Huh, miten hyvät kelit osui!

Aurinko paistaa! Rinteet huippukunnossa. Lämmintä! Mökki ihan rinteen alla.

Nyt kelpaa!

Muksut tykkää ja mukavaa porukkaa mäessä. Eipä voi valittaa. Kyllä tälläseen mielellään hassaa rahansa jos mihin..

Ja jos ei ois muksuja, olisin hiihto-opettaja lomilla. Tapasin yhden miehen joka oli ottanut Brysselistä isolta talolta virkavapaata ja oli hiihto-opena täällä. Kysyin, onko tarvinnut illalla olla yksin.... Aika hyvät naurut sain vastaukseks. Näyttikin ihan siltä, että kaveri nauttii elämästään.. parin viikon päästä kuulemms pitää vetää kravatti takas kaulaan ja pukua päälle.

Hmmm. Ei mee montaa vuotta kun tyttökin on täysikäinen...

Hihi...

9

199

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Totuus-

      Odottelen että jäät sulaa niin pääseen siikoja ongimaan. Viime vuonna tuli hyvä saalis joten odotan tässä parin kolmen viikon päästä että pääsisi kalaan. Ilmaista kalaa merestä ja siika on hyvä ruokakala. Ostin uuden kelankin ja ja aion laittaa sitten kolme siika ongee mereen.

      • Myö joskus verkoilla saatiin siikaa. Ihan hyvä kala. Eikös se kuitenkin särkikala?


      • Dissident kirjoitti:

        Myö joskus verkoilla saatiin siikaa. Ihan hyvä kala. Eikös se kuitenkin särkikala?

        Kyllä siltä rasvaevä löytyy. Jep. lohikala on: https://fi.wikipedia.org/wiki/Siika


      • mansikkakakkua

        Mä odotan innolla et tulee kevät... jäät lähtee ja pääsee onkimaan siikoja. Kuusiston salmen ja Kirjalansaaren rantamilta... kevät auringossa.

        Graavattua siikaa, maalaistalossa tehtyä voita (kirnuttua voita saa ostaa tänäpäivänäkin ) ja Jurmon leipää, termosullollinen kuumaa kahvia, parempia eväitä ei kalastusretkelle enää ole.

        Paitsi jos Faija on retkellä mukana, hänellä on myös kertakäyttönuotio, grillimakkaraa ja sinappia., sekä pussillinen pikkumunkkeja... ja juo ainakin puolet mun kahvistani! Siihen pitää taas vaan varautua... mulla oltava 2 termaria! =))


      • mansikkakakkua kirjoitti:

        Mä odotan innolla et tulee kevät... jäät lähtee ja pääsee onkimaan siikoja. Kuusiston salmen ja Kirjalansaaren rantamilta... kevät auringossa.

        Graavattua siikaa, maalaistalossa tehtyä voita (kirnuttua voita saa ostaa tänäpäivänäkin ) ja Jurmon leipää, termosullollinen kuumaa kahvia, parempia eväitä ei kalastusretkelle enää ole.

        Paitsi jos Faija on retkellä mukana, hänellä on myös kertakäyttönuotio, grillimakkaraa ja sinappia., sekä pussillinen pikkumunkkeja... ja juo ainakin puolet mun kahvistani! Siihen pitää taas vaan varautua... mulla oltava 2 termaria! =))

        Pilkkihommat vois koittaa kanssa aloittaa. Meillä mökin edestä antaa ihan muutaman kymmenen metrin säteellä tiettyyn aikaan päivästä kukkoahvenet. Ne veis mutsille ja se taikoo hyvän ahvenkukon.

        Mökillä maggarat ja pannukahvit. Takassa halsteroi sämpylöitä reilulla juustolla. Nam.

        Eipä siinä päivään muuta tartte..


    • Täällä aurinko jo sulattanut lätäköitä tielle, mutta pirun kylmä pohjoistuuli puhaltaa

      • Hei! Mähän oon ominut sun lajin! Mutkittelen mäessä! Heh!


    • Aisuri36

      Kävin rukan rinteillä pari viikkoo sitten. Sais silti talvi jo mennä.

      • Rukalla tankkaamassa?

        Heh..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      1399
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      334
      1199
    3. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1003
    4. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      323
      992
    5. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      133
      823
    6. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      801
    7. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      50
      781
    8. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      194
      708
    9. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      61
      615
    10. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      40
      556
    Aihe