Älä pilaa lihaa foliokääreellä
Moni meistä käärii lihan vetäytymään tiukkaan folioon, mutta itse asiassa tämä työvaihe voi heikentää lihan makuelämystä.
– Folion sisälle muodostuva vesihöyry pehmentää vaivalla lihan pintaan saatua rapeutta huomattavasti, Syrjänen kertoo.
Juuri rapean pinnan vuoksi lihaa ei koskaan tulisikaan kääriä tiukkaan folioon, vaan asettaa folion pala löyhästi lihan päälle. Jos epäilet lihan jäähtyvän liikaa, voi päälle nostaa lisäksi myös keittiöpyyhkeen.
Vanhat kylmälaukut hyötykäyttöön
Lihan vetäyttäminen onnistuu myös hieman erikoisemman apuvälineen, nimittäin styroksilaatikon avulla. Tällä vinkillä lihan maku paranee entisestään.
Vuoraa kylmälaukun pohja foliolla ja nosta liha suoraan uunista kylmälaukkuun. Laita kansi kiinni ja anna vetäytyä puolen tunnin ajan.
– Styroksilaukussa liha pysyy lämpimänä ja maku paranee entisestään.
Tuo styroks laukku myös kypsyttää ruispuuron iahanaksi eli korvaa vanahan nk heinälaatikon
Liha vetäytymään uunin jälkeen
4
1925
Vastaukset
- Anu-Sum.Pimpinella
Minä laitan lihan yleensä foliokääröön ennen paistamista. Näin se pysyy mehevänä eikä arvokkaasta lihakimpaleesta tule kuivaa kökköä. Jos haluaa niin lopuksi voi paistaa rapsakan pinnan.
- Bulledmeat
Minä taas teen ylikypsää, joten sen ei pidä olla päältä rapsakkaa.
Viimeksi hautui uunissa 11 h.- sloufuud
Yksi tapahan on laittaa liha vakuumipussiin ja sitten kypsytellä sitä 70-80 asteessa aikansa. Hunnithan kypsentivät lihan hevosen satulan alla. Tuskin siinäkään menetelmässä lämpötila kauhean ylös nousi.
- LassenLihakoulu
Vetäytymään? Vai jäähtymään piloille? Höpöhöpö! Pihvit ja paistit vedetään naamariin heti paistamisen jälkeen. Olen testannut, joten tiedän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986328KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3555825Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602813Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072248Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071938- 1251754
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811300- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331098