Itämeren muinaisrannat Suomessa

huom2

4

251

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tässäfuntsinvaan

      Millanen muodostumisprosessi olikaan rannoilla ? - oliko 2 eri vaihetta ? ku kalottivaarassa on ranta ylenpänä ja sitte taas ranta noin 50 -70m alenpana ?

    • Itämeri on välillä ollut järvi. Ilmastossa jääkauden jälkeen on ollut kylmempiä ja lämpimämpiä kausia. Vaikka maankohoaminen jääkauden jälkeen olisikin ollut tasaista, ne muut tekijät on varmaankin voinut aiheuttaa sen, että vedenkorkeus ei ole laskenut tasaisesti, vaan on pysynyt pitkiäkin aikoja samassa tasossa, ja näin on ollut tilaisuus myöhemmin selvästi erottuvan muinaisrannan syntyyn.

    • onkotutkimusta

      Epäilen ,että jossain vaiheessa on tapahtunut äkillinen holahdus ,jossa vesimassat tipahti lyhyessä ajassa noin 60m.

    • lookikolooki

      Ei nuo ole tosia. Ne on vain pahalaisen jättämiä jälkiä horjuvien ihmisten höynäyttämiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8078
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3862
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1340
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1163
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1089
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      885
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      27
      772
    Aihe