Nyt kun on öisin taivas selkeä, niin puolenyön aikaan näkyy matalalla etelänsuunnassa kirkas tähti. Onkohan kyseinen tähti Mars? Tähti ei mielestäni ole kovin punertava. Mistähän suunnasta planeettaa voisi tähyillä?
Näkyykö Mars toukokuussa etelätaivaalla?
9
259
Vastaukset
Taitaa olla Jupiter, joka näkyy eteläisellä taivaalla puolenyön aikoihin.
Pienelläkin kiikarilla erotat planeetan kiekkomuodon, jolla varmistat, ettei kyseessä ole aurinkokuntamme ulkopuolinen tähti, joka pysyy kirkkaana pisteenä oli suurennosta kuinka paljon tahansa.
Ilman valosaastetta näet Jupiterin neljä suurinta kuutakin. Jupiter on nyt hyvin lähellä Maapalloa radallaan, joten kannattaa kuikuilla.- hähähähähähääää
Etelänapaa ei ole joten oikea nimitys on Etelämanner joka ympäröi maalättyämme.
Tässä teille Jupiteria:
https://www.youtube.com/watch?v=nSUsGwY05ZQ
- 545
Planeetoista Jupiter (toiseksi kirkkain Venuksen jälkeen) on öisin etelässä. Mars näkyy nyt huonosti, on varhain aamulla matalalla etelässä, mutta tuolloin jo aika valoisaa.
Ladatkaa koneelle Stellarium-ohjelma, alla siitä kuvakaappaus ja superzoomkameralla otettu kuva Jupiterista.
http://kuvanjako.fi/eucbb
http://kuvanjako.fi/rrcvm - Fyrkka-Emil
MELKO SHITTII SETTII..EI SE NÄY SEN KUMMEMMIN MITÄ TÄHDET
- lähes.vastapuolilla
Kohteen erottaa planeetaksi niiden liikkumattomuus. Planeetat eivät "välky". Nyt on muuten länsiluoteen taivaallakin ehkä planeetta kun kohde on aika iso.
Ursan mukaan tuo kohde ei olisi planeetta vaan joku Alfa-tähti.
https://www.ursa.fi/taivaalla/tahtitaivas-tanaan.html - 545
lähes.vastapuolilla kirjoitti:
Kohteen erottaa planeetaksi niiden liikkumattomuus. Planeetat eivät "välky". Nyt on muuten länsiluoteen taivaallakin ehkä planeetta kun kohde on aika iso.
Ursan mukaan tuo kohde ei olisi planeetta vaan joku Alfa-tähti.
https://www.ursa.fi/taivaalla/tahtitaivas-tanaan.htmlOlet katsonut joko Venusta tai Capellaa. Planeetta Venus laskee myöhään illalla (tai alkuyöstä) luoteeseen, Ajomiehen tähdistön kirkkain tähti Capella (alfa Aurigae) on sen yläpuolella. Tähdistön toiseksi kirkkain tähti on vastaavasti beta Aurigae (eli Menkalinan), kolmanneksi kirkkain gamma Aurigae jne.
Capella on ns. sirkumpolaarinen tähti eli on aina horisontin yläpuolella Suomessa.
Alla kuvakaappaus Stellariumista;
http://kuvanjako.fi/t6b7u
http://kuvanjako.fi/htp30 - ei.kai.vaan.Arcturus
lähes.vastapuolilla kirjoitti:
Kohteen erottaa planeetaksi niiden liikkumattomuus. Planeetat eivät "välky". Nyt on muuten länsiluoteen taivaallakin ehkä planeetta kun kohde on aika iso.
Ursan mukaan tuo kohde ei olisi planeetta vaan joku Alfa-tähti.
https://www.ursa.fi/taivaalla/tahtitaivas-tanaan.htmlNiin. Mikä se kohde länsiluoteen taivaalla on?
- Fyrkka-Emil
Booring. Pitäisi olla n.100000000000 kertaa suurentava kakeputki niin olisi mielenkiintoista
- Maksaa1800Euroa
Tässähän nuo Venus ja Capella ovat kuvattuna. Ei tarvitse itse taivaalle tiirailla.
https://www.youtube.com/watch?v=7xepNDsx-xA
Hieno kamera tuo Canon. Sillä pystyy zoomaamaan 42:n valovuoden päässä olevan kohteen hyvin lähelle. Ei siis tarvita 100000000000 x suurentavaa kaukoputkea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1302295
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu292188Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti121559Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett131464Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis701241- 1001131
- 171067
- 88923
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon18828Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks122798