Hallitukselle suuri kiitos, nyt jokainen voi laillisesti valmistamaa kotonaan miestä väkevämpää.
Nyt on juhlan aika tehdas on tulollaan voitaisiin ihan kotitekoisilla keitoksilla järjestää juhlat kansakunnan yhdistämiseksi vaikka Jaakontorilla.
Asiasta kiinostuneet pidetään linjat kuumina ja nyt sokerin ja hiivan ostoon.
http://www.iltalehti.fi/politiikka/201803012200779908_pi.shtml
Nyt on juhlan aika tehdas on tulollaan voitaisiin ihan kotitekoisilla keitoksilla järjestää juhlat kansakunnan yhdistämiseksi vaikka Jaakontorilla.
Asiasta kiinostuneet pidetään linjat kuumina ja nyt sokerin ja hiivan ostoon.
http://www.iltalehti.fi/politiikka/201803012200779908_pi.shtml
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kohta on juhlanpaikka kun tehdashanke hylätään.
Pontikkatehtaista ei julkaistu aikoinaan aiesopimuksia ja rahoituskin oli aina kunnossa, jos tuotanto tähtäsi jatkojalostukseen. Kättelykuvia pyrittiin välttämään.
Ei kannata juhlia vielä jospa Kokoomus kaataisi hallituksen. Lepomäki heitti eilen heiton joka voi johtaa uusiin vaaleihin.
Nyt olisi poliittisesti Kokoomuksella hyvä sauma. pääsisi erilleen niin Kepusta, kuin maakunta mallistakin. Kokoomus on kallubjohtaja Sdp toisena, ja Kepulla on alamäki menossa elikkä nyt jos koskaan.
Maakuntamallista tulisi ikuinen riesa joten se pitäisi saada estettyä. Maakuntamallillahan Kepu riistää valtaa kaupungeilta mikä on ollut monen isomman kaupungin painajainen.
Katsotaan, ja toivotaan vaaleja lykätään kuitenkin niitä sahtijuhlija.
Täysin samaa mieltä kilju Kallen kanssa.
Hallitus kaatuu ja uusinta vaalit ennen kuon kilju on edes valmista.
Päästään sinisistä siipivekoista.
Kallioksi hr tulee kun pitää amerikadsa asti käydä rukousaamiaisella.
Ikävä ei tule jytkyläistä!
Kannatta odotella vielä hieman ennenkuin sitä kaljaa alkaa käyttelemään. Hallituksen kaatuminenkin saattaa olla edessä. moni kokoomuslainen kun ei sulata maakuntamallia.
Vieläkin pahempaa on tulossa SDP on nyt suurin puolue Kokoomuksen kanssa ja Keskusta on syöksykierteessä. Jos Kokoomuksen Lepomäen jutut pitävät paikkaansa huonosti tulee Sotelle käymään, vaikka hallitus ei kaatuiskaan. Maakuntamallia tulee moni vielä kiroamaan, sillä sitähän on jo kokeiltu.
Kainuussa oli maakuntamalli reilut kymmenen vuotta luovuttiin kuitenkin koska kansa halusi siitä erilleen. Miksikään tästä Kainuun maakuntamallin kokeilusta ei puhuta, siitäkin on netissä juttua?
http://www.iltalehti.fi/politiikka/201803022200782903_pi.shtml