Ylipaino ja ratsastus

heppastelija

Haluaisin nyt ihan järkevää keskustelua ja vinkkejä ylipainoisiin ratsastajiin liittyen (itsekkin sellainen kun olen) Mitä mieltä te olette? Saako ylipainoiset ratsastaa vai pitäisikö heidän lopettaa? Entä sitten kisaaminen? Voiko ylipainoinenkin olla hyvä ratsastaja? Voiko ylipainoinen kilpailla samalla tavalla kuin laihat? vaikuttaako se tuomarointiin?

1

791

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • z--

      Ylipaino ei ole ongelma, mutta ylipainoisen on etsittävä riittävän kokoinen hevonen alleen.

      Varsinkin moni lyhyempi valitsee hevosen oman pituutensa perusteella, eikä huomioi painoa, joka voi olla aivan liikaa sille pienelle hevoselle. Esim. 155cm/80kg nainen ei sovellu ponin selkään, vaikka pituutensa puolesta voisikin poneilla ratsastaa.

      Lisäksi moni erehtyy luulemaan että isokokoinen hevonen on automaattisesti vahva ja jaksaa kantaa isoa ratsastajaa. Näinhän se ei ole.
      Esim. kylmäveriset ei ole jalostettu kantamaan ratsastajaa ja monella on varsin pitkä runko ja paljon massaa jo rakenteensa puolesta. Hevonen voi siis rasittua nopeammin kuin ratsastukseen jalostettu puoliverinen.
      Kaikkien osalta pitäisi myös muistaa, että erottaa ylipainoisen ja lihaksikkaan hevosen. Ylipainoinen hevonen voi olla iso, mutta sillä on massaa jo omasta takaa, joten ratsastajan pitäisi olla vastavasti kevyempi.

      Ylipainoinenkin voi olla hyvä ratsastaja, mutta vain tiettyyn pisteeseen asti. On ihan fakta, että valtavaa rasvakerrosta on mahdoton hallita. Ja jos kroppa hytkyy hevosen selässä, on ihan mahdoton että voisi ratsastaa yhtä hyvin kuin normaalipainoisena.

      Ylipainoinen voi myös kilpailla, jos on se sopivan kokoinen hevonen alla. Ylipaino ei periaatteessa vaikuta suoritukseen, mutta kouluratsastuksessa ratsukon sopusuhtaisuus vaikuttaa. Jos on reippaasti lihava, ei sitä vaan voi olla niin sopusuhtainen siellä hevosen selässä, vaikka kuinka yrittäisi, jso vertaa normaalipainoiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      201
      6639
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      107
      5527
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      284
      3554
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3498
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      123
      2524
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2170
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1986
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      57
      1968
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1793
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      104
      1508
    Aihe