Kuntapäättäjät ja viranhaltijat sotkivat tehdashankkeen jo alkumetreillä. On osaamatonta ja taitamatonta porukkaa!
Perkeleen töpöt
21
1573
Vastaukset
- suhmurointia
Tietäähän sen kun päättäjät on kepun hyväveli verkoston kautta valittu. Osaamisellahan ei tällöin ole mitään merkitystä.
- pelkosenniemi
niin.........kuka siellä sotkee koko ajan?
- gebardikepu
Juuri näin eikö siellä olleet kepulaiset Niemelä, Perälä ja Ruokamo ne jäävit? Olivatko tahallaan että saisivat hankkeen torpattua?
- Kangos
Olihan se kuule Esa Tekstiilikin mukana? Ei unohdeta Sinistä unelmamiestä tulevaisuudesta.
- EntinenOpettaja
Kyllähän asia on niin, että jäävejä ovat olleet ainoastaan Heikki Nivala ja Lea Soppela/Koskela eikä kukaan muu. Lea Soppela/Koskela oli Boreal Bioref Oy:n hallituksessa 5.12.2017 saakka, jolloin hän vasta erosi. Lisäksi jäävi on ollut Jari Polvi, kun hän oli samaan aikaan Boreal Bioref Oy:n ja Kemijärven Kehitys Oy:n hallituksessa.
Perälä, Niemelä ja Ruokamo eivät ole olleet missään tekemisissä Boreal Bioref Oy:n kanssa. - näinpä.juu
Siis esteellisiä tekemään päätöksiä BB asioissa. Tarkoitusko pyhittää keinot vai ?
- odottavanaika
Ei jumprahuiti. Kai sen nyt jokainen tajuaa ettei kemijärven kepuleista höpö Hessuineen ole milardiyrityksiä perustamaan. Pikkuista lörpöttelyä ja kahvittelua kiinalaisten matkailijoiden kanssa. Siinä se on biosellu pahvimukeissa. Enempää sellua ei tule kemijärvelle kuin pahviset kahvimukit. Pitää se nyt maalaisjärki olla tallella eihän nämä höpöukot ole edes Kemijärven kaupungin kassaa saaneet kuntoon 20 vuodessa. Sitä bioselluhommaa saatte kyllä seuraavat 100 vuotta odottaa
- alkaariidelko
Kulla me kinalaiset tulemme aj temme tehtaan. Etteko ummarra, se on meidan etu. Kackaputki ei kovin kauas, se maksaa. Kaka on luonontuote, ummarrattehan.
Me Kiinassa kakataan katuun. Kotissa on vain reika keskella betoni ja sinne kakka ja bissa. Suomi ilma on puhdas, kesta tehdas ja hajut ja putki Kaklonniemeen.
Eiko teille tyo kelpa. Tuome sine omat kiinalaiset. He olla ahkera ei vaati palkka paljon. - aprikoo
Olisko osaamattomuutta...vai mitä...?
- LakiaOnNOUDATTAVA
Ei se osaamattomutta ole. Ovat vaan niin stnanan tyhmiä. Ei järki leikkaa sen vertaa, että tajuaisivat jääviysasioiden päälle. P.Aaltohan ilmoitti, että jääviysasiat ovat paskapuhetta ja niiden pohdintaan oli käytetty aikaa silloin aikanaan, kun hänkin jopa hallitukseen sai itsensä tungettua istumaan. Oliko vpj järjestysnumero seitsemän vai mikälie.. Kokouspalkkiot on kyllä nostanut. SAAPI jääviyskysymyksien pohtimiseen käyttää aikaa, mutta jos on niin TYHMÄ, ettei ymmärrä, niin olisi parempi YMMÄRTÄÄ jättäytyä pois noista hommista.
Paskapuheesta lisää täällä: https://yle.fi/uutiset/3-10179664
Onko Pirkka riittävän fiksu kansanedustajaksi?!?!? Sinne hän hirveästi halajaa. Vaalit ovat ensi keväänä 2019. Kannattaisi käyttää hyvää kieltä ja käyttäytyä fiksusti. Paras olisi hoitaa opettajan hommat kohtalaisesti.
