Miksi kiusattujen pitää kärsiä ja joutua enemmän vastuulle, toisin kuin muut pahantekijät? Vaikka kosto ei ratkaista mitenkään, pelkkä kiusaajien aiheuttama haukunta ja solvaaminen tuhoaa uhrin mieltä! "Sovittelusta" huolimatta kiusaajat pääsevät pois kuin koira veräjästä ja siitä tulee enemmän heille lisää ongelmia! Vaikka, jos oikeudessa jompikumpi "voittaa" fyysisesti, haluan, että molemmat kantavat vastuuta tasa-arvoisesti, eikä niin, että toinen kantaa vähemmän vastuuta ja toinen enemmän. Olenko oikeassa? (Pahoittelen tätä paljon sekavaa viestiä)
Entinen kiusattu sekä muutkin!
4
351
Vastaukset
- tässä.tätä
Koska kiusaajat (mentaliteetti) ovat maamme enemmistöä ja tämä on demokratia. Ei siinä ole totuudella sijaa eikä oikeudenmukaisuudella osaa kun määritellään jotain heikkoa altavastaajaa syrjään.
Eivät he pääse "pois kuin koira veräjästä", elleivät ole psykopaatteja.
Luulisin, että jokaista kiusaajaa seuraa tämä asia painolastina läpi elämän.
Sillä jos he eivät ole saaneet myöhemmin omilta ajatuksiltaan rauhaa asian suhteen,
he joko kärsivät niistä ajatuksista aika ajoin - elleivät sitten ole psykoja.- häiriköt
Sadismi ja psykopatia on poistettu diagnoosiluettelosta.
Kiusattujen (esim. narsistin uhrin) kuuluu jatkaa roolissaan loppuelämänsä, kuten psykoterapeutit toivovat. Jos uhri itse ei tartu härkää sarvista, hän ei pääse koskaan eroon ongelmastaan. Viranomaiset suojelevat kiusaajia, eivät kiusattuja. Esim. läheisriippuvainen tai narsistinen vanhempi saa jatkaa menoaan koko elämänsä, jos aikuinen lapsi ei muuta asennettaan vanhempiin.
https://www.satakunnankansa.fi/kotimaa/nelikymppisena-nina-oppi-asettamaan-isalleen-rajat-miksi-vanhempi-tukahduttaa-aikuisen-lapsensa-elaman-terapeutti-listaa-kolme-hairikkotyyppia-200989631/ Toki.
Narsisti ei kärsi toiselle ihmiselle tuottamalleen vahingolle sen enempää, kuin psykopaattikaan. Noilla diagnooseilla on paljon yhtä, joskaan ne eivät ole samat.
Sadisti taas,... en ole asiantuntija mutta sadistilla on pakko olla samoja oireita,
eli empatian puutetta, kuin psykopaatillakin. Ja jälleen, diagnoosit eivät ole samoja,
joskin on päällekäisyyksiä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1863427Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen102680Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from1042615Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä582445Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276942371Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92095Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling401810Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.01800Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue341657- 901501