Kohtalontovereita...yksin suhteessa...

Hellouhgaa

Meillä on kaksi lasta, ja mieheni ei kestä yhtään heidän tappeiluitaan tai kinaamisia jne. Ns. hermot pettää eli ei keksi muutakuin, että pitää huutaa ja kiroilla ja sitten poistuu tilanteesta esim. menemällä vaan tosta vain päikkäreille. Ekan lapsen kanssa oli enemmän ulkona jne kun oli pieni jne. mutta toisen syntymästä saakka on jotenkin ollut sellainen että ei vaan kiinnosta mennä koko perheen kanssa mihinkään. Pyydän mukaan kaikkeen, mutta aina vastaa että ei jaksa tai on 'töitä. Usein olen vain kaksin lasten kanssa ja saan yksin tehdä ja suunnitella kaiken. Hän ei ota mitään kantaa mihinkään ja ei suunnittele mitään. Tää tuli aika iskuna mulle kun ymmärsin että hän oli valmis olemaan isä ja myös halusi saada paljon lapsia. Ei taida olla enää kiinnostunut :-( Luulin, että hän olisi hyvä isä lapsillemme mutta hän on vain mieluummin tietokoneella kuin leikkii lastemme kanssa. Ei koskaan pelaa pelejä, vaikka pyydän mukaan, ei vie lapsiamme yksin minnekään että pystyn siivoamaan tai tehdä jotain muuten välillä yksin. Huom. rakastan lapsiamme mutta mielestäni se on väärin ja epäoikeudenmukaista jos pääsen yksin puolen tunnin kävelylle vuodessa!!!! Enkä valehtele. Ja meillä ei ole ketään, joka katselisi lapsia sen aikaa kun olemme yhdessä jossain. Siksi emme olekaan. Emme tee kaksin koskaan mitään eikä hän ole ikinä halunnut edes järjestää lapsenvahtia vaikka joskus sellainen olisikin ollut lähellä. Siis mikä ihme on?? Pitääkö mun vaan muuttaa yksin lasten kanssa, jos kerta hänella ei ole minkäänlaista kiinnostusta ja mua pitää niinkuin lastenhoitajana. Olen monta kertaa sanonut tuostakin, että voisiko mennä yksin lasten kanssa jonnekin niin saan vaikka nukuttua kun muakin väsyttää. Luulisi ymmärtävän varsinkin kun itsekin menee vaan nukkumaan milloin huvittaa ja tekee mitä huvittaa. Hän on vapaa tekemään mita vain, eikö mullakin ole siihen oikeus???? Hän on aivan kuin... Sinkku.

2

1789

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Etolemiehesiäiti

      No sanot suoraan ukolle et nyt vittu se kone kiinni, pamauta läppäri kiinni jos ei toimi ja sano et nyt leikkimään lasten kanssa ja kasvattamaan heitä hän on myös vanhempi! Jos ei kiinnosta niin voit sanoa et muuttaa muualle, sulla on oikeus taukoihin lapsista, toisen velvollisuus on vahtia myös lapsia et ole lastenhoitaja vaan äiti ja hän isä. Lasten kanssa ei aina ole helppoa mutta hänenkin pitää kestää lasten mielten vaihtelut. Ihmetyttää kyllä ukkosi asenne hänen tehtävä on opettaa lapsiaan tulevaan elämään. Teillä keskustelu edessä jos ei muutosta tapahdu erohan tuossa tulee vaikuttaa parisuhteessa paljon jos toinen ei tee mitään. Parasta olisi että tekisi joka päivä jotakin lasten kanssa ja myös muistaisitte toisenne hommaamalla sen lastenhoitajan ja tekemällä asioita yhdessä. Sano suoraan että et halua elää Tuollaista elämää.

      • qpiokwi

        Juurikin näin! Aloittaja älä ole ihan nössö! Sinä itse ajat itsesi siihen tilanteeseen, että mahdollistat tuon miehelle.

        Luultavasti sinulla olisi enemmän omaa aikaa ja jaksamista, jos eroaisit. Eli jos mies ei suorasta puheesta huolimatta mihinkään muutu, niin muuta erikseen asumaan. Veikkaan että siinä vaiheessa mies yllättäen jaksaa hoitaa lapsiaan ainakin yhden vuorokauden kuukaudessa, ja jokusen arki-illan. Jos ei enempää.

        Joillakin isillä suhde omiin lapsiin paranee eron myötä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      78
      2717
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      91
      1646
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      72
      1421
    4. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      64
      1385
    5. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      129
      1315
    6. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      146
      1216
    7. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      157
      1184
    8. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      74
      1097
    9. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      90
      1079
    10. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      76
      1078
    Aihe