Tere!
Haluaisin tehdä leipää, (käytössä on jopa leivinuuni), mutta yksinkertaisia aloitusohjeita ei löydy vaan ainoastaan suht erikoisia reseptejä. Tarkoitus olis aloittaa oppimaan jostain ihan yksinkertaisesta, siis vesi hiiva suola jauho. Ja mitä tehdään, missä järjestyksessä? Mitä ovat useat leivontatermit, kuten alustaa ja nostattaa? Luulen, että jos opettelee yksinkertaisen leivän tekemisen eri vaiheineen, niin sitten voi rönsyillä, jos tekee mieli.
Onkohan olemassa foorumeita leivän tekemisestä?
Kiitos neuvoista jo etukäteen!
Miten tehdä leipää
2
1157
Vastaukset 2
- aika-suoraviivaista
Kaikki ainekset sekaisin. Sitten kohotus. Leipominen käntyiksi. Vielä hetki kohotusta. Lopuksi uuniin. Ja aivan viimeisenä uunista pois. Ja kaikkein viimeisenä tietenkin suuhun. Sen jälkeen vastuu siirtyy ruoansulatukselle.
Siis erittäin yksinkertaista. Ei tarvitse mitään oppikirjoja.Ok.
Hiivan osaan jo herättää lämpimään veteen. Suola tulee ennen tai jälkeen hiivan? Jauhot sekottuu hyvin, suht oikean paksuuden osaan säätää, kai, en osaa tässä kuvata paksuutta. Mutta kuinka paljon pitää sekottaa ennen kohotusta, eli sekoitetaanko vain sen verran, että on kunnolla sekaisin? Hyvin on kohonnutkin! Mutta kun se on kohonnut, ja kumaistaan jauhotetulle pöydälle, niin mitä sitten? Pitääkö vaivata, miten, ja kuin kauan? Koko vaivaamisen tarkoitus on mulle arvoitus, eli miksi pitää vaivata?
No, olen vaivaamattoman taikinaklöntsän laittanut uuniin, ja paistanut niin, että pohja kumajaa koputtaessa. Mutta vaikka leipä on siedettävän näköinen ja sisältä kuplainen, niin se on kuitenkin taikinamainen, eli jos ottaa nokaren sisustaa sormiinsa, niin sen voi puörittää kiinteäksi palloksi, joka muistuttaa taikinaa.
Kyseessä on vehnäjauho-graham-sekoitus fity-fifty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???502348Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7031546- 1081219
- 1321085
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk89973- 71923
Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku16764- 118743
- 33704
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä23658