.

    Äänestä

Näin paljon lunta ei ole ollut huhtikuussa miesmuistiin! Voitte itse tarkastaa asian NASA:n satelliittikuvista jotka ulottuvat vuoteen 2000 asti. Viimeksi vuonna 2006 on sateliittikuvien mukaan lunta, mutta ei läheskään näin paksua peitettä kuin vuonna 2018 huhtikuussa.

Äänestä

  • Et vastannut mihinkään. Huhtikuussa. Huhtikuussa!!!

    Äänestä

  • 1241241231241241241 kirjoitti:

    Et vastannut mihinkään. Huhtikuussa. Huhtikuussa!!!

    Ollut siis luminen talvi.

    Olisiko sinulla keskilämpötilatilastoja, jotka osoittaisivat ilmaston jäähtyvän? Siitähän tässä viestissäsi kai li taas kysymys. Laita linkkiä tai lyhytlinkkiä tai muuta tietoa tilastojen löytymisestä ilmastonmuutospalstalle. Täällä säässä kun keskustellaan säästä.

    Äänestä

  • Tilasto ei ole totuus. Tilastot ovat manipuloitavissa. Te tilastouskovaiset olette sokeita. Minä katson satellittikuvista suoraan miltä tilanne näytti ja näyttää. Lumipeite tuli vasta hyvin myöhäisessä vaiheessa tänä vuonna tammikuun puolella.

    Äänestä

  • 3r2q5234112341342535214 kirjoitti:

    Tilasto ei ole totuus. Tilastot ovat manipuloitavissa. Te tilastouskovaiset olette sokeita. Minä katson satellittikuvista suoraan miltä tilanne näytti ja näyttää. Lumipeite tuli vasta hyvin myöhäisessä vaiheessa tänä vuonna tammikuun puolella.

    Miksi jatkat höpinääsi kylmenemisestä kun sinulla ei ole sille minkäänlaisia LÄMPÖTILAAN liittyviä todisteita. Tilastojen mukaan pikemminkin lämpenee... Silti pitää jaanata samasta uudelleen ja uudelleen.

    No ei se mitään. Näköjään muutkin jo osaavat kysellä keskilämpötila - tilastojen perään kun avaudut aiheesta. Itse suosittelisin vahvasti villasukkien ja pitkien alusvaatteiden käyttöä. Kun ikää tulee niin palelee helpommin ja kerrospukeutumisesta on apua. Ne auttavat siihen kylmenemiseen, jota lämpömittauksin ei havaita.

    Äänestä

Nykyään ulkomaisessa omistuksessa ( pl. Aurinkomatkat)olevat matkatoimistot tekevät hyvää tiliä nimenomaan Suomessa ilmastomme surkeuden ja kylmenemisen vuoksi.

Äänestä
  • Toisen epäonni on toisen onni. Aina löytyy voittajia joka tilanteessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kylmäsade kirjoitti:

Suomen kesään eivät helteet kuulu. Kiva on kylmässä sateessa kesällä kävellä. Aloitetaan kaikki toivomaan nyt mahdollisimman kylmää kesää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu