Mielikuvitus muuttuu todeksi

aavistelija

Minulla on tuttava, joka valehtelee niin uskottavasti, että uskoo sen itsekin. Tämä ei ole huuli vaan ihan totisinta totta. Hän muistaa olleensa mukana paikassa, missä ei ole varmasti ollut. Hän kertoo minun puhuneen asioita, joita en ole sanonut. Tämä ei ole mitään väittelyä, eipäs -juupas. Hän ihan oikeasti uskoo asioiden olevan siten, kuin hän ne kuvittelee. Onko tällaiselle ilmiölle selitystä?

2

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjkjkjkkkkk
    • ToivonsaMenettänyt

      Poliitikkoainesta?

      Itsellä oli nuoruudessa vastaava "kaveri" ja nyttemmin yrittäjänä olen kohdannut useitakin vastaavia tyyppejä, joilla valheen ja totuuden raja on todella hämärtynyt.

      Kaikkihan valehtelee joskus mutta yleensä se on harmitonta esim. tekosyiden keksimistä jne. Saattaa olla jopa kanssakäymisen jatkuvuuden kannalta fiksumpaa keksiä joskus tekosyy kuin sanoa suoraan.

      Nuoruudenkaverini tai oikeammin tuttava oli täysin epäluotettava ja puhui enemmän 'p...aa' kuin totta ja usein tuntui, että se uskoi vakaasti tarinoihinsa tai ainakin osaan niistä. Alkuunsa ne lennokkaat jutut tuntuivat hauskoilta, mutta tietysti kun tuttavuus syveni ja tuli niitä yhteisiäkin juttuja mm. ja niin sanotusti velat alkoivat muuttua saataviksi, lupaukset vesittyivät säännönmukaisesti mutta olivat herran mukaan toteutuneet sovitusti ja ainaista läpinäkyvää kieronpeliä. Tähän kaveriin ei voinut lopulta luottaa ollenkaan ja ikävää siinä oli tosiaan se, että kun näistä yritti puhua herra muisti asiat taas omalla tavallaan. Tällainen kaveruushan ei onneksi kovin pitkälle jatkunut.

      Bisnespuolella olen joutunut jokusen kerran tekemisiin vastaavanlaisten tyyppien kanssa.

      Kokemuksista on ollut kuitenkin voittopuolisesti hyötyä koska mitään aineellisia tappioita ei ole päässyt syntymään. Tunnistan kyseisen ihmistyypin nykyään varsin hyvin ja reagoin jopa fyysisesti. Kun tapaan tällaisen tyypin, saan vilunväreitä ja niskakarvat nousevat pystyyn ja reaktio tapahtuu aika nopeasti ja se toimii myös mm. tv:n välityksellä. Aika usein joudun vaihtamaan kanavan, kun ruutuun ilmestyy poliitikkoja puhumaan. Tähän ryhmään kuuluvilla on parilla puolueen muita selvästi isompi edustus.

      Itse uskon että altistava tekijä on synnynnäinen. Joku fyysinen rakenne aivoissa tai geeneissä jne.

      Kaikista ei tule suuria huijareita mutta peruskuvio on sama. Lievimmillään saatat tuntea jonkun näennäisen normaalin, normaalia kansalaisluottamusta nauttivan tyypin, jonka perusolemukseen kuuluu ikään kuin luontaisena osana (usein tarpeeton) valehtelu ja vilpillisyys ihmissuhteissa.

      Ääripäänä on valtion ja isojen yritysten ylimmät päättäjät ja poliittiset johtajat ja omien havaintojen mukaan tässä porukassa kasvua on tapahtunut 90-luvun laman jälkeen rutkasti, sekä vilpillisten henkilöiden että valheiden määrässä. Samalla myös suhtautuminen valehteluun on lieventynyt. Vain räikeimmistä tapauksista saadaan lukea päivälehdistä (niistäkin aika usein) ja niistä räikeimmät johtaa toimenpiteisiin, joskin usein kuitenkin aika lieviin ja lähinnä tavoite on kansalaisten lepyttely.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11218
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      47
      2576
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2266
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1791
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1685
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      33
      1332
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1275
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1096
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      112
      1014
    Aihe