Ei heitä kummat kuulumasta

Nyt ne neinaa lopettaa Isokylän koulunki. Tähänkö on tultu et isokylän isännätkään ei pysty pitämään koulua Isokylällä ?
241790
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Kouluun ei isännät jouda paneutumaan, tehtaan vastustamiseen munee kaikki ylimääräinen aika, koululla ei niin väliä. Autot kulkee kyllä lapset voi käydä koulunsa muuallakin.

Äänestä

Väki vähenee vanhasta päästä hautaan, eikä eläkeläisistä ole enää lapsia siittämään, joten ei ole koululla niin paljoa käyttöä, että kannattaisi auki pitää.

Äänestä
  • Kysykääpä kerki-manulta. Mitäs hän tuumaa ?

    Äänestä

  • Koulut loppuu, kaupat loppuu, sairaala loppuu, terveydenhoito loppuu.....mitä sitten?

    Äänestä

  • vauhti-kiihtyy kirjoitti:

    Koulut loppuu, kaupat loppuu, sairaala loppuu, terveydenhoito loppuu.....mitä sitten?

    Se on ihan samanlaista kaikissa syrjälöissä, ihmiset muuttavat kehityskeskuksiin, ei täällä ole mitään tarjolla.

    Äänestä

Mut Isokylän koulua ei lopeteta .Son fakta.

Äänestä
  • Meinaatkos pelkkiä seiniä lämmittää?
    Maksatko?

    Äänestä

Suomulle koulu, jossa opetetaan luonnontuntemusta, esim. instituutti.
Maailmalla on salattua tietoa.

Mystinen kosmos, ympärillämme.
Sitä kosketan Suomulla.

Sinne Kemijärven koulut, tosi "oppi" ja sivistys.
Heilutamme käsiä UU UU UFOJA (oikesti ei ufoja, mutta leikki), sitten SUOMU=HALLISSA levätään matkan vaivosta ja jälkiruoka jahirvikeitto ruokailu lopuksi alhaalla. Mennessä halliin huutotearpia, karjutaan Suomulla haluan todella joskus huutaa, haittaaako? Sitten hiljaisuus, rauhoittumisen jäkeen. Tuu jo SUomulle sinäkin.

Ei alkoholia liikaa, vain pontikkaa vähän (laillista). Raittiusbaari Suomulle ehdoton!

Äänestä

Ajat muuttuu.
Itse vuoden 1975 valmistunut ensimmäisiä peruskoululaisia Isokylän Yläasteelta..
Oltiin kunnallisessa keskikoulussa 4A luokalla ja viiminen luokka 9A luokalla peruskoulussa.
Tais olla oppilaita lähempänä tuhatta kun oppikoulussakin 5 rinnakkaisluokkaa ( 42 oppilasta/ luokka).
Kännisen Pena ja Nurmisen Aulikki reksitehtävissä. Kuri oli ja sillai.

Äänestä
  • Tuo Nurmismuulikki tuli Pelkosenniemelle opettajaksi joskus 80-luvun lopussa. Oli vittumainen akka! Huhu kertoi, että oli ollut pakko lähteä Isoltakylältä.

    Äänestä

Sellutahtaalle rahat meni, kun lapsist ei niin välii, eikä niiden koulutuksesta eikä harrastuksista. Meidän perhe lähtee etelään.

Äänestä

KUUSAON KAUPUNGISSA, ISOMMASSA KYLÄSSÄ, ON VAIN YKSI YLÄKOULLU. IHIN KEMIJÄRVEI TARVITSEE KAHTA?

Sitä paitsi hyvinvointijohtajalla on puuhaa ilman vaatimuksia säilyttää kaikki vanha ennallaan. Rahat ovat jo loppuneet. Sisäilmapulmat vaativat ratkaisuja. ANtakaa työrauha sivistysjohtaja/hyvinvointijohtajalle.

Äänestä
  • Vai on puuhaa ....? Kas vain. Mitä on saatu aikaan....? Kuka tietää....?

    Äänestä

  • puuhat.on kirjoitti:

    Vai on puuhaa ....? Kas vain. Mitä on saatu aikaan....? Kuka tietää....?

    Häh kuka häntä on häirinnyt ei kyllä kukaan! Aivan rauhassa saa askarrella omaan verkkaiseen tahtiinsa.

    Äänestä

  • Kepukampukselta lähtee kiertokoulubussi kerran viikossa isokylälle.

    Äänestä

Jaa et kampuksen tekevät ? No isokylän kouluko halkovarastoksi ? Jo on aikohin eletty.

Äänestä
  • Juupati juut se on sitten yyteeneuvottelu edessä kaikkihan eivät kepukampukselle mahdu.

    Äänestä

Ketosen laiva viety välimerelle?
On kuulemma viimekesänä tarttunut rakenteisiin,niin voimakas haju,että ei voi Suomalainen enään matkustaa!
Afrikasta-eurooppaan kuljettaa "nälkäisiä" pakolaisia!
Uusi reitti: Espanjaan ja sitten Suomeen!

Äänestä

Olen huolissani opettajien työllisyydestä tilanteessa, jossa kampus tulee ja se tulee 2020-luvulla. Nykyistä määrää ei tarvita. Onneksi eläkeputki on monella menossa, mutta sittenkin kenties joudutaan yt-menettelyihin ja nehän eivät hyvää tiedä.

Nuoret opettajat! Ruvetkaa katselemaan töitä vöyräämmiltä pakkaseuduilta. Kemijärvi ei tarjoa 20-luvulla opettajille kuin lämmintä kolloo. Nuorimmat oistuvat ekana ja epäpätevät joka tapauksessa. Pätevöitykää viimeistään nyt. On aika

Pääsen sopivasti eläkkeelle, joten huoli ei ihan henkilökohtainen ole. Sitä paitsi opettajatkin voisivat ryhtyä synnytystalkoisiin. Ei se ylenmääräinen siveys johda kuin yksinäiseen vanhuuteen . Onhan se nähty!

Äänestä
  • Älkää pätevät hakeutuko, ihan hirveä paikka. Se lähtee joka vain voi.

    Äänestä

  • sikamaista kirjoitti:

    Älkää pätevät hakeutuko, ihan hirveä paikka. Se lähtee joka vain voi.

    Kemijärvi ei ole opettajille ollenkaan sopiva paikka. Vanhemmat haukkuvat ja lapsetkaan ei varmasti niitä helpompia ole. Vaikka Helsinkiin siellä on pulaa sinne vaan ei kannata jäädä paikkakunnalle joka kuolee.

    Äänestä

Kaupunki maksaa koululaisten kyydit. Taksikuskit ja linja-auto saa koulukyydeistä toimeentulon. Uusi koulu nostaa veroprosenttia ja vanhoja ei saa purkaa kun ovat suojeltuja. Valtuutetut eivät osaa laskea tai eivät välitä taloudenpidosta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


isoltakylätä.eukko kirjoitti:

Nyt ne neinaa lopettaa Isokylän koulunki. Tähänkö on tultu et isokylän isännätkään ei pysty pitämään koulua Isokylällä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu