No niin, eilen julkaistiin pitkään odotettu linjaus siitä mistä mahdollinen rautatie voitaisiin ehkä vetää jäämerelle. Valituksi tuli Rovaniemeläisten yhdessä itälapin kuntien kanssa lobbaama linjaus Kirkkoniemeen. Rata kulkisi läpi poronhoitoalueoden ja saamelaisalueiden - joten en usko sen koskaan toteutuvan. Tulevat vuosikymmenet isketään turhaan päätä seinään.
Vähäiselle huomiolle jäänyt yhteys länsilapista Narvikiin vaikka se olisi teollisuuden ja kaivosten kannalta paras - halvin ja nopein toteuttaa.
Toinen seikka mikä asian uutisoinnissa pisti silmään, ainakin Lapin Kansa - nimisessä lehdessä oli totaalinen länsilapin ja merilapin huomiotta jättäminen - kyllä uutisoitiin Rovaniemeläisten poliitikkojen kommentteja siitä, kuinka kaikkien lappilaisten tulee nyt ajaa yhteistä asiaa bla bla bla - kun ensin ovat ajaneet vain omaa etuaan niin nyt pitäisi muidenkin ajaa heidän etuaan ?
Katkeraa puhetta - myönnän sen - mutta kyllä tässä alkaa jo pikkuhiljaa korpeamaan tämä merilappilaisten täysi hampaattomuus ja velttous oman alueen puolustamisessa. Missä ovat ne miehet ja naiset jotka ottaisivat hoitaakseen meidän etujen puolustamisen ?
Vähäiselle huomiolle jäänyt yhteys länsilapista Narvikiin vaikka se olisi teollisuuden ja kaivosten kannalta paras - halvin ja nopein toteuttaa.
Toinen seikka mikä asian uutisoinnissa pisti silmään, ainakin Lapin Kansa - nimisessä lehdessä oli totaalinen länsilapin ja merilapin huomiotta jättäminen - kyllä uutisoitiin Rovaniemeläisten poliitikkojen kommentteja siitä, kuinka kaikkien lappilaisten tulee nyt ajaa yhteistä asiaa bla bla bla - kun ensin ovat ajaneet vain omaa etuaan niin nyt pitäisi muidenkin ajaa heidän etuaan ?
Katkeraa puhetta - myönnän sen - mutta kyllä tässä alkaa jo pikkuhiljaa korpeamaan tämä merilappilaisten täysi hampaattomuus ja velttous oman alueen puolustamisessa. Missä ovat ne miehet ja naiset jotka ottaisivat hoitaakseen meidän etujen puolustamisen ?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Hyvää pohdintaa. Ei tarvi kuvitellakaan, että joku Rovaniemen tai muun Lapin alueen kansanedustaja pitää Meri-Lapin puolta. Päinvastoin. Ei tule esim. Kemiä koskevia positiivisia asioita Tornionkaan suunnalta. Aikanaan sinne kupattiin mm. torin laidalta oppilaitos jne.... Kemi tarvisi ehdottomasti pätevän kansanedustajan tai mieluiten kaksi, eikä ministeripostikaan olisi pahasta. Täällä on osattu sössiä vähäisetkin mahdollisuudet typerällä ehdokasasettelulla ts. monta pyrkijää samasta puolueesta jotka syö toisensa ääniä. Katelkaa tilastoista kuinka paljon ääniä valuu muihin maakuntiin. Ei vaan hyvältä näytä näin se on.
Sattuu kulkemaan Ruotsin poikki ja
ruotsalaiset eivät ole kiinnostuneet
hankkeesta.
Hieno hanke,toivottavasti toteutuu nykyisellä aikataululla.
Luulis ruotsalaistakin kiinnostavan jos Kiirunan kautta kulkee esim Tromssaan tai Narvikiin..a
Niin no ssab:llä kyllä menee jo rata kiirunasta narvikiin...
No voi hyvää päivää ja kirvesvartta. Ei sitä rautatietä ainakaan Kemin kautta vedetä. Tämä on Kemin keskustelupalsta. Työnnä nyt jo pääsi lumihankeen ja mieti vähän, mitä kirjoittelet.
