Keskiajan lämpimällä kaudella ..

pitäisi jossain päin maailmaa olla kylmempää satoja vuosia jos Euroopassa olisi ollut vain paikallisesti kuumempi kausi. Sitä ei ole huomattu vaan nykyiset tutkimukset myötäilevät Keskiajan kuuman kauden globaalia luonnetta.
Muu ei ole edes mahdollista.
199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Niinpä. Jossain olisi pitänyt olla keskiaikana 200 vuotta kylmiä vuosia eikä sellaisesta ole havaintoja.
Muutenkin muinaisten lämpökausien julistaminen paikalliseksi vaatii hyvin kattavaa tutkimustietoa. Parhaiten muinainen globaali lämpötila selviää tutkimalla merenpintojen korkeuden muutoksista , eli kylminä jaksoina merenpinta pysyy paikallaan tai laskee ja lämpimän ilmaston aikana merenpinta nousee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rfrfrfrdedede kirjoitti:

pitäisi jossain päin maailmaa olla kylmempää satoja vuosia jos Euroopassa olisi ollut vain paikallisesti kuumempi kausi. Sitä ei ole huomattu vaan nykyiset tutkimukset myötäilevät Keskiajan kuuman kauden globaalia luonnetta.
Muu ei ole edes mahdollista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu