Aiemmat hallitukset.

Ovat rapauttaneet nuorten työhalut ja vähän vanhempienkin ,koska rahaa tulee makaamalla.
Työnvälitystoimistoa ei ole tarvittu?
Aktiivimalli toimii ,mansikkamaat kutsuu niin kantiksia kuin mamuja.
605620
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 60

Vanhimmat

Tuota rapauttamista kutsutaan sosiaaliturvaksi, jos sellainen olisi ollut jo 60-luvun lopussa, niin kukaan ei olisi lähtenyt Ruotsiin töihin.
Kaikilla kolikoilla on kaksi puolta, niin myös sosiaaliturvassa.

Äänestä
  • Älkää hätäilkö kyllä tukija ja korvauksia tullaan heikentämään, se on hyvä se. Tuo minusta on parasta kun eläkeindeksikin on jäädytetty sekin alkaa kohta puremaan halutulla tavalla.
    Kyllä kohta ukon kantturatkin alkaa ihmeissään kun kaupasta pitää katella koleera-altaaseen meneviä ruokia.
    Vielä on aikaa 30v eläkkeeseen ja suuntana eteläsuomi minä kyllä pärjään.

    Äänestä

  • "eteläsuomeen" sulla on tietenki järkättynä työpaikka että pystyt noin sanomaan.

    Äänestä

Ketola Taimitarha tuli monena kesänä tutuksi, aina on menty sinne missä töitä on ollut.

Äänestä

Yritystukiaiset pois ja yrittäjät oikeisiin töihin!

Äänestä
  • Käsitys sinulla yritystuista on ehkä vääristynyt. Nythän yritystukea saa suuret pörssiyritykset jotka ovat suurimmaksi osaksi, jotka ovat suurimmaksi osaksi ulkomaalaisten omistuksessa.
    Suurimpia tuen saajia ovat laivayhtiöt jotka liikennöivät Tallinnaan ja Tukholmaan, näin viikonlopun tissuttelu ei tule kansalaisille kovinkaan kalliiksi.
    Maatalous tuet haukkaavat leijonanosan tukirahoista. Tämäkin aika ristiriitaista Suomi tukee kalliisti maataloutta ja vie vielä vientituella elintarvikkeita ulkomaille. Suomi kun on kylmä maa eikä maatalousmaa. Omavarainen pitää olla mutta ylituotanto on kallista kansalle.

    Pienyrittäjät olisi oikea kohde he kun työllistävät, ja verovarat jää Suomeen. He ovat huonommassa asemassa kun pienenä he eivät pysty palkkaamaan lopparia joka ajais heidänkin asiaansa.

    Äänestä

  • tukeaPienille kirjoitti:

    Käsitys sinulla yritystuista on ehkä vääristynyt. Nythän yritystukea saa suuret pörssiyritykset jotka ovat suurimmaksi osaksi, jotka ovat suurimmaksi osaksi ulkomaalaisten omistuksessa.
    Suurimpia tuen saajia ovat laivayhtiöt jotka liikennöivät Tallinnaan ja Tukholmaan, näin viikonlopun tissuttelu ei tule kansalaisille kovinkaan kalliiksi.
    Maatalous tuet haukkaavat leijonanosan tukirahoista. Tämäkin aika ristiriitaista Suomi tukee kalliisti maataloutta ja vie vielä vientituella elintarvikkeita ulkomaille. Suomi kun on kylmä maa eikä maatalousmaa. Omavarainen pitää olla mutta ylituotanto on kallista kansalle.

    Pienyrittäjät olisi oikea kohde he kun työllistävät, ja verovarat jää Suomeen. He ovat huonommassa asemassa kun pienenä he eivät pysty palkkaamaan lopparia joka ajais heidänkin asiaansa.

    Suuryritykset (raskas teollisuus, energiayhtiöt) saavat turhaan yritystukia ja veron alennuksia, vapautuksia Kela-maksuista jne jne . Nämä liikemiehet töihin! Ja tämän ketjun aloittaja tuskin on koulun penkkiä kauaakaan kuluttanut ja työelämässä ansioituminen taitaa olla niin ja näin.

    Äänestä

  • liikemiehet.töihin kirjoitti:

    Suuryritykset (raskas teollisuus, energiayhtiöt) saavat turhaan yritystukia ja veron alennuksia, vapautuksia Kela-maksuista jne jne . Nämä liikemiehet töihin! Ja tämän ketjun aloittaja tuskin on koulun penkkiä kauaakaan kuluttanut ja työelämässä ansioituminen taitaa olla niin ja näin.

    Mitä hyötyä on koulun penkkejä kuluttaa jos ei ole minkäänlaista työhistoriaa. Työttömästä suoraan eläkeläiseksi. Tuilla elävät eivät erotu mitenkään m****sta.

    Äänestä

  • sossusta-saa kirjoitti:

    Mitä hyötyä on koulun penkkejä kuluttaa jos ei ole minkäänlaista työhistoriaa. Työttömästä suoraan eläkeläiseksi. Tuilla elävät eivät erotu mitenkään m****sta.

    Sitä voi olla ,vaikka Tohtori ,eikä päiväkään työssä.

    Äänestä

  • Onko yliopistoissa rasismia?

    Nigerialaissyntyinen lääketieteen opiskelija syyttää Tampereen yliopistoa opintojensa tahallisesta viivyttämisestä. Onko kyseessä rasismi?
    31.10.2012 klo 14:09päivitetty 18.2.2015 klo 16:38
    Opiskelija Emmanuel Eneh.
    Emmanuel Eneh syyttää Tampereen yliopistoa opintojensa viivyttämisestä.YLE/ Silminnäkijä
    86

    Esiintyykö sivistyksen ylimmällä tasolla rasismia? Nigerialaissyntyinen lääketieteen opiskelija Emmanuel Eneh kertoo Silminnäkijässä, miten hänen 20 vuotta kestäneet opintonsa päättyivät lopulta siihen, että opinnot vanhenivat eikä hän saanut valmistua lääkäriksi. Eneh pitää syynä ihonväriään. Hän saa tukea kahdelta nimekkäältä professorilta.

