lanttukukko

Miten ihmeessä tehdään lanttukukko, menin pöljä lupaamaan kuopion miehelle että yks lanttukukko saadaan kyllä Helsingissäkin aikaiseksi, ettei Kuopioon tarvi matkustaa, jaa-a lupasinko liikaa, en nimittäin oo mokomaa ikinä maistanutkaan. Neuvokaa tai se on pakko tilata Partaselta Kuopiosta. Siis mistä se tehdään, miten, missä paistetaan jne..Ikuisesti kiitollinen hölösuu:DDDDD
51863
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Valmiina sen pitäs olla torstaina, joten jos sitä vuorokausikaupalla pitää paistaa, niin kiire tulee.

Äänestä

Herkullinen, koko tavallisen uunipellinkokoinen lanttukukko tehdään siten;
Osta 1 purkki smetanaa ja joko tuoretta sian sivua, tai bekonia paketti - pari. 3 - 4 hyvää lanttua, kuori ne ja viipaloi suurinpiirtein samankokoisiksi, kun mitä viipaloit perunat silakkalaatikkoon. Laita lanttuviipaleet korkeaan astiaan ja kaada niidenpäälle 2 - 4 ruokalusikallista siirappia ja suolaa 1 -3 teelusikallista ja sekoita hyvin. Anna tämän lanttusekoituksen vetäytyä yli yön ja sekoittele tämän vetäytymisen aikana lanttusekoitusta niin useasti kun voit. Tee sinä samana päivänä, milloin laitat lanttusekoituksen vetäytymään, lanttukukon kuoritaikina. Mihin tarviit 1½ kg hienoja ruisjauhoja ja 1 teelusikallinen suolaa ja 1 - 3 desiä kylmää vettä ja 1-3 teelusikallista leivinjauhetta. Sekoita suola ja leivinjauhe ensin ruisjauhoihin ja lisää sen jälkeen kylmää vettä tarpeen mukaan. sekoita taikinasta tasainen tiivis pallo ja talleta taikinapallo niin, ettei se kuivu pinnalta, eli muovin, tai kulhon sisään ja laita yöksi jääkaappiin.
Ja leikkaa samana päivänä liha pieniksi viipaleiksi ja jos liha on tuoretta laita lihaviipaleen astiaan ja suolaa ne ja laita yöksi jääkaappiin.
Ota aamulla lanttuseos esille ja sekoita se hyvin. ota taikinapallo jääkaapista ja kauli se kahdessa osassa leivinpaperinpäällä käyttäen taikinan alla runsaasti karkeita ruisjauhoja. Kauli ensin lanttukukon pohjaosankuori joka on niin leveä, että kun levität sen leivinpaperinpäälle uunipannulle niin, taikinan reunat ovat joka puolelta uunipannun reunojen yli. Asettele uunipellille levittämäsi taikinan päälle ensin yön yli suolassa olleita lihapaloja runsaasti - lihapalojen päälle lanttusekoituksesta puolet, ja sen päälle taas lihapaloja runsaasti ja puolet smetanasta. Ja näiden päälle loput lanttusekoituksesta ja sen päälle loput smetanasta ja lihanpalat, kaada lantun säilytysastiasta sinne jäänyttä lientä kaikkien päälle ja kauli loput taikinasta koko komeuden peitoksi. Nosta uunipellin yli roikkuvat taikinat ylos kuoritaikinan päälle ja HUON! paikkaa kaikki kuoreen tulleet reijät taikinalla. ruistaikina tarttuu hyvin taikinaan kiinni, kylmän veden avulla.
Nyt kun kukko on valmmiksi leivottu ja kasattu, ota voliota rullasta ja peitä hyvin tiiviisti koko kukko. tuon jälkeen laita kukkosi leivinuuniin 200 astetta ja paista 2 -3 tuntiin, kun kukko on ollut uusinna 1 tuntia, pienennä uunista lämpö 150 asteeseen ja kun kukko on kypsä ota toinen samankokoinen uunipelti kun se, jossa kukko on, ja kun otat lanttukukon uunista ulos laita tyhjä uunipanni sen uunipannun päälle missä valmis lanttukukko on ja käännä kukkopannut nurin niin, että kukko putoaa sille tyhjälle uunipannulle joka oli kukkopannun päällä. ja peitä koko homma hyvin ja anna hautua peitonalla jos voit 2 tuntia ja syö herkkua.

Mutta kun minä en enää pysty lanttukukkoa laipomaan niin, sanokaa hyvät lanttukokon ystävät se, mistä saan ostaa valmiita lanttukukkoja kun niin kauheesti tekee mieli?

Äänestä
  • Mun lanttukukko tehdään erilailla.....

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


pipa kirjoitti:

Miten ihmeessä tehdään lanttukukko, menin pöljä lupaamaan kuopion miehelle että yks lanttukukko saadaan kyllä Helsingissäkin aikaiseksi, ettei Kuopioon tarvi matkustaa, jaa-a lupasinko liikaa, en nimittäin oo mokomaa ikinä maistanutkaan. Neuvokaa tai se on pakko tilata Partaselta Kuopiosta. Siis mistä se tehdään, miten, missä paistetaan jne..Ikuisesti kiitollinen hölösuu:DDDDD

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu