Tuli taas kerran kiinalaisessa raflassa mieleen, että kyllä näitä olisi kiva kokeilla itsekin tehdä. Ongelmana vain on miten? Eli löytyisikö suht yksinkertaisia reseptejä muutamaan peruskastikkeeseen johon sitten lisäilen aineksia.
kiinalaiset
peruskastikkeet?
122033
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
tuollainen ajattelu. Kiinalainen ruoka ei ole "perunaa ja kastiketta." Ei edes kehnoimmassa kiinalaisessa ravintolassa.
jonkun pitää näillä palstoilla aina päästä oikaisemaan toisia. Toivottavasti "wokkikokki" sait edes hyvän mielen!
Wokkikokki taisi lukea, että kysyttiin perunakastikkeen ohjetta ;-)
Yritin vain sanoa, että kiinalaista (ja kaikenkaikkiaan aasialaista) ruokaa ei 'rakenneta' vaan se 'syntetisoidaan'. Kehnoja ilmaisuja...
Siis: Euroopassa otetaan pihvi ja peruna ja niiden päälle kaadetaan kastike. Aasiassa ruoat tehdään alusta pitäen tietyllä 'metodilla' tietyistä raaka-aineista. Voi siis sanoa, että useimmat aasialaiset ruoat ovat keittoja, patoja tai (pytti)pannuja - erottamattomia kokonaisuuksia.
Kiinalainen keittiö lisäksi jakautuu kahdeksaan pääryhmään: setshuan, kanton (lännessä yleisin), shandong, yangtshou, peking, anhui ja hunan. Lisäksi usein erotetaan Shanghai omakseen, puhumattakaan sitten Kaakkois-Aasian kiinalaisten erikoisuuksista.
Kaikilla on omat tekniikkansa, raaka-aineyhdistelmänsä ja maustamistapansa.
Opin tämän kiinalaiselta, ravintolassa töissä:
-riisiviinietikkaa
-paksua chilitahnaa
Sekoitetaan. Se on siinä. Voi dipata esimerkiksi kevätrullia.
Tiedän, että kiinalainen keittiö perustuu makujen harmoniaan jne. Kuitenkin hyviä ruokia olen saanut kotona tehtyä valmiskastikkeista (Uncle Ben's ja joku lohikäärme), kanasta ja riisistä tai nuudeleista.
Moro!
Kiinalaisen keittiön perusedellytys on kaasuliekki. Ilman kaasuliekkiä et saa wokkipannuasi tarpeeksi kuumaksi ja lihan mureus ei ikuna tule samalle tasolle. Usko pois, tätä on kokeiltu. Lisäksi monissa kiinalaisissa paikoissa leijuva samankaltainen tuoksu tulee tietystä riisilajikkeesta, ei niistä varsinaisista liharuuista mitä siihen lisäksi tehdään. Etkö usko? Koitappa keittää jonkin verran basmatiriisiä ja anna sen vetäytyä tovi..tuoksu on juuri sama kuin kiinalaisissa ruokapaikoissa.
Kiinalaiset käyttävät aika paljon punaista chiliä ja currya, ja lihat keitetään pikaisesti kovalla liekillä kasvisrasva/vesikylvyssä (sen verran että vesi ja rasva ehtii imeytyä ruokaan), johon lisätään sitten mausteita, mm. arominvahvennetta, curryä, pippureita, paprikatahnaa yms.
Eli ensin kaasupullon ja rengaspolttimen sekä valurautaisen wokkipannun hankinta ja sitten vasta harjoittelemaan! Muista varata sammutuspeite kumminkin lähelle..
Minulla on kaasuliedessäni 3.5 kW wok-poltin ja se riittää juuri ja juuri. 5 kW olisi jo parempi enkä vastustaisi 10 kW poltinta!
Mutta valurautawokkia en suosittele, vaan hiiliteräksistä 'peltiwokkia,' niitä ne aasialaiset mestarikokitkin käyttävät.
ohut peltiwokki, koska silloin lämmönsäätö on nopeaa, ja juuri sitä tarvitaan.
Hapanimeläkastike syntyypi ketsupista, sokerista, omenamehusta, soijakastikkeesta ja etikasta. Itse olen ensin paistellut kaikenlaisia kasviksia, lisännyt sitten kastikeainekset ja sitten suurustanut sopivaksi. Riisiä keralle ja kyllä on namia!
huono hapanimeläkastike tehdään ketsuppiin. Totta.
minulla käy kiinalaisia vieraita joka vuosi..kokeileppa kiinalaista lämmike juomaa: keitä maitoa jossa on reilusti raastettua inkivääriä ja hiukan sokeria.. älä juo sitä vaan lusikoi lusikalla suuhusi..todella herkullista!!!!