    Onko mahdollista, että myös sivistyneissä ja suvaitsevissa yhteisöissä on rasismia? Mitä kokemuksia sinulla on?

    Onko mahdollista, että ulkomaalaiset päästetään ensin helpommalla, ja vaikeuksien tullen he syyttävät muita rasismista?

    Lisää aiheesta ke 31.10.2012 klo 22.10 Silminnäkijä:"Apina ei saa sivistyä"

    Äänestä

  • Seuraavat tiedot ovat olleet luettavissa uutisista:

    Eneh tiettävästi päästettiin aikoinaan 20 vuotta sitten tiedekuntaan ilman pääsykokeita, niin sanotun maahanmuuttajakiintiön kautta. Hän on näitten vuosikymmenien aikana selvästi osoittanut, ettei hänestä ole läpäisemään suomalaista lääkärintutkintoa.
    Jos vedotaan kieleen, niin ei ole yliopiston asia opettaa jollain afrikkalaisella kielellä tai edes englanniksi. Suomalaisen yliopiston opetus suomeksi ei ole rasismia. Ja lääkärin on Suomessa osattava suomea, aika hyvin. Jos taas asianomainen ei pysty 17:lla yrityksellä läpäisemään jotakin tenttiä, joka kuulemma vielä on viety toisen yliopistonkin (HY) arvioitavaksi, niin se osoittaa vain henkilön kykenemättömyyttä, eikä hylkääminen ole rasismia.
    TaY on ollut erittäin pitkämielinen. Monissa Euroopan yliopistoissa sallitaan vain kaksi yritystä tentistä, sitten nousee tie pystyyn.
    Ja on itsestään selvää, ettei voida ikivanhoja suorituksia loputtomiin pitää voimassa, kaikkein vähimmin lääketieteessä.
    Eneh valittaa väärästä asiasta. Kaikista yksinkertaisesti ei tule lääkäriä millään opetuksella, ei myöskään insinööriä, matemaatikkoa, filologia tai minkä vain tieteenalan osaajaa. Tässä on kyllä mennyt hukkaan pitkät opiskelut. Se on vahinko paitsi itselle myös yliopistolle, mutta sille ei enää voida mitään. Raja tulee joskus vastaan.

    Äänestä

  • yritystuet samaa latua aina samat yritykset saa tuen noin 10-20v pekkarinen ei saanut 6miljoonaa pois tässä tämä hyvävelijärjestö ei uskalla vielä sama mies tutkii että oikeus on tapatunut sairasta suomessa saataisiin työllisyys kasvuun jos nuo valmiiksi sovitut YRITYSTUET lopetettaisiin ja tuet annettaisiin pk yrityksille TYÖLLISTÄMISTUKENA vaikka junioria kohden 1 vuosi puolet palkkakuluista nimim,kokemusta on

    Äänestä

Rikosseuraamuslaitoksen (Rise) tuoreen tutkimuksen mukaan tammikuuhun 2018 mennessä väkivaltaiseen ekstremismiin ja radikalisoitumiseen liittyviä henkilöitä oli havaittu vankiloissa yhteensä 112.

Näistä 76 havaintoa liittyi radikaaliin islamismiin, 28 äärioikeistoon ja kahdeksan johonkin muuhun.

Havaituista 76 oli vankilassa tai valvotussa koevapaudessa tammikuussa 2018.

Havainnot on tehty pääasiassa Etelä-Suomen alueella, mutta havaintoja tehdään koko ajan myös muiden alueiden vankiloissa.

- Osa projektin aikana havaituista vangeista oli radikalisoitunut jo ennen vankilaan tuloa. Vankiloissa havaittiin myös olevan henkilöitä, joilla on kykyä ja tahtoa terroristiseen toimintaan, kerrotaan Risen tiedotteessa.

Keinot havaitsemiseen

Projekti käynnistettiin elokuussa 2016. Sen päätavoitteena oli kehittää toimintatavat, joilla voidaan havaita vankiloissa tapahtuvaa ekstremististä radikalisoitumista.

Toinen projektin keskeinen tehtävä oli Rikosseuraamuslaitoksen henkilökunnan kouluttaminen, jotta toimintatavat voidaan ottaa käyttöön ja henkilökunnalla on paremmat valmiudet tehdä luotettavia havaintoja radikalisoitumiselle alttiista vangista.

Projektin aikana onkin koulutettu arviolta 400 virkamiestä.

Selkein syy: katkeruus

Radikalisoitumisprosessiin liittyvä vieraantuminen yhteiskunnasta ja sen normeista voimistuu helposti vankilassa, joka on rajoitettu ympäristö muuhun yhteiskuntaan verrattuna.

Lähtökohta vankiloissa tapahtuvalle väkivaltaiselle radikalisoitumiselle on altistuminen aatteelle tai ideologialle, jossa on ekstremistisiä piirteitä.

Altistuminen tapahtuu yleisimmin toisen vangin tai vankilajengin vaikutuksesta. Karismaattiset johtohahmot vankien joukossa radikalisoivat johdonmukaisesti muita.

Vankilassa ihminen on poissa päivittäisestä lähipiiristään ja tukiverkostostaan. Radikalisoijat hakeutuvat yksinäisen vangin seuraan tarjoamaan suojaa, ohjausta ja näennäistä ystävyyttä.

Selkein ja voimakkain havaittu altistava tekijä Suomen vankilaradikalisaatiossa on katkeruus.

Väkivaltaisilla ekstremisteillä ei ole yhtä tiettyä profiilia, eikä yhtä yhteistä määrittävää tekijää, kuten ikä, sukupuoli tai koulutus. Väkivaltaiset ekstremistit ovat omaksuneet tietyn ideologian ja tavoitteidensa ajamiseksi he ovat valmiita turvautumaan väkivaltarikoksiin. Muuten heistä monet ovat täysin "normaalisti” toimivia.

