https://www.mtv.fi/sport/yleisurheilu/uutinen/artikkeli/seppo-raty-jyrahtaa-miksi-rahaa-ei-saada-kentalle-mihin-se-jaa/6821556#gs.6P84Jmg
Seppo Rädyn mukaan huippu-urheilumenestyksen luomiseen on yksinkertainen resepti: rahat urheilijoille ja valmentajille. Keihäslegenda alleviivaa, että tämä ei kuitenkaan Suomessa toteudu.
– Olen puhunut tästä jo kymmeniä vuosia ja puhun yhä samasta asiasta. Miksi meillä ei tueta urheilijoita ja valmentajia kunnolla, vaan raha jää organisaatioihin? Räty kirjoittaa Facebookissa.
Räty ärähtää, että on "ihan sama", kuka valitaan Olympiakomitean huippu-urheiluyksikön johtajaksi Mika Kojonkosken tilalle, jos rahanjakoon ei saada muutosta aikaan.
– Olympiakomiteassa on ihan turha luulla, että menestystä voi tulla ilman satsauksia urheilijoihin. Vain urheilijoiden ja valmentajien kautta se menestys tulee. En ymmärrä, miksi sitä urheilijoille kuuluvaa rahaa ei saada kentälle saakka, mihin ihmeeseen se oikein jää?
– Kun meillä on paljon arvokisoihin valittuja urheilijoita, jotka ovat saaneet liitoltaan tukea muutaman tuhatlappusen vuodessa, niin jokainen ymmärtää, ettei se riitä mihinkään. Ja silti nämä urheilijat ovat jo arvokisaurheilijoita, mitä he olisivatkaan, jos voisivat harjoitella kunnolla, ilman taloudellisia huolia!
Räty sanoo vastineeksi, että urheilujärjestöille jaettiin olympialaisten aikaankin yli 40
miljoonaa euroa avustuksia.
– Pitää oikein pysähtyä miettimään tuota rahamäärää ja sitä, mihin kummaan se oikein menee, kun kentällä siitä ei näy kuin murto-osa. Onkohan kukaan tosissaan miettinyt sitä, kuinka monta arvokisamitalia Suomeen tuotaisiin, jos tuo rahamäärä todella menisi urheiluun, siis oikeasti urheilijoille ja valmentajille.
– Mutta kun ei mene. Suurin osa rahoista jää sinne järjestöjen organisaatioihin, siellä on palkollisia työntekijöitä vaikka kuinka paljon. Kysyn taas, onko kukaan miettinyt mihin niitä kaikkia työntekijöitä tarvitaan.
Rädyn mukaan nykyisellä tyylillä olympialaisista ei voiteta jatkossakaan enempään mitaleita kuin nyt. Ahtaimmalle joutuvat hänen mukaansa yksilölajit.
Seppo Räty kysyy mihin rahat hukkuu
7ui5eted
2
477
Vastaukset
- tujtt
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15203647/rahat-kaytettava-urheilijoiden-harjoitteluun
Itse ihmettelin samaa jo aiemmin. - 5u45
Saatiin niillä rahoilla Kojonkoskelle hieno fillari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031100- 64911
- 65869
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait229771Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698