Kyllä huomaa että olet ”Kemiläinen”
Tämä hanke on ikuisuushanke. Iät´ ajat siitä on vain haaveiltu ja kerran meinas onnistuakkin, mutta sota sotki kaiken.
- "Rauhansopimuksessa Talvisodan jälkeen Neuvostoliiton vaatimuksesta aloitettiin radan
rakennus Kemijärveltä 1940 Sallaan kohti uutta rajaa. Valtakunnan rajalla radan suunnan
määritti Neuvostoliiton puolelle vuosina 1939-40 rakennettu ratayhteys Muurmannin
rajalta länteen Suomen rajalle saakka. Viimeinen liikennepaikka Suomen puolella oli
Kelloselkä, joka sijoittui 8 kilometriä Talvisodan jälkeisen uuden rajan länsipuolelle.
Jatkosodan alkaessa saksalaiset rakensivat Kemijärven rautatiesillat ja sodan junaliikenne
jatkui Kelloselältä itään. Radan käyttö oli päinvastainen kuin Neuvostoliitto oli
tarkoittanut. Rata toimi saksalaisten hyökkäyskäytävänä. Lapin sodassa 1944 saksalaiset
tuhosivat rataosuudet. Jälleenrakennusaikana Kemijärven yli johti jääsilta, joka korvattiin
kiinteällä sillalla 1951."
http://www.lappi.fi/c/document_library/get_file?folderId=1158572&name=DLFE-19105.pdf
Mielenkiintoista luettavaa asiasta kiinnostuneille.
Hei,tornionjokivartiset päättäjät,nukuitteko ruusuisen unta kunta Lapin liitto hoiti
Itä-Lapin puolesta kuten on tehnyt aina,keskustalaiset herätkää ,vai pakataanko
laukut ja muutetaan toiselle puolelle,noh mulla on jo siellä yritys eikä
enään Suomessa vuosiin mitään.
Tehän varmaan vielä äänestätte jätekaivotyttöä tai itäkairan kansanedustajia
mutta toivottavasti hallitus kaatuu saadaan raidelinjakin muutettua.
En ymmärrä mitä hyötyä tuosta ratahankkeesta olisi - lapissa tuotettavia tuotteita, jotka hyötyisivät rautatiekuljetuksista, ei ole ja ne jatkossa yhä vähemmäksi käyvät kaivostuotteet voidaan jo nyt rahdata perämeren satamista.
Toiseksi mitä rautatie toisi lappiin ? - matkailijat pääsee jo nyt junalla Rovaniemelle, Kolariin ja Kemijärvelle - mihin muualle pitäisi päästä ? - Nordkappiinko ? - no se ei ole enää suomalaisten bisnes. Ja tahtoo olla niin, että ei siihen radan varteen enää nykyisin kasva mitään uutta - ei juna tuo tullessaan mitään, esimerkiksi vaikka Ivaloon. Tästä on aivan riittävästi näyttöä kun katsoo nykyisiä radanvarsipaikkakuntia - eihän junat edes hidasta niiden kohdalla,
Lopputuloksena radasta ei ole kuin haittaa ja valtava rahanmeno.
Älä mieti jos ei äly riitä.
Sellainen rata pitäisi olla jo olemassa mitä mitä pitkin saataisiin rahti Jäämerelle Euroopasta. Olisi lyhin reitti maailmalle silloin ja suomalaiset siinä hyötyisivät työllisyytenä.
Turhaa sitä nyt on enää rakentaa. Kaksoisraide olisi pitänyt rakentaa jo -90 luvulla suomenlahdelta Jäämerelle niin olisi konttijunaa kulkenut mutta ei suomalaisia kiinnosta pitkän tähtäimen projektit.
Markkinatalloudessa katsotaan vain 3kk eteenpäin. Ainakin peräkammarinpoikain markkinatallouvessa.
Näillä dieselin hinnoilla täytyy tulla merelle junavaihtoehto.
Ja kaksoisraide Oulusta Tampereelle Seinäjoen kautta tietysti.