Tuleeko euron juustohampparin pihvistä rautaa? Entä kalsiumia edes vähän siitä juustosta? Kyselen,koska nuoreni ruokavalio on vähän niin ja näin. Ei syö oikeaa ruokaa mielestäni tarpeeksi. Vitamiinilisiä saan joskus ottamaan.
Vastaukset 3
- djfjffj
Lihasta tulee rautaa juustosta ei tule kuin rasvaa ja suolaa - ei kummoista juustoa. Kyselet tyhmiä.
- huijaanko
"Lihasta" tulee jonkin verran rautaa ja B12-vitamiinia ja "juustosta" samaten vähän kalsiumia ja muita hivenaineita, mutta suosittelen eines-hamppareiden sijaan hyvistä raaka-aineista itsetehtyä hyvää ruokaa.
Jos kakarasi ei suostu syömään muuta niin tyrkytä ravinnelisää kohtuullisena määränä (älä ylitä suosituksia) roska-ruoan oheen.
Ja pikkuhiljaa yritä saada jälkikasvusi syömään monipuolista kotiruokaa - ehkä hänkin ymmärtää maun ja terveyden perään myöhemmin.
Rautaa saa esim. maksasta ja pinaatista eli tee jauhelihapihvi-hamppareita, joiden lihaan on jauhettu pieni määrä maksaa ja pinaattia ja tuskin kakara huomaa maussa eroa.
Voit kokeilla syöttää myös esim. rapeaksi paistettua ryynimakkaraa (verta ja sisäelimiä) perunamuussin kera - maistuis varmaan sullekin.- Kerjäökköturpaa
Milläs oikeudella sanot kakaroiksi toisten lapsia? Vitun huora.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2851164Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "2861028Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49920- 106889
- 101839
- 74818
- 108692
- 64578
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2561Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh11508