Onko 3840 eur/kk bruttopalkka riittävä?

riittäväkö_palkkako

Mitä mieltä olette, teenkö toimistohommia liian halvalla? Tämä vie terveyden, istuminen tappaa, ja jatkuva päänsärky ym. Joudun tulemaan ma-pe jo klo 8.30 töihin, tekisi mieli nukkua pitempään aamuisin. Niska-hartiaseutu aivan jumissa. Hyvä puoli työssä on se, että saan tehdä työtä täysin omaa tahtiani. Viikonloput meneekin sitten ihan tästä raskaasta työstä palautuessa (levätessä).

8

884

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eihyvä

      Ainakin peräpukamat saa jos vain istuu

    • I_motivated

      Lopeta sinä, haluan työpaikkasi. Olen motivoitunut tekemään työtä. Mene sossuun siellä jaetaan rahaa ihan tosta vaan kun sanot että olet työtä vieroksuva.

      On meitä moneksi, voi itku!

    • mikä.estää

      Ihan vaan kävelylenkille, jossa veri lähtee kiertämään ja hartiat aukeaa. Se tuskin sulta terveyttä vie vaan päinvastoin.

      • riittävä_palkkako

        Käyn kävelyllä silloin kun on pakko käydä kaupassa jos ei ole muistanut työmatkalla ajaa autolla kauppaan. Mutta onko tuo palkka aivan naurettava, työkaverikin saa yli 400 eur brutto enemmän. Eikä sen tarvitse tehdä niin paljoa töitä kuin minun, hoitaa vain omia asioitaan koko ajan työajalla.Mietin vain että uhraanko terveyteni liian halvalla.Hierojatkin ottaa 35 euroa per tunti ja sinnekin menee rahaa. onneksi saan edes puhelinedun palkan päälle.


    • Ekfkwoglf

      Pyydä palkankorotus

      • riittävä_palkkako

        Pyysin ja sain. Tosin vain muutaman kympin per kk


    • jössessssssss

      tommoseen firmaan voiskin laittaa CV:n menemään jos noin mukava palkka on. vois hyvällä syyllä lakata työttömänä olon, mm

    • Jortsu765

      Ei todellakaan ole riittävä. Yleensä noin 9000 eur /kk vähintään pitäisi noista hommista maksaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe