Älykkyyttä ei voi mitata ilman yleisesti hyväksyttävää, toimivaa määritelmää. Mittausprosessi vaatii siis kunnon konkreettisen määritelmän.
Miten siis määrittelisit älyn? Jotta homma toimisi.
Määrittele älykkyys - jos osaat
älynmääritelmästä
2
173
Vastaukset
- Kypärän.koko
Voi mitata aivan helposti. Mittaa vaan kallon tilavuuden esim. Arkhimedeksen metodein. Mitä isompi pää sitä isommat aivot. Mitä isommat aivot sitä älykkäämpi.
- Gaussijakäyrä
Eihän yläpään asioissa koolla ole väliä, ainoastaan alapään asioissa. Olet aivan liian epäajanmukainen. Ei aivojen koosta saa puhua. Joku saattaisi jopa loukkaantua.
PS. Gaussilla on muuten aikanaan poikkeuksellisen suuret aivot, joka oli historian harvoja lapsineroja ilman harjoittelua. Sittemmin myös maailman paras matemaatikko. Mutta mitä matematiikasta - sehän on niin tylsää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984822Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143952Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113850Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801376- 1371334
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1691309En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5531198- 531135