Näin Suomessa, toisin muualla Eurooppaa!

Perussuomalaisten puheenjohtaja, MEP Jussi Halla-aho arvostelee suomalaista kotouttamistoimintaa ja vertaa sitä alkukantaisten yhteisöjen sadetanssiin.

– Me perussuomalaiset arvostelemme usein kotouttamistoimintaa ja siihen kipattuja isoja rahoja. Tämän vuoksi meitä arvostellaan usein siitä, että emme halua kotouttaa maahanmuuttajia, Jussi Halla-aho kirjoittaa Facebook-sivullaan.

Hänen mukaansa perussuomalaiset eivät kuitenkaan arvostele kotouttamista siksi, että eivät jakaisi sen tavoitteita, vaan siksi, että siitä ei näytä olevan mitään hyötyä.

– Ankarasta hyysäämisestä ja kotouttamisesta huolimatta meillä on Länsi-Euroopan huonoimmin integroituneet maahanmuuttajat. Ainakin jos tukiriippuvuudella ja työllisyysasteella mitataan.

Halla-aho vertaakin suomalaista kotoutamistoimintaa alkukantaisten yhteisöjen sadetanssiin.

– Kotouttaminen on hiukan samanlaista toimintaa kuin alkukantaisten yhteisöjen sadetanssi. Alkukantaiset ihmiset eivät olleet tyhmiä, ja he varmasti huomasivat, että sadetta ei välttämättä tule, vaikka kuinka tanssittaisiin. Kun kuivuuden syitä ei tunnettu, ja kun muitakaan keinoja ei ollut, jatkettiin silti tanssimista. Lisäksi saatettiin ajatella, että vaikka kuivuus tanssimisesta huolimatta jatkui, tilanne saattaisi olla VIELÄ pahempi, jos EI tanssittaisi.

– Kuivuus, siinä missä kotoutumattomuuskin, on konkreettinen ongelma. Jonkun mielestä huonokin keino on parempi kuin ei keinoa ollenkaan. Tästä olen kuitenkin eri mieltä. Ensinnäkin toimimattomaan keinoon käytetyt resurssit ovat poissa toimivien ratkaisujen kehittämisestä. Kun ukot tanssivat toteemin ympärillä, he eivät ole esimerkiksi kaivamassa kastelukanavaa tai kantamassa vettä purosta pellolle.

Hänen mukaansa toimimattoman keinon jatkaminen synnyttää asianosaisille harhan siitä, että ongelmaan oltaisiin jo puututtu ja antaa heille verukkeen olla tekemättä mitään muuta.

– Helsingin entinen apulaiskaupunginjohtaja Ritva Viljanen, joka nykyään johtaa Vantaata, todisti vuonna 2012 kotoutumisen onnistumista sillä, että kaupunki oli nimittänyt erillisen virkamiehen hoitamaan kotouttamista.
27444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Mamujen/Matujen kotouttaminen on erittäin vaikeaa, naiset ovat raskaana joka vuosi, vaikka ei tietoakaan tulevaisuudesta? Se kertoo jo, ettei ole tarkoituskaan kotoutua vaan sossun luukku on se kotoutuminen josta saa rahaa. Toisin on monessa EU-maissa, esim Britaniassa, jos ei ole rahaa vuokraan niin katu on seuraava osoite.

Äänestä

Halla-ahohan voi puhua ihan mitä lystää, koska hänen puheillaan ei enää ole mitään merkitystä ja persujen jäljellä olevista kansanedustajista putoaa ensi vaaleissa enemmät puolet pois. Hyvää yötä.

Äänestä
  • Okei..jos Suomen kansa haluaa elätettäviä muualta jotka eivät koskaan halua kotoutua Suomeen, vaan vaativat oman kulttuurin muuttavan meidän kulttuuria.

    Äänestä

Euroopasta ollaan tekemässä Afrikan ja Lähi-Idän kaatopaikkaa. Sielä lisäännytään mielipuolisesti ei mitään järkeä.
Länsimaat kaatavat Afriikkaan rahaa noin 250 miljardia euroa per vuosi. Sen päälle elintarvikeapu ja lääkeapu. Järjetöntä politiikkaa.
Eurooppa taantuu kivikaudelle 50 vuoden aikajanalla mikäli kulttuurimarxistien suunnitelma toteutuu.

Äänestä
  • Laura+Huhtasaarta+kohtaan+on+esitetty+jälleen+uusia+plagiointisyytöksiä.+Tai+ei+oikeastaan+uusia,+vaan+vanhaa+soppaa+lämmitetään.+Jostainhan+se+päivän+”persut+on+perseestä”-uutinen+on+tehtävä?+Todellakin,+Laura+Huhtasaaren+on+todettu+”copypeistanneen”+osan+pro+gradu-työstään.+Se+on+yliopistonkin+selvityksen+mukaan+kiistatonta,+mutta+koska+kyseessä+ei+ollut+yliopistonkaan+mukaan+erityisen+vakava+rikkomus,+ei+siitä+seurannut+jatkotutkimuksia,+mediamyllytyksen+lisäksi+muita+seuraamuksia,+eikä+edes+julkista+lynkkausta+vaikka+sellaista+ollaan+rivien+välissä+jo+ehdittykin+vaatia.+Viimeistään+nyt+tapaus+alkaa+kuitenkin+saamaan+jo+koomisia+sävyjä…Huhtasaari+on+joutunut+melkoisen+myrskyn+silmään+syytöksistä,+joita+YLE+vielä+ruokkii+parhaansa+mukaan.+Tietenkään+YLE+ei+ole+kertonut+edes+Huhtasaarelle+itselleen,+miten+he+ovat+laskeneet+väitetyn+30%+plagiaatti-pitoisuuden,+mutta+koska+kansa+nielee+valtamediaa+kuin+Jenna+Jameson…+No+sitä…+Niin+eipä+heidän+tarvitse+tekemisiään+perustella.+”Virallinen+totuus”+on+usein+parempi+tarina+kuin+oikea+totuus.+YLE:n+pamppu+kertoi+Suomen+uutisille,+että+joku+toimittaja+ne+on+laskenut+ja+sillä+selvä.+Yleisradio+siis+on+vakuuttavampi+tällaisissa+asioissa+kuin+vaikkapa+yliopisto,+joka+gradun+on+Useampaan+otteeseen+tarkastanut…Tapauksen+huippukohta,+ainakin+toistaiseksi,+nähtiin+tänään,+kun+valtakunnan+suurimpiin+sanomalehtiin+lukeutuva+iltalehti+repäisi+otsikot+Huhtasaaren+retwiittauksesta+ja+siitä+piikkiä+lyöneen+ammatti-silmänkääntäjän+kommentista.+Pete+Poskiparta+”sivalsi”+Huhtasaarta+halpamaisella+”Kirjoitat+näköjään+twiittisi+samalla+tavalla+kuin+gradusi.”-kommentilla+ja+tästähän+se+riemu+repesi…+Melkoisen+kanin+nykäisit+Pete+hatustasi,+sahaatko+seuraavaksi+Huhtasaaren+kahtia+vai+pyristeletkö+irti+kuvaannollisesta+pakkopaidastasi,+jonka+pakottamana+teet+itsestäsi+pellen?+Come+on+now+iltalehti…MainosMihinkähän+mittasuhteisiin+tässä+vielä+mennään?+Joutuuko+Huhtasaari+perustamaan+oman+eduskuntaryhmän,+jotta+mahdollisesti+yhteneväiset+mielipiteet+muiden+persujen+kanssa+eivät+johda+plagiointisyytöksiin?+Kuten+Kari+Uoti+skandaalimaisesti+eteenpäin+twiitatussa+kannanotossaan+sanoi:+”Miten+tällaisia+väitteitä+vastaan+voi+puolustautua,+omituista+meininkiä…”.YLE+ei+siis+kerro,+miten+he+ovat+laskelmiinsa+päässeet,+valtamedia+repii+poliittisesti+latautuneen+vihan+ajamana+”kahden+markan”+otsikoita+naurettavuuksista,+YLE:n+toimittajalla+on+ilmeisesti+parempi+kompetenssi+tällaisten+asioiden+tutkimiseen+kuin+yliopiston+ammattilaisilla+ja+valtiollinen+media+esittelee+”tekstikatkelmia,+jotka+on+todennäköisesti+kopioitu+eri+lähteistä”+loatakseen+kansalaisten+valitseman+parlamentaarikon+mainetta.+Oi+aikoja,+oi+tapoja…

    Äänestä

Persuilla+taa+kannatus+putosi+7,7%,+suunta+on+oikea+ja+kertoo+mitä+mieltä+persuista+noin+yleisesti+ollaan.

Äänestä
  • Hesari on aina inhonnut jopa ollut rasistinen ja on edelleen.

    Äänestä

Kohta+persut+alle+6%

Äänestä

Minäkö olisin Juudas Iskariot, kysyi Timo Soini suurieleisesti, tyylilleen uskollisesti ennen perussuomalaisten puoluekokousta. Soini halusi uskotella, että hän eikä kukaan muukaan ei ollut aikeissa loikata perussuomalaisista. Mutta ennen kuin kukko kiekaisi, olivat soinilaiset pettäneet ja loikkineet posket punottaen hillotolpilleen.

Kansalaiset eivät hyväksy poliittisia loikkareita. Varsinkaan silloin, kun se tapahtuu moraalisesti harvinaisen tuomittavalla tavalla.

Kansalaisten ankara tuomio on näkynyt gallupluvuissa. Ne ovat olleet kuin aivokuolleen käyrä – tasainen viiva nollan lähellä. Elvytystoimet eivät enää onnistu. Letkut voi irrottaa viimeistään seuraavien eduskuntavaalien jälkeen.
Mainos

Alussa loikkarit korostivat olevansa keskustaoikeistolainen vaihtoehto. Mitä se tarkoitti, se ei selvinnyt ensimmäisen vuoden aikana edes loikkareille itselleen, saati sitten kansalaisille.

Siksi piti keksiä jotain uutta. Nyt järjestettiin suurieleisesti tiedotustilaisuus, jossa loikkarit ilmoittivat olevansa uudistusmielisiä konservatiivejä.

Kuuntelin tarkalla korvalla loikkareiden tiedotustilaisuuden. En havainnut mitään sellaista uutta, mikä antaisi puolueelle elintilaa puoluekentässä. Samat henkilöt ja samat ajatukset, mutta uudelleen puettuna. Kuin keisari Soinin uudet vaatteet.

Loikkareiden uudesta logosta tulee väistämättä mieleen S-kaupan logo. Sekin on nyt halpuutettu.

Tämä oli loikkaripuolueen viimeinen taisto. Ja hyvä niin, sillä Juudas Iskariot pienen kannattajakuntansa kera ei ansaitse paikkaansa suomalaisessa politiikassa.

Näin Suomessa toisin muualla!

Äänestä

Oulun yliopistossa alkaa elokuussa ensimmäinen maahanmuuttajataustaisille suunnattu valmistava koulutus. Kokonaisuuden aiheena on työskentely suomalaisessa koulussa ja päiväkodissa, ja se on laajuudeltaan 15 opintopistettä.

Opettajaksi Suomeen -koulutus antaa valmiuksia hakeutua kasvatusalan opintoihin Suomessa eikä se johda tutkintoon. Koulutus antaa kielellisen opastuksen kasvatusalan toimintaympäristöön eli sanastoon ja käsitteisiin sekä valmiuksia suomalaisessa koulussa tai päiväkodissa toimimiseen .

Koulutus alkaa elokuussa 2018 ja päättyy toukokuussa 2019. Se on opiskelijoille maksuton. Koulutus on suunnattu maahanmuuttajataustaisille henkilöille, jotka ovat toimineet aiemmin opetustehtävissä tai joilla on opettajankoulutus omasta maastaan, tai henkilöille, jotka ovat kiinnostuneita työskentelemään suomalaisessa koulussa tai päiväkodissa esimerkiksi avustajina, lastenhoitajina tai oman kielen opettajina.

Hakuaika päättyy 31.5.2018 kello 16.15, johon mennessä hakemusten liitteineen tulee olla perillä. Hakuilmoitus on luettavissa



Paluu kivikaudelle ehe ehe

Äänestä
  • Mädätystä🚑 ehkä, ei voi tietää .

    Äänestä

Isäm maaliset persu natsit öyhöttää jälleen. Suomi on harvaan asuttu maa. Täällä on tilaa...!

Äänestä
  • Tilan puutetta ei ole senhän tietää lapsikin, MUTTA no antaapa olla.

    Äänestä

Ruotsin Demokraateilla menee hyvin, eivät hajoile , eivät petä puoluettaan oman edun vuoksi.

Äänestä

Puola on ottanut vastaan miljoona maahanmuuttajaa Ukrainasta. Mutta EU ei ole vieläkään tyytyväinen, kertoo SVT. Maahanmuuttajilla nimittäin on väärä ihonväri eivätkä ole ”islamuskoisia”.

Puola on yksi niistä maista, joka on kieltäytynyt ottamasta vastaan turvapaikanhakijoita kolmansista maista. Sitä vastoin ovat he ottaneet miljoona Ukrainalaista, jotka ovat saaneet työviisumin maassa.

Ukrainan verisestä vallankumouksesta johtuen vuonna 2014 ja maan aseellisista taisteluista maan itäosissa, katsoo Puola, että he ovat ottaneet vastaan miljoona pakolaista.

Ukrainalaisista on kuitenkin harva, joka on saanut turvapaikan, mutta Puolan viranomaisten mukaan, johtuu se siitä, että maahanmuuttajille on tarjottu työpaikkoja sen sijaan ja näin ollen ovat he saaneet työviisumin.

Riippumatta siitä, niin tämä suuri maahanmuutto Ukrainasta, on saanut EU:ta nyt helpottamaan Puolan kritisointia.

