Tennis on Suomen seuraava kansainvälinen huippulaji, sillä kaksi todella lahjakasta nuorta urheilijaa Eemil Ruusuvuori ja Otto Virtanen murtautuvat maailman 50 parhaan pelaajan joukkoon. Pitää myös muistaa , että tennistä pelataan huipputasolla 180 maassa. Hiihdossa
kolmessa maassa Norja , Ruotsi ja Suomi. Jääkiekossa on kuusi maata jotka pelaavat tosissaan lätkää. Jalkapallo on maailmassa selvä ykköslaji ja sentähden Suomessa ei ole yhtään pelaajaa jotka olisivat 2000 parhaan pelaajan joukossa.
kolmessa maassa Norja , Ruotsi ja Suomi. Jääkiekossa on kuusi maata jotka pelaavat tosissaan lätkää. Jalkapallo on maailmassa selvä ykköslaji ja sentähden Suomessa ei ole yhtään pelaajaa jotka olisivat 2000 parhaan pelaajan joukossa.
Vastaukset 2
Vanhimmat
samaa mieltä mutta kestää vielä 3-4 vuotta että pojat ovat 50 joukossa -- ovat kyllä huippulahjakkaita - rahaa se kyllä vaatii. miksi yle ei televisioinut eilisiä otteluita ?
Tennis on näköjään laji, jossa viis veisataan siviilien, naisten ja lasten murhaamisesta Ukrainassa. Sen sijaan joku suomalaispoju tykkää hakata karvapalloa VENÄLÄISEN kanssa ja kerätä vielä siitä huikeita rahasummia. Hävettää jo tuon nöösipojan puolesta. Ja vielä verovaroilla maksetun Ylen olisi pitänyt näyttää tuota venäläis-suomalaista pallon huitomista!!!! Ruusuvuoren voittoa venäläisesti kehuttiin jopa upeaksi. Kysymys kuuluu: MIKSI. Ja miksei tuo itänaapurin pallonlyöjä ole Z-merkki kypärässä lyömässä ja tappamassa ukrainalaisia??
Rahalla ja tenniksellä ei ole isänmaata - ainoastaan rahan AHNEUS. Toinen samanlainen laji on kuminpalasen jahtaaminen joukoittain. Stadilaiset voivat ihailla rauhassa muutaman oligarkin tyhjää harkimohallia - toivottavasti mahdollisimman pitkään.
Toivottavasti mediamme kertoo hyvissä ajoin etukäteen lajit ja lähetykset, joissa huhtoo yksin venäläinen o-kisoissa, niin tiedän pitää tv:n kiinni silloin.