Leivänpaahtimen talla ei pysy alhaalla

leivänpaahtaja

Jos leivänpaahtimen talla ei pysy alhaalla, se johtuu yksinkertaisesti siitä, että sisällä on liikaa leivänmuruja. Talla toimii magneetilla, kun magneettipintojen väliin kerääntyy liikaa muruja, ei magneetti enää toimi eikä näin pidä tallaa ja leipiä alhaalla.

Itse avasin paahtimeni. Vika oli helppo paikantaa ja pyyhkiä murut magneeteista. Nyt paahdin on toiminut taas monta vuotta. Toimenpiteeseen meni n. 15min ilman mitään kokemusta aiheesta ja paahdin aukesi ruuvimeisselillä. Ja tietysti virtajohto ensin irti!!

Koitan levittää sanaa, koska kamalaa, että hyviä paahtimia menee tästä syystä roskiin!

8

8378

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Upeaa, kiitos paljon!

    • Anonyymi

      En tiennytkään että leivänpaahtimessa on kaasupoljin

    • Anonyymi

      Yhden leivänpaahtimen hylkäsin, kun se puhdistuksen jälkeen ei toiminut. Nyt on toinen samassa ”tilassa”. Kokeilen neuvoa!

    • Anonyymi

      Missä tällainen magneetti leivänpaahtimessa on? Enpä ole moisesta koskaan kuullut. Ainakin minun paahtimessani on murulevy, joka vedetään ulos ja puhdistetaan muruista. Samalla voi kopistella isompia muruja paahtimesta muutenkin pois.

      • Anonyymi

        Toki siellä murulevykin on. Oma wilfa menee kuvailtuun vikatilaan kun ravistelee loput murut rakenteista ja/tai kääntää ylösalaisin. Ei vaan tahdo heti lukittua alas.


      • Anonyymi

        Mulla on Bosch ja siinä magneetti on alasvedettävän vivun kohdalla kun vipu on alhaalla. Mulla pientä murua oli tarttunut teräksiseen vastakappalelevyyn, joka oli rasvainen, joten murut ei lähtenyt ravistelemalla eikä hakkaamalla. Levy kulkee vivun mukana. Sormella pyyhkäisemällä puhdistuu.


    • Anonyymi

      2987 katselua ja vain 4 kommenttia.

      Aika erikoinen systeemi, ajastimellako se vapauttaa sähkömagneetin vai onko siinä sähköinen liikkuva kytkin? Ei ainakaan omassa, taitaa olla bi-metalli mikä lämmetessään vapauttaa painikkeen.

    • Anonyymi

      Laita virtajohto kiinni pistorasiaan niin alkaa toimimaan.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      417
      9191
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      189
      3800
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      21
      2268
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      87
      1403
    5. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      116
      1198
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1155
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      66
      1132
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      79
      1128
    9. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1110
    10. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      1063
    Aihe