Miten tehdä leipää

Lei-pää

Tere!

Haluaisin tehdä leipää, (käytössä on jopa leivinuuni), mutta yksinkertaisia aloitusohjeita ei löydy vaan ainoastaan suht erikoisia reseptejä. Tarkoitus olis aloittaa oppimaan jostain ihan yksinkertaisesta, siis vesi hiiva suola jauho. Ja mitä tehdään, missä järjestyksessä? Mitä ovat useat leivontatermit, kuten alustaa ja nostattaa? Luulen, että jos opettelee yksinkertaisen leivän tekemisen eri vaiheineen, niin sitten voi rönsyillä, jos tekee mieli.

Onkohan olemassa foorumeita leivän tekemisestä?

Kiitos neuvoista jo etukäteen!

2

1104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aika-suoraviivaista

      Kaikki ainekset sekaisin. Sitten kohotus. Leipominen käntyiksi. Vielä hetki kohotusta. Lopuksi uuniin. Ja aivan viimeisenä uunista pois. Ja kaikkein viimeisenä tietenkin suuhun. Sen jälkeen vastuu siirtyy ruoansulatukselle.

      Siis erittäin yksinkertaista. Ei tarvitse mitään oppikirjoja.

      • Ok.

        Hiivan osaan jo herättää lämpimään veteen. Suola tulee ennen tai jälkeen hiivan? Jauhot sekottuu hyvin, suht oikean paksuuden osaan säätää, kai, en osaa tässä kuvata paksuutta. Mutta kuinka paljon pitää sekottaa ennen kohotusta, eli sekoitetaanko vain sen verran, että on kunnolla sekaisin? Hyvin on kohonnutkin! Mutta kun se on kohonnut, ja kumaistaan jauhotetulle pöydälle, niin mitä sitten? Pitääkö vaivata, miten, ja kuin kauan? Koko vaivaamisen tarkoitus on mulle arvoitus, eli miksi pitää vaivata?

        No, olen vaivaamattoman taikinaklöntsän laittanut uuniin, ja paistanut niin, että pohja kumajaa koputtaessa. Mutta vaikka leipä on siedettävän näköinen ja sisältä kuplainen, niin se on kuitenkin taikinamainen, eli jos ottaa nokaren sisustaa sormiinsa, niin sen voi puörittää kiinteäksi palloksi, joka muistuttaa taikinaa.

        Kyseessä on vehnäjauho-graham-sekoitus fity-fifty.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      84
      1602
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      868
    3. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      832
    4. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      829
    5. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      53
      812
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      773
    7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      189
      749
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      705
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      700
    10. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      680
    Aihe