Sijoitetaan eri paikkaan

Turvallinen laitossijoittelu on tällä hetkellä tehokkain tapa hallita radikalismin ja väkivaltaisen ekstremismin aiheuttamia ongelmia vankiloissa, koska vaikuttavista kuntoutusmenetelmistä ei vielä ole näyttöä.

Olennaisinta on tunnistaa vangin radikalisoitumisriski mahdollisimman varhaisessa vaiheessa ja sijoittaa haavoittuvassa asemassa olevat vangit erilleen vaikuttajista.

Radikalisoitumista ehkäisee myös kokemus oikeudenmukaisesta kohtelusta ja osallistuminen mielekkääseen toimintaan vankeusrangaistuksen aikana.

- Väkivaltaiseen käyttäytymiseen tulisi puuttua välittömästi kurinpidollisin toimin ja järjestää vangin sijoittelu uudelleen. Lievempiin havaintoihin tai vihjetietoihin perustuviin tilanteisiin tulisi puuttua joko puhuttamisella tai taktisella sijoittelulla eri olosuhteisiin. Keskeistä ja tärkeää olisi kuitenkin puuttua tilanteeseen mahdollisimman varhaisessa vaiheessa, Risen tiedotteessa todetaan.

Kuntoutusta ei ole

Ekstremistivangeille räätälöityjä kuntouttavia toimia ei ole vielä Suomessa olemassa. Raportin mukaan myös kuntouttavien toimien käyttö on tärkeää linjata huolellisen taustatyön jälkeen.

Raportissa ehdotetaan myös lisää koulutusta henkilökunnalle, eri kulttuurien ja kielten osaajien rekrytointia, panostuksia tiedonhankintaan vankiloissa sekä tietojen vaihtoon eri viranomaisten kesken.

Rikosseuraamuslaitos sai vuodella 2018 lisämäärärahaa, jolla on tarkoitus rekrytoida lisää henkilökuntaa kaikille rikosseuraamusalueille radikalisoitumisen havainnointiin ja ennaltaehkäisyyn.

Äänestä
  • Ja VERONMAKSAJAT maksaa huvin.

    Äänestä

  • Vieläkö joku äänestää Sipilää Orpoa tai Soinia?

    Äänestä

Vokkilainen murhaaja Kemijärveltä elelee täyshoidossa.

Äänestä
  • Vieläkö rippikoululaiset ovat papin helmoissa norkumassa oleskelulupaa?

    Äänestä

Uusi lääkärinlausunto käräjäsaliin - Turun puukottaja ei pysty tulemaan viikkoon oikeuteen Toivottavasti sai sähköhoitoa.

Äänestä

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho kommentoi Facebook-sivullaan sisäministeri Kai Mykkäsen (kok) Uusi Suomi -lehden artikkelissa esittämiä näkemyksiä.

Halla-aho kirjoittaa:

”Sisäministeri ei ymmärrä, että jos kielteisen päätöksen saaneet turvapaikanhakijat otettaisiin systemaattisesti säilöön, meillä olisi paljon vähemmän kielteisen päätöksen saaneita – ja paljon vähemmän säilöönotettavia.

Juuri se, että Suomeen voi jäädä palloilemaan täysillä palveluilla kielteisestä päätöksestä huolimatta, houkuttelee Suomeen ihmisiä, joilla ei ole edellytyksiä kansainväliseen suojeluun. Esimerkiksi Abderrahman Bouananin.
Mainos

Systemaattisen säilöönoton ensisijainen funktio ei ole säilöä ihmisiä vaan toimia karkottavana tekijänä.

Mitä kustannuksiin tulee, maksaahan kielteisen päätöksen saaneiden elättäminen, hoitaminen ja viihdyttäminen nytkin. Se, että alaovi pannaan lukkoon tai maastapoistamiskeskuksen ympärille rakennetaan aita, ei paljon lisäkustannuksia synnytä.

Se, että näin ei toimita, on pelkkää saamattomuutta ja pelkuruutta. Lasku on kallis. Mykkäsen resepti on se, että annetaan työperusteinen oleskelulupa kaikille laittomasti maassa hengaileville.”

Lähde: Facebook

Äänestä

2019 vuoden alussa muuttuu ääni kellossa.

Äänestä

Nuoria on turha moittia. Nykysukupolvi on työorientoitunutta. He eivät esimerkiksi ota opintolainaa, vaan koettavat valmistua nopeasti, samalla töitä tehden. Opintopaikankin katsovat sitä silmällä pitäen, miten työllistyy. Mummut ja papat voitte katsoa peiliin. Teillä on turvattu työ ja eläke suurimmalla osalla. Nykyinen hallitus haluaa pitää nuoret epävarmuudessa ja turvattomina pätkätyöläisinä, kuka siinä uskaltaa perhettä perustaa tai asuntoa ostaa?

Opiskelijoiden turva on olematon, he ovat köyhintä kansanosaa tällä hetkellä.