EU-komission puheenjohtaja Jean-Claude Juncker myöntää, että Puolan hallitus on todella ottanut vastaan hyvin paljon maahanmuuttajia. Mutta se ei toki riitä, on hän tarkka painotuksessaan.
-Minä en hyväksy sitä, että he sanovat ”me emme ota vastaan mitään värillisiä ihmisiä maahamme, ei homoseksuaaleja, eikä islaminuskoisia”. Se sotii eurooppalaisia arvoja vastaan, sanoi Juncker tapaamisessaan Puolan uuden pääministerin Mateusz Morawieckin kanssa, SVT:n mukaan.

Puola puolustaa kuitenkin valkoista maahanmuuttoa naapurimaastaan. Jakub Dudziakin, Puolan maahanmuuttovirastosta, mukaan, tuntevat puolalaiset tyytyväisiltä ukrainalaisten kanssa, koska kumpikin kansa ovat niin toistensa kaltaisia.

Puolalaiset ovat sitä vastoin peloissaan sille, että avaisivat rajansa mille maahanmuutolle tahansa. Maan asukkaat eivät halua nähdä maataan täytettävän Euroopan ulkopuolisilla muukalaisilla, perustelu, jota EU ei hyväksy.

Puolalla on tällä hetkellä yksi Euroopan vahvimmista talouksista. Heiltä toki puuttuu työvoimaa ja siksi nämä urainalaiset maahanmuuttajat ovat enemmän kuin tervetulleita.

Äänestä

Britit lähti nyt toivo Italiaan.

Äänestä

Tanska kieltää kasvojen peittämisen julkisilla paikoilla – koskee muun muassa niqab- ja burka-asuja

Äänestä

Aamuteeveessä oli taasen ylen "hapatusta"!
Turvapaikan hakijat sijoittuneet perheisiin?
Aikansa söivät ja mässäilivät,sitten takaisin Irakiin?
Elelevät nyt vanhempiensa seurassa ja on niin "rauhallista" koti-elämää!

Äänestä
  • Sipilä houkutteli ja valehteli niin tämä isäntäperhekkin. Eivät saaneet pysyvää oleskelua, vaikka läpi euroopan tulivat.

    Äänestä

Ylen juttu Mtv3 matki.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


JA.Se.Maksaa kirjoitti:

Perussuomalaisten puheenjohtaja, MEP Jussi Halla-aho arvostelee suomalaista kotouttamistoimintaa ja vertaa sitä alkukantaisten yhteisöjen sadetanssiin.

– Me perussuomalaiset arvostelemme usein kotouttamistoimintaa ja siihen kipattuja isoja rahoja. Tämän vuoksi meitä arvostellaan usein siitä, että emme halua kotouttaa maahanmuuttajia, Jussi Halla-aho kirjoittaa Facebook-sivullaan.

Hänen mukaansa perussuomalaiset eivät kuitenkaan arvostele kotouttamista siksi, että eivät jakaisi sen tavoitteita, vaan siksi, että siitä ei näytä olevan mitään hyötyä.

– Ankarasta hyysäämisestä ja kotouttamisesta huolimatta meillä on Länsi-Euroopan huonoimmin integroituneet maahanmuuttajat. Ainakin jos tukiriippuvuudella ja työllisyysasteella mitataan.

Halla-aho vertaakin suomalaista kotoutamistoimintaa alkukantaisten yhteisöjen sadetanssiin.

– Kotouttaminen on hiukan samanlaista toimintaa kuin alkukantaisten yhteisöjen sadetanssi. Alkukantaiset ihmiset eivät olleet tyhmiä, ja he varmasti huomasivat, että sadetta ei välttämättä tule, vaikka kuinka tanssittaisiin. Kun kuivuuden syitä ei tunnettu, ja kun muitakaan keinoja ei ollut, jatkettiin silti tanssimista. Lisäksi saatettiin ajatella, että vaikka kuivuus tanssimisesta huolimatta jatkui, tilanne saattaisi olla VIELÄ pahempi, jos EI tanssittaisi.

– Kuivuus, siinä missä kotoutumattomuuskin, on konkreettinen ongelma. Jonkun mielestä huonokin keino on parempi kuin ei keinoa ollenkaan. Tästä olen kuitenkin eri mieltä. Ensinnäkin toimimattomaan keinoon käytetyt resurssit ovat poissa toimivien ratkaisujen kehittämisestä. Kun ukot tanssivat toteemin ympärillä, he eivät ole esimerkiksi kaivamassa kastelukanavaa tai kantamassa vettä purosta pellolle.

Hänen mukaansa toimimattoman keinon jatkaminen synnyttää asianosaisille harhan siitä, että ongelmaan oltaisiin jo puututtu ja antaa heille verukkeen olla tekemättä mitään muuta.

– Helsingin entinen apulaiskaupunginjohtaja Ritva Viljanen, joka nykyään johtaa Vantaata, todisti vuonna 2012 kotoutumisen onnistumista sillä, että kaupunki oli nimittänyt erillisen virkamiehen hoitamaan kotouttamista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu