Ylipaino ja ratsastus

heppastelija

Haluaisin nyt ihan järkevää keskustelua ja vinkkejä ylipainoisiin ratsastajiin liittyen (itsekkin sellainen kun olen) Mitä mieltä te olette? Saako ylipainoiset ratsastaa vai pitäisikö heidän lopettaa? Entä sitten kisaaminen? Voiko ylipainoinenkin olla hyvä ratsastaja? Voiko ylipainoinen kilpailla samalla tavalla kuin laihat? vaikuttaako se tuomarointiin?

1

712

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • z--

      Ylipaino ei ole ongelma, mutta ylipainoisen on etsittävä riittävän kokoinen hevonen alleen.

      Varsinkin moni lyhyempi valitsee hevosen oman pituutensa perusteella, eikä huomioi painoa, joka voi olla aivan liikaa sille pienelle hevoselle. Esim. 155cm/80kg nainen ei sovellu ponin selkään, vaikka pituutensa puolesta voisikin poneilla ratsastaa.

      Lisäksi moni erehtyy luulemaan että isokokoinen hevonen on automaattisesti vahva ja jaksaa kantaa isoa ratsastajaa. Näinhän se ei ole.
      Esim. kylmäveriset ei ole jalostettu kantamaan ratsastajaa ja monella on varsin pitkä runko ja paljon massaa jo rakenteensa puolesta. Hevonen voi siis rasittua nopeammin kuin ratsastukseen jalostettu puoliverinen.
      Kaikkien osalta pitäisi myös muistaa, että erottaa ylipainoisen ja lihaksikkaan hevosen. Ylipainoinen hevonen voi olla iso, mutta sillä on massaa jo omasta takaa, joten ratsastajan pitäisi olla vastavasti kevyempi.

      Ylipainoinenkin voi olla hyvä ratsastaja, mutta vain tiettyyn pisteeseen asti. On ihan fakta, että valtavaa rasvakerrosta on mahdoton hallita. Ja jos kroppa hytkyy hevosen selässä, on ihan mahdoton että voisi ratsastaa yhtä hyvin kuin normaalipainoisena.

      Ylipainoinen voi myös kilpailla, jos on se sopivan kokoinen hevonen alla. Ylipaino ei periaatteessa vaikuta suoritukseen, mutta kouluratsastuksessa ratsukon sopusuhtaisuus vaikuttaa. Jos on reippaasti lihava, ei sitä vaan voi olla niin sopusuhtainen siellä hevosen selässä, vaikka kuinka yrittäisi, jso vertaa normaalipainoiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      2308
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      131
      1578
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      152
      1573
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      63
      1254
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1251
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1144
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      226
      985
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      926
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      833
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      829
    Aihe