Äänestä
  • On+hyvä+muistaa+se,+että+Suomi+käyttää+yli+11+miljardia+euroa+vuodessa+ulkomaalaisiin,+jotka+elävät+sosiaalietuuksilla.+Tuolla+summalla+ja+samalla+päättäväisyydellä+jolla+elintasopakolaisia+eli+pakolaisia+ja+turvapainahakijoita+hoidetaan.+Olisi+köyhyys,+asunnottomuus+ja+työttömyys+poistettu+ajat+sitten.+Kaikki+nykyiset+leikkaukset+ja+verojenkorotukset+olisi+voitu+perua+ja+korottaa+opintotukea,+työttömyyskorvausta,+kansaneläkettä+30%.+Lisäksi+poistaa+työttömyyskorvauksesta+20%+vero.+Silti+rahaa+olisi+jäänyt+yli+8+miljardia+euroa+tuosta+11+miljardista+käytettäväksi.+On+hyvä+muistaa,+että+kyseessä+on+kaikkien+eduskuntapuolueiden+poliittinen+valinta+ja+päätös+pitää+kantasuomalaiset+köyhinä,+työttöminä+ja+asunnottomina.+Mutta+aina+löytyy+heti+rahaa,+asunto+ja+ilmainen+elämä+veronmaksajien+rahoilla+pakolaisille+ja+turvapaikanhakijoille,+mutta+ei+koskaan+kantasuomalaisille.+Näin+siis+Suomessa+on+kusetettu+kantasuomalaisia+vuosikausia+ja+tahti+kiihtyy,+kun+länsirajasta+tulee+elintasopakolaisia+joka+päivä+lisää.+Elintasopakolaiset+eivät+maailmasta+lopu+vaan+niitä+tulee+useita+miljoonia+Suomeen.+Ei+hätää+rajat+pysyvät+auki+ja+sinä+maksat+kustannukset.”Lista+asioista+jotka+sosiaalitoimi+kustantaa+mamuille+harkinnanvaraisesta+toimeentulotuesta.+Yhteiskunta+maksaa+samat+myös+pakolaisille+ja+turvapaikanhakijoille.+Yhteistä+on+se,+että+rahat+tulevat+suomalaisten+veronmaksajien+rahoista.+Näitä+kaikkia+etuja+ei+kukaan+kantasuomalainen+saa+koskaan.+Vaikka+kaikki+esimerkit+ovat+lieksasta+on+sama+käytäntö+yleinen+kaikkialla+Suomessa.-ajokortti+ja+autokoulu.-auto+(käytetty+noin+2000-3000+euroa)-autonvakuutukset-autonhuollot/korjaukset-polttoaineet-autotarvikkeet+esim+uudet+renkaat+ja+niiden+vaihdot+talvi/kesärenkaat-tulkit-konsultit+eli+tämä+ryhmä+kertoo+kädestä+pitäen+mitä+tukia+he+voivat+saada-Kaikki+seuraavat+laskut+vesi,+sähkö,+puhelin,+netti,+vuokra,+vakuutukset+esim+koti+yms+sossu+maksaa–+Kaikki+uudet+kodinkoneet,+uudet+kodinelektroniikka,+esim,+uudet+taulutelevisiot.++200-500€+älypuhelimet+koko+perheelle,+pelikonsolit+ps4+tai+xbox+one,+kannettavat+tietokoneet,+pölynimuri,+liesi,+jääkaappi,+pakastin,+mikroaaltouuni,+pyykinpesukone,+astianpesukone+jne.+Kaikki+uusia.–+Kaikki+uudet+vaatteet,+sängyt,+sohvat,+patjat,+verhot,+matot,+tuolit+pöydät,+lakanat,+kodinhuonekalut,+kaikki+uudet+harrastusvälineet+ja+niidenkulut+jne.+Kaikki+uusia++++++++Turvapaikanhakijat+ja+pakolaiset+saavat+lisäksi+seuraavat:++++++++Ilmainen+asuminen,+vesi,+sähkö,+ruoka,+siivous,+yksityinen+terveydenhuolto.++++++++Kun+turvapaikanhakijat+ja+pakolaiset+sitten+pääsevät+muuttamaan+veronmaksajien+kustantamaan+asuntoon.+Tulee+veronmaksajille+noin+10+000++euron+kustannus,+koska+turvapaikanhakija+tai+pakolainen+tarvitsee+kaikki+kodinkalusteet+ja+elektroniikan+mitä+esimerkiksi+mamut/matut+saavat.+Autokoulu,+ajokortti,+auto+ja+muut+jotka+on+jo+aikaisemmin+mainittu.Yhteiskunta+siis+maksaa+kaiken+ulkomaalaisille,+jotka+tulevat+Suomeen+elämään+sosiaalietuuksilla+koko+elämänsä.+Mitään+veroja+he+eivät+tule+maksamaan,+koska+jatkuvat+verojenkorotukset+ja+leikkaukset+koskevat+aina+vain+ja+ainoastaan+kantasuomalaisia.+Niin+kauan+kuin+Suomi+jatkaa+toimintaansa+koko+maailman+sosiaalitoimistona.+Niin+kauan+useat+miljoonat+elintasopakolaiset+suuntavat+Suomeen.+Valitettavasti+kaikki+eduskuntapuolueet+ovat+sitoutuneet+siihen,+että+Suomi+toimii+aina+koko+maailman+sosiaalitoimistona.+Mitään+muutosta+ei+ole+tulossa+valmistaudu+siis+maksamaan+jatkuvasti+kasvavia+veroja+ja+kärsi+jatkuvista+leikkauksista.+Juuri+sinä+kantasuomalainen+orja,+sinun+ainoa+tehtäväsi+on+elättää+ulkomaalaisia,+jotka+eivät+koskaan+tule+mitään+työtä+tekemään+vaan+elävät+sosiaalietuuksilla+koko+elämänsä.+Tee+siis+kovasti+töitä+ja+maksa+vielä+jatkuvasti+kovenevia+raskaita+veroja,+jotta+ulkomaalaiset+voivat+elää+sinun+maksamillasi+verorahoillasi+koko+elämänsä.+Sinun+maassasi+nimeltä+Suomi+koko+maailman+sosiaalitoimisto.Mamuperheen+aloituspaukku+6000-10+000+euroa+13.1.2015Kun+mamuperhe,jolla+ei+käytännössä+ole+muuta+omaisuutta+kuin+vaatteet+päällään+muuttaa+pakolaiskeskuksesta+oman+katon+alle+tyhjään+asuntoon,+on+aloituskustannus+melkoinen.Mamuperhe+tarvitsee+huonekalut,TV:n,sohvat,verhot,talvivatteet,+matot,astianpesuoneen,pyykinpesukoneen,pöydät,tuolit,hyllyt+,kaapistot,peilit,tietokoneet,tabletit,kännykät+jne.Kaikki+elämiseen+tarvittavat+pelit+ja+vehkeet.Kierätyskeskuksen+käytetyt+ei+kelpaa.Pitää+olla+priimaa.En+ota+kantaa+siihen+onko+tämä+oikein+vai+väärin.tunne+on+se,että+saisi+jo+riittää,koska+valtio+on+velkainen+ja+köyhä.+Siinäkin+on+jo+liikaa,että+itse+elämme+velaksi.http://opteryx.puheenvuoro.uusisuomi.fi/184332-mamuperheen-aloituspaukku-6000-10-000-euroaNetistä+poimittua”Yhteiskunta+maksaa+mamujen/pakolaisten+ajokortin,+autokoulun,+polttoainekulut,+auton+,vakuutukset….”Mutta+yhteiskunta+ei+maksa+köyhien+suomalaisten+ajokorttia+eikä+autokoulua.Sanomalehti+Karjalainen+30.4.2011.+Huom.+kyseessä+ei+ole+yleisökirjoitus+vaan+lehden+oman+toimittajan+kirjoitus+”Valti

    Äänestä

  • toukko kirjoitti:

    On+hyvä+muistaa+se,+että+Suomi+käyttää+yli+11+miljardia+euroa+vuodessa+ulkomaalaisiin,+jotka+elävät+sosiaalietuuksilla.+Tuolla+summalla+ja+samalla+päättäväisyydellä+jolla+elintasopakolaisia+eli+pakolaisia+ja+turvapainahakijoita+hoidetaan.+Olisi+köyhyys,+asunnottomuus+ja+työttömyys+poistettu+ajat+sitten.+Kaikki+nykyiset+leikkaukset+ja+verojenkorotukset+olisi+voitu+perua+ja+korottaa+opintotukea,+työttömyyskorvausta,+kansaneläkettä+30%.+Lisäksi+poistaa+työttömyyskorvauksesta+20%+vero.+Silti+rahaa+olisi+jäänyt+yli+8+miljardia+euroa+tuosta+11+miljardista+käytettäväksi.+On+hyvä+muistaa,+että+kyseessä+on+kaikkien+eduskuntapuolueiden+poliittinen+valinta+ja+päätös+pitää+kantasuomalaiset+köyhinä,+työttöminä+ja+asunnottomina.+Mutta+aina+löytyy+heti+rahaa,+asunto+ja+ilmainen+elämä+veronmaksajien+rahoilla+pakolaisille+ja+turvapaikanhakijoille,+mutta+ei+koskaan+kantasuomalaisille.+Näin+siis+Suomessa+on+kusetettu+kantasuomalaisia+vuosikausia+ja+tahti+kiihtyy,+kun+länsirajasta+tulee+elintasopakolaisia+joka+päivä+lisää.+Elintasopakolaiset+eivät+maailmasta+lopu+vaan+niitä+tulee+useita+miljoonia+Suomeen.+Ei+hätää+rajat+pysyvät+auki+ja+sinä+maksat+kustannukset.”Lista+asioista+jotka+sosiaalitoimi+kustantaa+mamuille+harkinnanvaraisesta+toimeentulotuesta.+Yhteiskunta+maksaa+samat+myös+pakolaisille+ja+turvapaikanhakijoille.+Yhteistä+on+se,+että+rahat+tulevat+suomalaisten+veronmaksajien+rahoista.+Näitä+kaikkia+etuja+ei+kukaan+kantasuomalainen+saa+koskaan.+Vaikka+kaikki+esimerkit+ovat+lieksasta+on+sama+käytäntö+yleinen+kaikkialla+Suomessa.-ajokortti+ja+autokoulu.-auto+(käytetty+noin+2000-3000+euroa)-autonvakuutukset-autonhuollot/korjaukset-polttoaineet-autotarvikkeet+esim+uudet+renkaat+ja+niiden+vaihdot+talvi/kesärenkaat-tulkit-konsultit+eli+tämä+ryhmä+kertoo+kädestä+pitäen+mitä+tukia+he+voivat+saada-Kaikki+seuraavat+laskut+vesi,+sähkö,+puhelin,+netti,+vuokra,+vakuutukset+esim+koti+yms+sossu+maksaa–+Kaikki+uudet+kodinkoneet,+uudet+kodinelektroniikka,+esim,+uudet+taulutelevisiot.++200-500€+älypuhelimet+koko+perheelle,+pelikonsolit+ps4+tai+xbox+one,+kannettavat+tietokoneet,+pölynimuri,+liesi,+jääkaappi,+pakastin,+mikroaaltouuni,+pyykinpesukone,+astianpesukone+jne.+Kaikki+uusia.–+Kaikki+uudet+vaatteet,+sängyt,+sohvat,+patjat,+verhot,+matot,+tuolit+pöydät,+lakanat,+kodinhuonekalut,+kaikki+uudet+harrastusvälineet+ja+niidenkulut+jne.+Kaikki+uusia++++++++Turvapaikanhakijat+ja+pakolaiset+saavat+lisäksi+seuraavat:++++++++Ilmainen+asuminen,+vesi,+sähkö,+ruoka,+siivous,+yksityinen+terveydenhuolto.++++++++Kun+turvapaikanhakijat+ja+pakolaiset+sitten+pääsevät+muuttamaan+veronmaksajien+kustantamaan+asuntoon.+Tulee+veronmaksajille+noin+10+000++euron+kustannus,+koska+turvapaikanhakija+tai+pakolainen+tarvitsee+kaikki+kodinkalusteet+ja+elektroniikan+mitä+esimerkiksi+mamut/matut+saavat.+Autokoulu,+ajokortti,+auto+ja+muut+jotka+on+jo+aikaisemmin+mainittu.Yhteiskunta+siis+maksaa+kaiken+ulkomaalaisille,+jotka+tulevat+Suomeen+elämään+sosiaalietuuksilla+koko+elämänsä.+Mitään+veroja+he+eivät+tule+maksamaan,+koska+jatkuvat+verojenkorotukset+ja+leikkaukset+koskevat+aina+vain+ja+ainoastaan+kantasuomalaisia.+Niin+kauan+kuin+Suomi+jatkaa+toimintaansa+koko+maailman+sosiaalitoimistona.+Niin+kauan+useat+miljoonat+elintasopakolaiset+suuntavat+Suomeen.+Valitettavasti+kaikki+eduskuntapuolueet+ovat+sitoutuneet+siihen,+että+Suomi+toimii+aina+koko+maailman+sosiaalitoimistona.+Mitään+muutosta+ei+ole+tulossa+valmistaudu+siis+maksamaan+jatkuvasti+kasvavia+veroja+ja+kärsi+jatkuvista+leikkauksista.+Juuri+sinä+kantasuomalainen+orja,+sinun+ainoa+tehtäväsi+on+elättää+ulkomaalaisia,+jotka+eivät+koskaan+tule+mitään+työtä+tekemään+vaan+elävät+sosiaalietuuksilla+koko+elämänsä.+Tee+siis+kovasti+töitä+ja+maksa+vielä+jatkuvasti+kovenevia+raskaita+veroja,+jotta+ulkomaalaiset+voivat+elää+sinun+maksamillasi+verorahoillasi+koko+elämänsä.+Sinun+maassasi+nimeltä+Suomi+koko+maailman+sosiaalitoimisto.Mamuperheen+aloituspaukku+6000-10+000+euroa+13.1.2015Kun+mamuperhe,jolla+ei+käytännössä+ole+muuta+omaisuutta+kuin+vaatteet+päällään+muuttaa+pakolaiskeskuksesta+oman+katon+alle+tyhjään+asuntoon,+on+aloituskustannus+melkoinen.Mamuperhe+tarvitsee+huonekalut,TV:n,sohvat,verhot,talvivatteet,+matot,astianpesuoneen,pyykinpesukoneen,pöydät,tuolit,hyllyt+,kaapistot,peilit,tietokoneet,tabletit,kännykät+jne.Kaikki+elämiseen+tarvittavat+pelit+ja+vehkeet.Kierätyskeskuksen+käytetyt+ei+kelpaa.Pitää+olla+priimaa.En+ota+kantaa+siihen+onko+tämä+oikein+vai+väärin.tunne+on+se,että+saisi+jo+riittää,koska+valtio+on+velkainen+ja+köyhä.+Siinäkin+on+jo+liikaa,että+itse+elämme+velaksi.http://opteryx.puheenvuoro.uusisuomi.fi/184332-mamuperheen-aloituspaukku-6000-10-000-euroaNetistä+poimittua”Yhteiskunta+maksaa+mamujen/pakolaisten+ajokortin,+autokoulun,+polttoainekulut,+auton+,vakuutukset….”Mutta+yhteiskunta+ei+maksa+köyhien+suomalaisten+ajokorttia+eikä+autokoulua.Sanomalehti+Karjalainen+30.4.2011.+Huom.+kyseessä+ei+ole+yleisökirjoitus+vaan+lehden+oman+toimittajan+kirjoitus+”Valti

    Ja nyt on vuosi 2018 ja meno kuin pahenee.

    Äänestä

  • 23.4.2018 kirjoitti:

    Ja nyt on vuosi 2018 ja meno kuin pahenee.

    hallitusohjelmaan kuuluu saada kestävyys vaje tasapainoon. Kun suomalaiset eivät synnytä tarpeeksi on tuotava työvoimaa ulkomailta. Suomessa on laskettu mitenkä halvemmaksi tulee yhteiskunnalle tuoda valmis tuote ulkomailta.
    Suomalainen synnyttäjä vaatii vuosien palkallista vapaata ja lapsen koulutus joka vaatii satojatuhansia euroja ennen kuin on työkuntoinen.

    Hallituksessa on laskettu mitenkä saadaan valmista työvoimaa joka tekee työt vielä melkein ilmaiseksi.

    Äänestä

Idiottimaista touhua ,töihin porukka tienaamaan asunto yms. Vielä tätit ihmettelee ,kun on rasismia ja vihapuheita.

Äänestä

Ammattiautoilijan kuorma-autokortti maahanmuuttajille 150€

Äänestä

milli kaksi tai kolme niitää matkaan saa hyvä sossuntuilla naattia elämästä

Äänestä

Maahanmuuttajia paijataan parhaimmin, ja kalliinmin mitä muualla Euroopassa. Vaiettu totuus on mitenkä hallitus on myötämielinen maahanmuutolle.

Kertokaapa, ja ajatelkaapa minkälainen älämölö olisi täällä ?
Ensinnäkin jos Tarja Halonen olisi resitenttunä.
Toiseksi jos Vasurit, SDP, ja Vihreät olisivat hallitusvastuussa.
Olisiko täällä keskustelu toisenlaista, taitaa tulla hiljaisuus.

Äänestä
  • Punavihreä hallitus on kyllä paikallaan. Loppuu diktatuuri, sananvapauden riisto ja kyykytys.
    Todennäköisesti kuitenkin myös kokoomus on seuraavassa hallituksessa, jolloin vassarit ei mahdu kyytiin. Kepu on out.

    Äänestä

  • jasetulee kirjoitti:

    Punavihreä hallitus on kyllä paikallaan. Loppuu diktatuuri, sananvapauden riisto ja kyykytys.
    Todennäköisesti kuitenkin myös kokoomus on seuraavassa hallituksessa, jolloin vassarit ei mahdu kyytiin. Kepu on out.

    Mitä eroa on sekoomuksella vassareilla...ei mitään.

    Äänestä

  • jasetulee kirjoitti:

    Punavihreä hallitus on kyllä paikallaan. Loppuu diktatuuri, sananvapauden riisto ja kyykytys.
    Todennäköisesti kuitenkin myös kokoomus on seuraavassa hallituksessa, jolloin vassarit ei mahdu kyytiin. Kepu on out.

    Kyllä seuraavaan hallitukseen myös situ mukaan.
    Ja paavo ulkoministeriksi.
    Ja jallis urheiluministeriks.
    Ja junkkeri opetusministeriksi.
    Niin . Suomi pelastuu?

    Äänestä

  • OmaKansaEnsin kirjoitti:

    Mitä eroa on sekoomuksella vassareilla...ei mitään.

    Kokoomus+on+varmimmin+seuraavassa+hallituksessa,+muu+onkin+arvoitusta.+Kahta+Kokoomuspuoluetta++ei+hallitukseen+enään+tule+joten+Keskustan,+ja+Sinisten+nimeä+käyttävät+puolueet+joutuvat+lähtemään.Sipilä+ja+Berner++ovat+politikallaan+ajaneet+itsensä+nurkkaan+ja+Kepun+oppositiooon+15%+kannatuksella.Ehkä+seuraava+hallitus+koostuu+Kokoomus,RKP,SDP,ja+Vihreät.

    Äänestä

Kepulistien politiikkaa,
Haukutaan edelliset hallitukset
Haukutaan tulevat hallitukset
Kehutaan kekkoset ja väyryset
Persujen politiikkaa.
Edustajat käräjillä.

Äänestä

Aloittajalle tiedoksi: Nuorten mustamaalaus on vanhan katkeran elämäänsä pettyneen ruman pahantahtoisen kateellisen ihmisen puhetta.

Äänestä

Sipilä & Orpo ovat yhteen ääneen sanoneet, nuoret pitää saada töihin siksi aktiivimalli.

Äänestä
  • Ja se toimii, työtön velvoitetaan työn hakuun.

    Äänestä

  • Kyllä . Täällä 24 :lla kirjottaa paljon sellaiset jokka pelkää työntekoa. Jo on aikohin eletty. Demarien opit ovat kait menneet perille. Makaa niin maksetaan....

    Äänestä

  • demarien.opit kirjoitti:

    Kyllä . Täällä 24 :lla kirjottaa paljon sellaiset jokka pelkää työntekoa. Jo on aikohin eletty. Demarien opit ovat kait menneet perille. Makaa niin maksetaan....

    Muut ei työtä pelkää kuin sinä itse. Olet kouluja käymätönkin.

    Äänestä

  • Sipilä ja Orpo nyt ovat Suomen typerimmät. Ja sinä myös koska uskot.

    Äänestä

  • typerykset kirjoitti:

    Sipilä ja Orpo nyt ovat Suomen typerimmät. Ja sinä myös koska uskot.

    “Tätä linjausta en sulata. Nuorten pitää olla myös työmarkkinoilla yhdenvertaisessa asemassa kaikkien muiden kanssa. Samaan aikaan, kun ollaan huolissaan syntyvyydestä, lisätään nuorten epävarmuutta työelämässä. Ei se perheenperustamishaluja ainakaan lisää”, kommentoi tuohtunut Keskustanuorten puheenjohtaja Suvi Mäkeläinen.

    Kepunuoret vastustavat hallituksen politiikkaa.

    Äänestä

  • demarien.opit kirjoitti:

    Kyllä . Täällä 24 :lla kirjottaa paljon sellaiset jokka pelkää työntekoa. Jo on aikohin eletty. Demarien opit ovat kait menneet perille. Makaa niin maksetaan....

    Vielä kerran ottakaa asioista selvää Googlatkaa. Siellä missä on demarien kannatus korkealla siellä myös tehdään töitä.
    Kepuvaltaisissa kunnissa ihmiset ovat kotona ilman työtä kuten Kemijärvelläkin.

    Äänestä

Lapissa+on+työvoimapula+mut+silti+12+%+työttömiä.+Missä+vika+?+Kyl+pitäs+aktivoitua+niin+kuin+hallitus+sääti.+Jos+koulutus+ei+käy+avoimiin+paikkohin+niin+silloin+aktivodutaan+käymään+koulua+tai+kursseja+sille+alalle+jossa+työvoimapula.Näin+se+toimii.+Ei+makaamalla+kotona.

Äänestä
  • Haista hevonpeesee, hallitushan on leikannut juuri koulutusrahoista - oletko sinä, kirjoitustaidoton, edes tietoinen, mitä kouluttautuminen maksaa nykyisillä opintorahoilla? Sipilän taskuun nekin rahat menivät!!!! Vaatia se nulkki osaa, muttei missään asiassa auta. Juuri niin kuin keskustanuoretkin ovat todenneet.

    Äänestä

Hallituksella hätä, pitäisi saada nälkäiset pois kaduilta, eikä näyttää mitenkä hyvinvointi Suomessa on puutetta ja kurjuutta.
Sipilä insinöörinä ajattelee jos rikkaille on saatu varoja lisää köyhiäkin voi olle koska kesverroin menee hyvin.
Nyt on vielä keksitty, jos et tee ruokasi eteen työtä et myöskään saa ruokaakaan, näin meillä Suomi nousee.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005653813.html

Äänestä
  • Härmäläläistä Emmanuel Enehiä nimitettiin Tampereella apinaksi ensimmäistä kertaa jo 20 vuotta sitten. Vihapuheen kohteena olemisen merkkipäivää hän ei vietä.

    Monien mielestä aivan tavallinen päivä Tampereen yliopiston lääketieteen laitoksella vuonna 1992.

    Emmanuel Enehille päivä on jäänyt mieleen lähtemättömästi.

    Kolmekymppinen lääketieteen opiskelija käy lokerollaan katsomassa, onko laatikkoon tullut harjoitusmateriaalia. Lokerossa oli yksi paperi. Paperissa luki ”Apina ei voi sivistyä”.

    – Olin hyvin häpeissäni. Nappasin paperin heti mukaani, lukittauduin vessaan ja vedin paperin vessanpöntöstä alas.

    Eneh muistaa päivän tapahtumat yhä tarkasti. Hän ei ollut tätä ennen törmännyt tekoon, jota nykyään kutsuttaisiin termillä vihapuhe. Jälkikäteen hän kuvailee tuntemuksiaan sanalla shokki.

    Jos on tyhmä pää,niin siitä kärsii koko ruppa!
    Opiskelle vieläkin "lääkäriksi",mikä vitsi!

    Äänestä

Merimetsot ovat rantautuneet paskomaan!

Äänestä

Turunen teki toisen loikan, melkonen jänis.

Äänestä
  • On hyvin mahdollista soten kaatuminen. Osa katkeroituneista sinisistä voi äänestää sotea vastaan, voi olla Kokoomuksen tarkoituskin. Siinä menisi pesuveden mukana Kepun maakunta uudistuskin.

    Äänestä

  • nurin_vain kirjoitti:

    On hyvin mahdollista soten kaatuminen. Osa katkeroituneista sinisistä voi äänestää sotea vastaan, voi olla Kokoomuksen tarkoituskin. Siinä menisi pesuveden mukana Kepun maakunta uudistuskin.

    Loikkareilla hätä...Torvinen tietenkin taas äänessä. Terho hysteerinen...moittii ketkuilusta :DDD

    Äänestä

  • Karma.puree kirjoitti:

    Loikkareilla hätä...Torvinen tietenkin taas äänessä. Terho hysteerinen...moittii ketkuilusta :DDD

    – Se on taidetta, kun Sampo Terho puhuu haastattelussa likaisesta pelistä, salailusta, loikkaamisesta, luottamuksesta ja pettymyksestä.

    – Muistaakseni Terho&co loikkasivat perussuomalaisista pelastaakseen historian parhaan hallituksen ja sen mukana isänmaan. Tätä taustaa vasten olisi aika erikoista ja epäisänmaallista kaataa hallitus arvovaltasyistä.

    Äänestä

  • nyky7hallitus kirjoitti:

    – Se on taidetta, kun Sampo Terho puhuu haastattelussa likaisesta pelistä, salailusta, loikkaamisesta, luottamuksesta ja pettymyksestä.

    – Muistaakseni Terho&co loikkasivat perussuomalaisista pelastaakseen historian parhaan hallituksen ja sen mukana isänmaan. Tätä taustaa vasten olisi aika erikoista ja epäisänmaallista kaataa hallitus arvovaltasyistä.

    Halla-ahon heitto.

    Äänestä

Iiro Viinanen pelasti Suomen, Sipilä myös, aiemmat hallitukset köyhyyttivät.

Äänestä
  • Nyt Sipilälle on tullut uusi murhe. Sote joukoista on moni poistunut ja on vaara soten kaatumisesta.
    Nyt Sipilä ostelee kalliilla hinnalla ääniä opsitiosta. RKP osaa kiristää nyt on paikka.
    Vaasaan ympärivuorokautinen valmius, ja helikopteri vain ruotsinkielisten käyttöön. Kalliiksi tulee vaikka piti säästää.

    https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005657532.html

    Äänestä

  • rahallaSaaHevosellaPääse kirjoitti:

    Nyt Sipilälle on tullut uusi murhe. Sote joukoista on moni poistunut ja on vaara soten kaatumisesta.
    Nyt Sipilä ostelee kalliilla hinnalla ääniä opsitiosta. RKP osaa kiristää nyt on paikka.
    Vaasaan ympärivuorokautinen valmius, ja helikopteri vain ruotsinkielisten käyttöön. Kalliiksi tulee vaikka piti säästää.

    https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005657532.html

    Hurrit eivät suostu mitään poistamaan. Lapissa matkataan yli 500km päähän saamaan hoitoa myös synnyttämään lapsia.

    Äänestä

Väyrystä on alettu sortamaan, ei taida päästä Eduskuntaan ennen Sote äänestystä.

Äänestä
  • Paavo Väyrynen IL-TV:n haastattelussa paluuilmoituksen jälkeen keskiviikkona
    LUE MYÖS

    Eduskuntaan palaava Väyrynen luopuu keskustan jäsenyydestä ja aikoo vastustaa sote-uudistusta: ”Olen sekä hallitusta että oppositiota vastaan”

    Paavo Väyrynen: ”Palaan eduskuntaan kesäkuussa, luovun keskustan jäsenyydestä”

    Keskustan europarlamentaarikko ja kunniapuheenjohtaja Paavo Väyrynen ilmoitti keskiviikkona palaavansa Euroopan parlamentista eduskuntaan kesäkuun alussa. Samalla Väyrynen ilmoitti eroavansa keskustasta.

    Väyrysen varamies, kansanedustaja Mikko Kärnä (kesk) ehti jo toivottaa Väyrysen tervetulleeksi takaisin. Torstaina Kärnä ilmoitti yllättäen harkitsevansa Väyrysen valtakirjan riitauttamista oikeudessa, mikäli Väyrynen aikoo todella palata eduskuntaan.

    Kärnä vetoaa tiedotteessaan eduskunnan työjärjestykseen, jossa ei todeta mitään siitä, mitä tapahtuu, jos Euroopan parlamenttiin valittu kansanedustaja jättää tehtävänsä vapaaehtoisesti, kuten Väyrynen on nyt tekemässä.

    - Nyt olisi tärkeää saada asiasta perustuslakiasiantuntijoiden mielipiteitä. Eduskunnan työjärjestyksen sanamuodot tukevat kuitenkin tulkintaa siitä, että Väyrysen voi olla mahdotonta palata, Kärnä sanoo tiedotteessaan.

    Äänestä

Ihan asiaa kirjoitat, kun ei tätä korotuspolitiikkaa voi silmien avautumatta katsella. Ja kyllä tulee maaten, jos aivot lainkaan säkenöi.

Äänestä
  • Tehtaile rauhassa alotteita ja vastaile samalla itsellesi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


T.Timonen kirjoitti:

Ovat rapauttaneet nuorten työhalut ja vähän vanhempienkin ,koska rahaa tulee makaamalla.
Työnvälitystoimistoa ei ole tarvittu?
Aktiivimalli toimii ,mansikkamaat kutsuu niin kantiksia kuin mamuja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu