Ei täytä mitään tutkimuksellisia kriteerejä paliskunnan tekemä niin sanottu syvä tutkimus. On täyttä puolueellista propagandaa.
Vastaukset 5
- Porotuhotontotta
Paliskuntien yhdistyksen asiamies on viime päivinä jakanut paikallislehtiin tiedotetta jossa kerrotaan paliskunnan tehneen "syväkyselyn" 26:lle paliskunnan valitsemalle henkilölle.
Henkilöiden ilmoitetaan olevan päätoimisia viljelijöitä ja heitä käyttäen tämän paliskunnan tiedotteen on tarkoitus kumota julkisuudessa voimakkaana esiin nousseet poronhoitolakiin liittyvät laajat perustuslain vastaiset epäkohdat, viljelijöille aiheutunut tuho ja haitta sekä lakaista maton alle eettiset kysymykset sekä satojen yksityisten ihmisten yhteydenotot poronhoitolakiin liittyvistä epäkohdista, MTK:n ulos tulo vaatiman lain muutosta toimimattomaan poronhoitolakiin sekä 3300 ihmisen ja järjestön MMM:lle jättämät vaatimukset poronhoitolain uudistamiseksi perustuslain mukaiseksi.
Jokainen ymmärtää mistä paliskunnan "syväkyselyssä" on kyse. Ei tarvitse olla tutkija ymmärtääkseen että kun otokseen valitaan tietyt ihmiset, kyse ei ole tutkimuksesta.
Jokainen ymmärtää ettei Paliskuntain yhdistys voi tehdä tutkimusta asiassa, jossa se itse on etujärjestön roolissa peittelemässä toimintansa yhteiskunnalle ja yksityisille ihmisille aiheuttamia haittoja ja kustannuksia sekä häiriötä.
Osa kuulemiseen valituista viljelijöistä on poronhoitoa harrastavia, eli tavoite heillä osallistua kuulemiseen on sama kuin paliskunnalla. Peitellä ja mitätöidä muualla esiin tulleita epäkohtia ja poronhoidon muille aiheuttamia haittoja.
Niiden viljelijöiden taas jotka eivät poroja omista, ei voi odottaa millään tavalla kokevan kuulemista tilanteena jossa he uskaltavat kertoa porotuhoista. Tilanne jossa paliskunnan edustajat tulevat heidän kotiinsa nauhurin kanssa asiassa. jossa paliskunta on kiistan virallinen osapuoli ja oman edun lobbaaja, on täysin kohtuuton ja epäoikeudenmukainen paliskunnan kuultavaksi joutuneelle viljelijälle. Mitä uskaltaa yksittäinen viljelijä sanoa paliskunnalle joka tulee viljelijän kotiin mitätöimään porotuhot ja hyväksyy vain oikeanlaiset, paliskunnan etua ajavat "vastaukset"? Puheen nauhoittaminen toimii jo sellaisena pelotteena ettei viljelijän voida katsoa voineet missään tapauksessa puhua luottamuksellisesti porotuhoista kiistan vastapuolen ammattitoimijalle.
Kaikki tutkimustoimintaa edellyttää ehdotonta luottamusta tutkijan ja haastateltavien välillä. Tutkinus edellyttää myös tukijan ehdotonta puolueettomuutta.
Nythän niin todellakaan ei ole, joten kyse on jostakin ihan muusta toiminnasta kuin tutkimuksen tekemisestä. - Pohojammaalta
Kyllähän sen täältä pohojammaaltaki asti näkkee, että porotallous on ihan tukien ja korvausten varassa olemista. Turistina ku ollaa Koillismaala käyty, ni eihä sitä jäkälää näy missää, toisin se on täälä päin. Porokeskustelua seuranneena, ni ei voi toivoa ku sen, että päättäjät herräis kunnolla, eikä kuuntelis Maijalan ruikutuksia euskunnassa.
- ÄllivaiTälli
Eipä se pohojammaan ukko näy tietävän mittään. Porotalous ei saa käytännössä mitään tukia maatalouteen verraten. Maatalouteenhan niitä sysätään 3 000 000 000 €/vuosi!
Kummaa ruikutusta jaksamon suunnalta kun porothan pelastaa monet pellot lumihomeeltakin kaivellessaan. - Tieto.on.tietoa
ÄllivaiTälli kirjoitti:
Eipä se pohojammaan ukko näy tietävän mittään. Porotalous ei saa käytännössä mitään tukia maatalouteen verraten. Maatalouteenhan niitä sysätään 3 000 000 000 €/vuosi!
Kummaa ruikutusta jaksamon suunnalta kun porothan pelastaa monet pellot lumihomeeltakin kaivellessaan.Mitä sinä selität? Porolliset nostaa peltotukia ihan samoin kuin maanviljelijät. Petokorvauksia nostetaan järkyttävät määrät. Myös eläinkohtaisia tukia. Porotalouden ja luontaiselinkeinojen rakennetukia. Investoini- ja aloitustukia. Kelkka- ja mönkkäriavustuksia. Kelkan voi vaihtaa kolmen vuoden välein avustuksen avulla. Mönkijän neljän vuoden välein. Valtion takausta investointeihin. Aika hitonmoinen liuta eri tukia!!! Jos et itse tiedä, niin nämä tiedot ovat julkisia ja ovat helposti löydettävissä.
Lumihomeesta voidaan kuule olla montaa eri mieltä. Riippuu syksystä ja ilmoista.
Ymmärrät myös varmaan että koko maassa harjoitetaan maanviljelystä, joten maanviljelijöitä on paljon enenmmän kuin porollisia, jotka rajoittuvat pohjoiseen Suomeen (ja ennen pitkää vain saamelaisalueelle). Siten vertauksesi maanviljelyyn on ontuva.
- mökkiläisukko
Kylläpä enerkiaa löytyy hömppähommiin muttei porokarjan paimentamiseen. Tuommosella tutkinnalla nyt voi pyyhkästä persausta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741650- 201124
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321063Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu133871Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189806- 64684
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo191607On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 48528
- 69510
- 55507
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32498- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28422- 40417
- 33413
- 16399
- 82398
- 37396