Entinen kiusattu sekä muutkin!

Ei_ole_puolueetonta

Miksi kiusattujen pitää kärsiä ja joutua enemmän vastuulle, toisin kuin muut pahantekijät? Vaikka kosto ei ratkaista mitenkään, pelkkä kiusaajien aiheuttama haukunta ja solvaaminen tuhoaa uhrin mieltä! "Sovittelusta" huolimatta kiusaajat pääsevät pois kuin koira veräjästä ja siitä tulee enemmän heille lisää ongelmia! Vaikka, jos oikeudessa jompikumpi "voittaa" fyysisesti, haluan, että molemmat kantavat vastuuta tasa-arvoisesti, eikä niin, että toinen kantaa vähemmän vastuuta ja toinen enemmän. Olenko oikeassa? (Pahoittelen tätä paljon sekavaa viestiä)

4

366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tässä.tätä

      Koska kiusaajat (mentaliteetti) ovat maamme enemmistöä ja tämä on demokratia. Ei siinä ole totuudella sijaa eikä oikeudenmukaisuudella osaa kun määritellään jotain heikkoa altavastaajaa syrjään.

    • Eivät he pääse "pois kuin koira veräjästä", elleivät ole psykopaatteja.
      Luulisin, että jokaista kiusaajaa seuraa tämä asia painolastina läpi elämän.
      Sillä jos he eivät ole saaneet myöhemmin omilta ajatuksiltaan rauhaa asian suhteen,
      he joko kärsivät niistä ajatuksista aika ajoin - elleivät sitten ole psykoja.

      • häiriköt

        Sadismi ja psykopatia on poistettu diagnoosiluettelosta.

        Kiusattujen (esim. narsistin uhrin) kuuluu jatkaa roolissaan loppuelämänsä, kuten psykoterapeutit toivovat. Jos uhri itse ei tartu härkää sarvista, hän ei pääse koskaan eroon ongelmastaan. Viranomaiset suojelevat kiusaajia, eivät kiusattuja. Esim. läheisriippuvainen tai narsistinen vanhempi saa jatkaa menoaan koko elämänsä, jos aikuinen lapsi ei muuta asennettaan vanhempiin.

        https://www.satakunnankansa.fi/kotimaa/nelikymppisena-nina-oppi-asettamaan-isalleen-rajat-miksi-vanhempi-tukahduttaa-aikuisen-lapsensa-elaman-terapeutti-listaa-kolme-hairikkotyyppia-200989631/


      • Toki.
        Narsisti ei kärsi toiselle ihmiselle tuottamalleen vahingolle sen enempää, kuin psykopaattikaan. Noilla diagnooseilla on paljon yhtä, joskaan ne eivät ole samat.

        Sadisti taas,... en ole asiantuntija mutta sadistilla on pakko olla samoja oireita,
        eli empatian puutetta, kuin psykopaatillakin. Ja jälleen, diagnoosit eivät ole samoja,
        joskin on päällekäisyyksiä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      176
      9650
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      126
      4181
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      114
      3952
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      419
      3677
    5. 58
      3460
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      44
      2758
    7. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      18
      2122
    8. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      1979
    9. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1571
    10. Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat

      KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu
      Kemijärvi
      10
      1391
    Aihe