Writer
Kelohonkamökin sisältä kuului mekastusta. Piipusta pöllähteli savua vaaramaisemaan, sotkeutui ja hävisi elämänvihreänä hohtavaan peitteeseen, jota riitti niin kauas kuin vain saattoi nähdä.
Mäntyjen rungot hohtivat siinä kuin kulta kiemurrellessaan pitkin sinitaivasta kaikessa luomakunnan kirkkaudessa. Pihka. Se jo talven haavoissa lämpeni.
Lumipeitteinen maa ei ollut vielä revennyt, ja sen päällä juosseen oravan jäljet olivat haihtumatta, sillä pinta oli jäässä kuin historia: ohut kuori kylmän yön jäljiltä, hennosti kantava, ja sille pudonneita kevyitä kannatteleva.
Tuskin kuultava tuulen humina oksistosta muistutti musiikkia, jollaista ei ollut.
Siinä ihmisen oli hyvä seisoa; seisoa siinä oli ehkä parempi, kuin seisoa tuvassa kaiken maailman töllisteltävänä, kaiken mölyn ylläpitäjänä, luontona ihmiselämässä, tuoksuna puhtaudesta ja kauneudesta ja kirkkaudesta, raikkaudesta ihmisen ulkona.
(Hihitystä)
Käpyään pyörittelevä jyrsijä
4
209
Vastaukset
Pienen torpan tyttö
https://www.youtube.com/watch?v=2TYepdbTIog
Kelohonkamökki on paras
(peukku)Mies oli hiihtänyt vaarojen halki
Hän oli tehnyt matkan yksin.
Yli kaikkien sinisten soiden, jotka salaa
hangen alta
hengittivät
kuin sepän pajan huohottavat palkeet
Mies yksin oli
kohdannut tuon harmaanruskean suden
kuullut jäiden kumisevan laulun
Korpisalojen sinfonia oli tärykalvoja repivää; paineen alla murtuva ahtojää
railot, jotka rajoina piirsivät elämän karttaa
lauma, joka jäi jälkeen ulvomaan
Yksi latu
vahvan selän takana loppuun kuljettu
Takana tulijaa kutsuttiin varjoksi.
tumman taivaskaton alla
tämä mies
punainen ketunkarvalakki painuneena syvälle päähän
oli palannut, taskussaan
rikkinäinen tähti.
Jääkannelta mukaan poimittu.Uutisten lukija kertoo:
Pääkaupunkiseudulla paleltumisvaara
se sanotaan vakavalla äänellä
Samaan aikaan
nousee vanha nainen avannosta. Iloisena
kuin maailmankaikkeuden kolibri .
Seuraavassa tiedotteessa:
Naparetkeilijän jäljet ovat päättyneet sulaan.
Mihin minun sydämeni on joutunut?
En halua kuulla, että sen etsinnät ollaan lopetettu.Ystävälleni.
On tunne Ikävästä, painosta sydämessä
On muisto mustasta ja valkeasta
Ruskeista napeista ja pikinokasta
Pienestä äänestä, isosta äänestä, tuhinasta, katseesta.
Viimeisestä henkäyksestä, pään retkahduksesta
Paikoista, joissa olit
Hetkistä, joissa olit.
Mihin sinä katosit.
https://aijaa.com/xeWlGk
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746364MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415448Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.624289NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun764169Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja673911Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.791269- 3281115
- 601080
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?32890Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62831
