Riekko

Make

Olisiko hyviä ohjeita miten laittaa riekko?

3

6568

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joskus laittanu

      nyljetystä tissit irti ja rangasta lientä( katkot isommat luut, ruskistat/paahdat, kuorit vaahdon ja keittelet kokoon).
      Riekon voi pilata ainoastaan liialla innokkuudella parasta pitäytyä yksinkertaisissa valmistus menetelmissä eli paistat tisut nopeasti kuumassa pannussa mausteina vain suola ja pippuri. Tosin kastikkeen voit valmistaa kaikkien sääntöjen mukaan pitkässä kaavassa riekkoliemestäsi.

      • akka

        Mä kypsennän leivinuunissa. Laitan kokonaisina pataan, suolaa ja pippuria vähän mukaan ja mahdollisesti voitakin. Annan olla monta tuntia (4). Sit irrotan lihat talteen. Niistä voi tehä mitä vain. Piirakkaa, pitsaa tai kastiketta. Esim. paista sieniä ja sipulia voissa, lisää hiukan vehnäjauhoja ja kermaa, mausta, sitten lihat mukaan ja ei kun syömään.


    • Chef

      www.soppakauha.com neuvoo:

      1 riekko
      mustapippuria
      suolaa
      voita

      Huuhtele patavalmis riekko kylmällä vedellä ylimääräisistä verihyytymistä vatsalaukusta. Kuivaa paperilla hyvin. Ruskista riekko paistinpannulla joka puolelta kevyesti voisulassa. Mausta ja paista 200 asteisessa uunissa noin 15 minuuttia. Kääri lintu foliopaperiin ja anna levähtää noin 10-15 min. ennen kuin irrotat rinnat ja koivet linnun rangasta. Leikkaa rinnat ohuiksi viipaleiksi ja tarjoile mieleisesi kastikkeen ja lisukkeiden kanssa.

      Kastike:
      Murskaa riekon ranka pieneksi ja anna kiehua miedossa lihaliemessä kevyesti ruskistetun porkkanan, palan selleriä ja pienen sipulin kanssa noin 1 tunti välillä vettä lisäten. Siivilöi liemi luista ja keitä lientä noin puoleen alkuperäisestä määrästä. Lisää tilkka konjakkia, kermaa, mustapippuria ja ripaus suolaa. Anna kiehua hetki ja suurusta tarvittaessa vehnäjauhoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2341
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      30
      1157
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      953
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      611
      912
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      790
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      666
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe