Kemijärvellä laitonta moittimista?

en_ymmärrä_tätä

Uutinen:
https://yle.fi/uutiset/3-10179664

Jos tarkastuslautakunta on suoraan valtuuston alainen, niin kuin olen ymmärtänyt, niin miten kaupunginhallitus voi antaa moitteet?

41

942

    Vastaukset 41

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puurot_ja_vellit_samassa
    • ekonomi

      Saattaa Imporannalle tulla kallis leikki!
      Useiden luottamushenkilöiden uskottavuus ja toiminta on asetettu kyseenalaiseksi. jos on täysin aiheeton voi korvausvelvollisuus syntyä.
      Miten voi perustella että on käyttänyt tarkastuslautakuntaa ja luottamustointa omien henkilökohtaisten kaunojen käsikassarana?
      Penkonut asioita ja päätöksiä jotka ovat saaneet lainvoiman ja joihin henkilöllä ei ole toimivaltaa?

      Pääsääntöisesti bisnes-elämässä yritykset ovat erittäin tarkkoja omasta maineestaan ja brändistään, voi seuraamus olla miljoonien eurojen korvaukset liiketoiminnan tahallisesta haittaamisesta, näitä tapauksia on maailmalla paljon.

      • ohhoh

        Etkö ole vielä oppinut, ettei kuntaa johdeta kuin yritystä. Kuntapäättäjien tulee noudattaa lakia. Hyväveljeydellä on rajat.


      • joka-miekkaan-tarttuu

        Lakia on noudatettu eikä mitään väärää ole tapahtunut!
        Katkera henkilö käyttää kunnallista arvalla saatua valtaa omiin tarkoituksiinsa, se on etovaa toimintaa eikä palvele ketään!


      • vastuuseen
        ohhoh kirjoitti:

        Etkö ole vielä oppinut, ettei kuntaa johdeta kuin yritystä. Kuntapäättäjien tulee noudattaa lakia. Hyväveljeydellä on rajat.

        Huutoon joutuu vastaamaan, niin se edelleen menee!
        Jos on tahallisesti levittänyt valheellista tietoa sekä haitannut merkittävästi yrityksen toimintaa on selvää että siitä joutuu vastuuseen, suomessa vielä laki toimii.


      • kansanvalta

        Julkiset pöytäkirjat esteellisyydestä ovat sitä tuskin. Esteellisyyttä koskeva pöytäkirja on ollut julkisesta nähtävillä netissä jo kuukausia. Muustahan tässä ei ole puhuttu kuin siitä mitä pöytäkirja sanoo. Edes nimiä ei ole mainittu vaikka ne pöytäkirjasta löytyvätkin. Suomessa on sananvapaus, eikä ketään ole mustamaalattu, päättäjien toimia on lupa asiallisesti kritisoida. Tätä kutsutaan kansanvallaksi. Esteellisyyssäädökset ovat laissa säädetyt. Jos niitä ei ole noudatettu, siitä on lupa keskustella. Pöytäkirjan mukaan ei ole. Piste. Jos pöytäkirjassa on virheitä, siitä tekijät kantakoot vastuun.


      • turhaauhkailua
        joka-miekkaan-tarttuu kirjoitti:

        Lakia on noudatettu eikä mitään väärää ole tapahtunut!
        Katkera henkilö käyttää kunnallista arvalla saatua valtaa omiin tarkoituksiinsa, se on etovaa toimintaa eikä palvele ketään!

        "Joka miekkaan tarttuu". Tuohan on tulkittavissa uhkailuksi. Taidat joutua, huutelija, siitä käräjille.


      • kristillinen

        siihen hukkuu...
        jos raamatun siteeraukset ovat uhkailua, on korvien välissä vikaa.


      • esimerkillistä
        kristillinen kirjoitti:

        siihen hukkuu...
        jos raamatun siteeraukset ovat uhkailua, on korvien välissä vikaa.

        Riippuu asiayhteydestä, mihin siteerausta käytetään. Korvien välissä voi olla kristilliselläkin vikaa. Voi tulla jopa netissä kiroiltua julkisesti.


      • kallistakallista
        kansanvalta kirjoitti:

        Julkiset pöytäkirjat esteellisyydestä ovat sitä tuskin. Esteellisyyttä koskeva pöytäkirja on ollut julkisesta nähtävillä netissä jo kuukausia. Muustahan tässä ei ole puhuttu kuin siitä mitä pöytäkirja sanoo. Edes nimiä ei ole mainittu vaikka ne pöytäkirjasta löytyvätkin. Suomessa on sananvapaus, eikä ketään ole mustamaalattu, päättäjien toimia on lupa asiallisesti kritisoida. Tätä kutsutaan kansanvallaksi. Esteellisyyssäädökset ovat laissa säädetyt. Jos niitä ei ole noudatettu, siitä on lupa keskustella. Pöytäkirjan mukaan ei ole. Piste. Jos pöytäkirjassa on virheitä, siitä tekijät kantakoot vastuun.

        Jos olisi tarkastuslautakunnan toimesta asia viety eteenpäin, näin ehkä olisi, mutta nyt on kyseessä yksityishenkilön poliisille tekemä rikostutkintapyyntö.
        oikeudessa, jos sinne asti juttu menee, täysi vastuu lankeaa hävinneelle osapuolelle, kuten siviilioikeudessa on ollut kaikissa muissakin tapauksissa.


      • oikeuslaitos

        Niinhän se on, eikö hävinnyt osapuoli maksa viulut? kyseessähän on oikeustoimikelpoisena yksityishenkilönä tehty ilmianto.
        Sitten kiperämpi vastuukysymys, kuka korvaa yritykselle aiheutuneet kulut, toiminnan tahallinen haittaaminen? Niistä on muualla joutunut miljoona korvauksiin.


    • rikkeetkuohuttavat

      Kyllähän siitä kuhina syntyy, mikäli lakia rikotaan. Se on selvä. Kittilässä suoraa huutoa ollut jo kuukausia.

      • suusupussa

        Oletkos perehtynyt kittilän tapaukseen? tiedätkö mistä siellä on lopuksi kyse?
        kaikki ei ole sitä miltä näyttää........
        Ei kannata tyhjää huudella jos ei tiedä!


      • turhaahyssyttelyä
        suusupussa kirjoitti:

        Oletkos perehtynyt kittilän tapaukseen? tiedätkö mistä siellä on lopuksi kyse?
        kaikki ei ole sitä miltä näyttää........
        Ei kannata tyhjää huudella jos ei tiedä!

        Kittilän tapaus on ollut esillä valtakunnallisella tasolla, kaikki jotka haluavat, voivat siihen perehtyä. Myös Kemijärvellä asia tutkitaan ja sehän on vain hyvä ihan kaikkien kannalta. Mitä tuota hyssyttelemään ja uhkailemaan ketään. Annetaan tutkinnan tapahtua kaikessa rauhassa.
        Esteellisyys on pöytäkirjassa todettu, ja nyt sitä tutkitaan. Sillä selvä.


      • länsimaista-demokratiaa

        Ei se että kittilän juttu on ollut esillä valtakunnallisesti, todista epäiltyjä yhtään syyllisemmäksi siihen mistä syytetään.
        Suomessa todistusvelvollisuus on syyttäjällä, muutoin epäilty on syytön niin kauan kunnes toisin todistetaan!


    • totuuuseipala

      Eikähän kaikille Kemijärven asioita pidemmällä aikavälillä seuraneille ole selvää, että tässä piorehvissä on kyse oman edun tavoitelusta siten, että kunta kantaa riskin. Ja itse ollaan oltu tekemässä / vaikuttamassa kunnan päätöksiin asiassa.

      • voijysäys

        siis kenen etu?


      • eiummarraei

        Kenen yritys, sen etu. Eikö ummarra?


      • äljästäjät

        kyllä se on koko kaupungin ja seutukunnan etu kun tehdas aloittaa, siitä ei ole epäselvyyttä!


    • Tukea_Imporannalle

      Se on selvää, että lakia on noudatettava ja vaikka kuinka päätökset olisivat saaneet lainvoiman, niin on noloa, jos lakia on rikottu. Ja jos on tiedetty, että lakia on rikottu, niin itse olisi pitänyt virhe ja laittomuus korjata eikä antaa ajan tehdä tehtävänsä. Imporannalla on oikeus puhua ja jos puhuu, niin ei hän se noloa ole hänelle, jos lakia on rikottu, päinvastoin. Rohkea uskaltaa nostaa asiat jälkikäteenkin pöydälle. Me ja meitä on paljon, me kunnioitamme Aulikki Imporantaa.

      Edellä kysyttiin, miten kaupunginhallitus voi antaa moitteet lautakunnalle, joka ei ole sen alaisuudessa. Jatkuuko laittomuus? Asia pitää ottaa valtuustossa esille, valtuustossa, jonka alaisuudessa tarkastuslautakunta on.

      https://www.kemijarvi.fi/download/kemijarven_kaupungin_organisaatiorakenne_2016.pdf

      https://yle.fi/uutiset/3-10179664

      Jotenkin tietämättömyys leimaa Kemijärven kunnalliselämää ja päätöksentekoa. Aina on laitonta etua joillekin ja aina kun huomataan, portti suljetaan. Tästä esimerkki: https://keskustelu.suomi24.fi/t/14174450/lea-soppelan-vuorotteluvapaa

      Yhtä hyvin olisi voinut antaa edun muillekin opettajille!

      • nimimeptiet

        Miksi hän ei ole käyttänyt virallista oikeaa kanavaa, kuten kuuluu, jos kerran tarkastuslautakunnan puheenjohtajana on?
        Miksi pitää yksityishenkilönä tehdä rikostutkintapyyntö? selvitäpäs se?


    • tietoakaivataan

      Tukiaisten saamisen jälkeen kaupungin osuus 24% myytiin nopeasti. Onko tähän tullut selitystä, tai tietoa?

      https://yle.fi/uutiset/3-9290690

      "Kemijärven Kehitys Oy päätti myydä 24 prosentin osuutensa Biorefiin jäävälle kahdelle yksityiselle osakasyhtiölle, Halla yhtiö Oy ja Sijoituskiila Oy, kumpikin 38 prosentin osuudella. Hallan pääomistaja on kemijärveläinen Heikki Nivala."

      "Alkuperäinen tarkoitus oli, että kaikki Biorefissa mukana olevat osakkaat luopuvat yhtiöstä yhtenä rintamana silloin, kun hetki on sopiva."

      "Miksi Kemijärven Kehitys Oy vetäytyi Boreal Biorefista näin nopeasti ja yllättäen? Miksi kaupunki ei odottanut saavansa isompaa hyötyä yhtiön arvonnoususta? Osakassopimuksen mukaan kaupunki luopuu osuudestaan nimellisarvosta."

      • pölvästit

        Kaupunki on osallisena edelleen.
        Ottakaa asioista selvää ennenkuin parta vaahdossa syydätte ulos mitä sattuu!!!


      • Tietoaon

        Kaupunki ja kunnat eivät tavoittele voittoa niinkuin yritykset. Vaikka kaupunkien ja kuntien toiminta kaikkineensa muistuttaa yritysten toimintaa on kaupunkien ja kuntien ensisijainen tehtävä tuottaa yhteisöpalvelujen voittoa tavoittelematta.
        Näinollen tässä tapauksessa kaupunki on mahdollistanut yhteisöedun eteenpäin viemisen ilman voiton tavoittelua.


    • säälin

      Voi teitä, ja teidän keskustalaisuutta ,riitelette ette ajattele kaupungin ja sen asukkaiden parasta vaan kyttäätte missä pääsee puukottamaan toista. Keskustalaisuus todella tuhoaa terveen ajattelukyvyn. siksi alla oleva laulu kannattaa kuunnella ajatuksella.

      https://www.youtube.com/watch?v=cnjrZ_clghw

    • demokratiaakiitos

      Älkää sotkeko asioita. Eikö tosiaan ole mahdollista puuhata tehdasta ja samalla noudattaa lakia? Ei tässä mistään kepun sisäisistä riidoista ole kyse. Olette sisäsiittoisia ja degeneroituneita omaan napaan tuijottajia, jos sellaista kuvittelette.

      Turha myöskään haukkua pölvästiksi. Se mitä on uutisoitu, on uutisoitu, ja pöytäkirjoista löytyy mitä löytyy. Senkun esität linkin "pölvästit", jos tiedät. Sitähän tuossa kysyttiin. Ehkä olet sisäpiiriä. Onko omistusosuus 10%, miksi luovuttiin 24%:sta? Kerro äläkä esitä ylimielistä. Kaupunkilaisia todella kiinnostavat faktat, ei salailu ja suhmurointi. Kaikkein paras taktiikka olisi tuoda kaikki asiat avoimesti esille, oli siellä laittomuuksia eli ei.

      • pölvästit

        Onko lukemisen ymmärtämisessä vaikeuksia?
        "Kemijärven Kehitys Oy päätti myydä 24 prosentin osuutensa Biorefiin jäävälle kahdelle yksityiselle osakasyhtiölle. Kauppa edellyttää, että Kemijärven kaupunki saa korkoineen takaisin Biorefille lainaamansa 350.000 euroa." YLE.

        Onko uutisoitu että näin olisi tapahtunut?
        jos ei, niin sopimus on edelleen voimassa, eli kaupunki omistaa 24% kuten kuuluukin!


      • tosipölvästit

        Kiitos teidän jälkeenne!
        Ei se että on tietämätön, ole paha, mutta jos vielä on umpityhmä eikä ymmärrä luettua, se on jo tosi vakavaa!


      • lilliputit
        tosipölvästit kirjoitti:

        Kiitos teidän jälkeenne!
        Ei se että on tietämätön, ole paha, mutta jos vielä on umpityhmä eikä ymmärrä luettua, se on jo tosi vakavaa!

        Onk muuten Kemijärvi keisarikunta?


    • Aulikille_iso_plussa

      Ei minkäänlaisia laittomuuksia, asioiden hoito ja päätösten teko pitää olla luottamusta herättävää ja hyvää hallintoa.

      • itkupitkästäjne

        "Arvallavalittu" kompastuu omiin piruetteihinsa, en tiedä onko käytetty jonkun muun toimesta henkilön kaunaista katkeruutta hyväksi, ihmetyttää ettei ole ymmärtänyt mihin tällainen toiminta johtaa.......
        Kaupungin johdolle pitkä miinus kun antaa tällaisen "aisanylipotkimisen" tapahtua. Asia olisi pitänyt saada järjestykseen heti eikä luottamustoimen väärinkäytön jatkua.
        Ollaan Pirkka Aallosta mitä mieltä tahansa, tässä asiassa hän on valitettavasti oikeassa.


      • osujauppos

        naulan kantaan.


      • keskikylän.baarista
        osujauppos kirjoitti:

        naulan kantaan.

        Voiko olla totta et uskovainen jäsen hyväksyy laittomuuksia ? Tomera emäntäkö on ainoa joka perää päätöksenteossa laillisuutta ? Tais mennä ääni väärälle herralle..


    • heh_hee

      unohdetaan vähäksi aikaa Kemijärven ongelmat
      ja käännetään katse maailmalle
      - siellä tapahtuu aina
      https://www.youtube.com/watch?v=74gx0v5ZJzw&index=2&list=RDMMYU2My4BPX34

    • tahtaantuoksu

      Onko laitonta jos tiedustelee, onko tahdaspäätökset tehty laillisessa järjestyksessä? Ei ole. Ei justiinsa tasan tarkkaan ole.

      • JOULUjajuhannus

        Tahdas tulee, kun kesu koittaa.
        Sitten vielä Suomun keskus. Mitä mieltä ovat valtuustolaiset siitä asiasta. Oli aloite ja yrittäjilläkin, nyt on uusi aloite ollut ja sen löydämme kaupungin kotisivuilta. Kiitti!


    • tekstari

      hyvä kommentti tänään koti-Lapin tekstareissa,
      Salminen taisi olla allekirjoittajana

    • hölömöille
    • en_topo

      vallanhimoahan tämä on!
      hyvä että joku kokee olevansa parempi kuin toinen

    • Suomun-lähetti

      LAKI ON LAKI JA OIKEUS ON OIKEUS
      mutta nyt koko kaupungin johto Suomulle rauhoittumaan
      siellä mieli tulee hyväksi taas eikä riitelyä
      Pieni polku Suomun halki vie... SUOMU=HALLIIN vain mennään, rauhoitutaan, ensin se huutoterapia metsässä aloitushallista lähdetään
      no sitten lopuksi on se hyvä ruokailu, haukipullat ihania nam nam ja mitä muuta? tietenkin hirvikäristystä ja sienisalaattia, sekä ituja ja luonnon yrttejä HUOM vain luonnollisesti metsästettyjä eläimiä, ei alkoholia paitsi pontikkaa (laillista) lusikallinen jos haluaa lopuksi
      tupakointi kielletty, epäsiistiä hyh hyh

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      61
      1326
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      90
      1017
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      927
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      864
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      30
      853
    6. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      25
      788
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      201
      772
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      45
      755
    9. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      707
    10. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      27
      694
    11. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      126
      693
    12. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      43
      616
    13. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      602
    14. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      155
      601
    15. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      585
    16. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      85
      548
    17. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      530
    18. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      501
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      497
    20. 39
      495
    Aihe