- Salminen.takaisin
"Mielenkiintoista ,että kaupunginhallitus nuhtelee tarkastuslautakuntaan.
Kaupunginhallituksen pitäisi kuntalain mukaan olla kohtalaisen hissukseen.
Kannattaisiko kuntajohdon piipahtaa kunnallisoikeuden juridiikan peruskursseille".
Hyvä Olli-Pekka Salminen.- hyvä_on
joku kehuu kommenttia täälläKIN
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15265952/kemijarvella-laitonta-moittimista
- eimitäänuutta
Salminen oli pahimpaan aikaan Kaupunginjohtajana, Kepu riiteli keskenään josta uutisoitiin läpi Suomen, ei ihme jos mieli teki joskus kipata.
Nykyisestä Kaupunginjohtajasta tuskin tykkää kukaan, näin turuilla ja toreilla.- haukkujienkaupunki
Kyllä haukuitte Salmistakin vaikka millä nimillä, kun tämä oli vielä virassa. Kyllä ääni kellossa muuttuu, kun viranhaltija lähtee nostelemaan. Sietäisitte pahantahtoiset ihmiset jäädä palvelutta rypemään läävässänne lopun ikäänne, sillä käyttäydytte kuin siat ja emä typerykset. Ettekö käsitä, ettei kukaan halua tulla töihin näin vittumaiseen kylään? Sana kiirii!!
- uso-se
haukkujienkaupunki kirjoitti:
Kyllä haukuitte Salmistakin vaikka millä nimillä, kun tämä oli vielä virassa. Kyllä ääni kellossa muuttuu, kun viranhaltija lähtee nostelemaan. Sietäisitte pahantahtoiset ihmiset jäädä palvelutta rypemään läävässänne lopun ikäänne, sillä käyttäydytte kuin siat ja emä typerykset. Ettekö käsitä, ettei kukaan halua tulla töihin näin vittumaiseen kylään? Sana kiirii!!
Kepulaiset olivat niitä ja niin nytkin.
- varoitusteille
Kepumafia painostaa osaajat pois... keinot on monet... Ottakaa opiksi jotka näitä ketjuja luette: älkää eksykö Kemijärvelle töihin, jos paikka on auki, tämä on pahojen ihmisten paikkakunta. Täälä ei arvosteta osaamista eikä kovaa työtä ja tulosta.
- päättäjät
haukkujienkaupunki kirjoitti:
Kyllä haukuitte Salmistakin vaikka millä nimillä, kun tämä oli vielä virassa. Kyllä ääni kellossa muuttuu, kun viranhaltija lähtee nostelemaan. Sietäisitte pahantahtoiset ihmiset jäädä palvelutta rypemään läävässänne lopun ikäänne, sillä käyttäydytte kuin siat ja emä typerykset. Ettekö käsitä, ettei kukaan halua tulla töihin näin vittumaiseen kylään? Sana kiirii!!
Ainoa oikea ratkaisu!
Ei ongelmaisia johtoon!! - nähty.on.tarpeeksi
päättäjät kirjoitti:
Ainoa oikea ratkaisu!
Ei ongelmaisia johtoon!!Ongelmia on monenlaisia... kateus saa tekemään laittomia päätöksiä ja ohjeistuksia...
- SuomuIHANA
No koska tulee bio-tuotetehdas ja koska tulee se luonnon hiljainen keskus Suomulle?
Voisi alkaa jo toimia ja valtuustokin käsitellä asian kiitos! SUOMU on IHANA! Kannatan myös BIO alaa ja uutta tehdasta! Luonnon ehdoilla ja päästöt ympäristöystävällisiksi. - Suomenrappiotila
https://pewtube.com/user/arcticmoon/NB1vmFa?autoplay=on
Kurkistus Helsingin Merilahden monikulttuuriseen peruskouluun
Tältä näyttää suomalainen peruskoulu Helsingin Merilahdessa. - Että_silleen
Puurot ja vellit ovat sekaisin Kemijärvellä, pahastikin, joskus jopa näistä puuttuu jauhot kokonaan ja lautasella on pelkkää suolalla maistettua vettä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15265952/kemijarvella-laitonta-moittimista
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045281Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17610821Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858498Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok02850Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321485
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261470