https://yle.fi/uutiset/3-10123856?origin=rss
tuossahan ei ole mitään järkeä että autot ajaa ilman ihmistä ratissa.
Nainen jäi robottiauton alle.
12
245
Vastaukset
"Kyseessä on tiettävästi kaikkien aikojen ensimmäinen robottiauton turma, jossa kuolee ihminen."
Jos otetaan satunnainen joukko ihmisiä ajelemassa saman verran kuin mitä robottiautot ovat nyt jo ajelleet, ni mikä on todennäköisyys, että näille on sattunut ainakin yksi kuolonkolari?
Eikö roboteille sallita yhtään virhettä? Mutta kuka pistetään sitten linnaan tuossa tapauksessa?- Hmmmmmmmmm
Se auto taisi olla turhautunut sinkku. Vai jalankulkijako sellainen oli.
- KurppaN
Auto oli ätmi ja jalankulkija kurppa.
- Hmmmmmmmmm
KurppaN kirjoitti:
Auto oli ätmi ja jalankulkija kurppa.
Niin, se auto oli kuvituskuvan perusteella ruotsalainen, tai ainakin Volvo.
- vaikkasamapatuo
Eihän näissä nykyajan keksinnöissä ole muutenkaan mitään järkeä. Kunhan nyt väkisin keksitään jotain. Jostain tekoälystä intoillaan ja ties mistä neuroverkoista ja laajennetuista todellisuuksista mutta kukaan ei tunnu kysyvän että miksi tuollaisia lapsellisuuksia pitäisi muka olla?
- robotoxia
onpa kovanluokan uutinen, sama kuin kerrottaisiin että juuri nyt mummo kaatui sähköpolkupyörällä keskivenäjällä, ajatella että tälläistä sattuu planeetalla, odotan uutista jossa kerrotaan että etäohjattavassa sähköpakettiautossa oli 3000 kg räjähteitä, mutta ei ole enään kun räjähti etäohjauksella paikassa jossa sen ei olisi uskottu rajahtavän, syyllisiä etsitään 9 miljoonan nettipoliisin voimin yötä päivää, verkot kaatuivat kun kaikki poliisit kuormittivat verkot yhtä aikaa, sitten kaatui sähköverkko, lumen painosta, ja lopuksi kaatui lähimmän nakkikojun tiski kun kaikki poliisit menivät samaan aikaan sinne katkon aikana.
kaikki latailee kaikkia 247 ollaan kuin taimaan sähköverkkokaaos, jokapuolella jatkojohtoja ja vajaita akkuja ja vajaita lataajia. istutaan kotona ,robotti tekee ruuan, robotti tuo ruuan , robotti ajattelee mun puolesta, ja lopuksi mä olen se robotti. - Kaisanoasaa
Periaatteessa joku hakkeri voi hakkeroida auton ja ajella ihmisten päälle sitten. Nykyihmiset on ainakin liian tyhmiä keksimään sellaista autoa etti onnettomuuksia tapahdu. Lentokoneetkin tippuu vaikka niitä ohjkaa ihminen että tietokone joten miten ne luulee saavansa autoista turvallisia.
- Kaisanoasaa
Minua huolestuttaa että ne aikoo matkustaa mars planeetalle Tässä 10-15 vuoden päästä. Typerää kun eivät osaa edes autoa ohjata.
Autolle on varmaan opetettu ihmisen tunnistaminen elokuvia ja mainoksia näyttämällä. Sitten on tielle vyörynyt joku ghettoperse, niin johan on auton ohjausalgoritmi hämillään. Muistin syövereistä etsitty bittejä, jotka antaa ohjeen miten toimitaan jos tiellä on samaan aikaan biisoni ja harmaahylje: että kumpaan törmätään jos väistämään ei mahdu kuskia vaarantamatta.
flowersreally kirjoitti:
Oletko sä Esko Makkonen?
https://goo.gl/images/n5JbfEFingerporissa on huikeampaa tekniikkaa kuin Piilaaksossa.
http://bgr.com/2018/03/20/uber-self-driving-cars-fatal-accident-not-ubers-fault/
https://www.theatlantic.com/technology/archive/2018/03/can-you-sue-a-robocar/556007/
Noiden juttujen valossa Arizonan case ei ollut auton softan vika, vaan ihminen tuli eteen ovelammin kuin biisoni tai hylje.
- pitkätukka-68
Nainen kävelytti polkupyörää, joka oli lastattu myös ostoskasseilla, ja käveli yhtäkkiä keskikorokkeelta tielle. Kaikki tapahtui niin nopeasti, että Uber-robottiauton kuljettajan paikalla istunut testikuski ei ehtinyt reagoida tapahtuvaan. ”Hänen ensimmäinen tietonsa törmäyksestä tuli törmäyksen äänestä”.
https://mobiili.fi/2018/03/20/alustava-nakemys-kuolemaan-johtanut-yliajo-ei-ollut-uber-robottiauton-vika-tilanne-ei-ollut-pelastettavissa/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658