http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201805242200966387_u0.shtml?ref=juurinyt_desktop
Kerrassaan mahtavaa. 30 mahdollisesti ensiviikolla.
Mahtavia uutisia ensiviikolla +30
15
385
Vastaukset
- eienääturkuun
Nimimerkin perusteella olet Helsingistä? Teilähän on siellä ollutkin paljon viileämpää kuin Turussa. Ottakaa vaan ne 30 C helteet sinne, me jo kärsittiin. Siinä ei ole mitään mahtavaa, se on tuskaa kun iltapäiväaurinko kuumentaa asunnon saunaksi. Täällä saisi olla tasainen 22-23 ja yöt max 15 C.
- eienääturkuun
Ilmatieteenlaitos tänään:
Helsinki: 19 C
Turku: 23 C- KuiSeNyNäin
Ja huomenna:
Helsinki: 20 C
Turku: 25 C
- ennätysennusteet
Ottakaa päivittäin talteen ennustukset tuolle 30 C päivälle. Huomaatte, että sää "ennätys" hupenee sitä mukaa kun ennusteen ajankohta tulee lähemmäksi.
keskustelu.suomi24.fi/t/15294261/foreca-4c-muutos-lampot--ennusteessa-12-h-paahan
Tämä ei ole ensimmäinen havainto asiasta. - Tervetuloasade
Joo todella mahtavia uutisia vaan, että vanhukset ja vauvat kärsii. Metsäpalotkin vaan pahenevat. Toivottavasti kesäkuussa sataa.
- kelikitinäonkielletty
Suursään muutosten hidastuminen ei ole kiva ilmiö. Silloin säätilat pitenevät eli helle aiheuttaa pitkään jatkuessaan pahemman kuivuuden, sade aiheuttaa pitkään jatkuessaan tulvia, pakkaskauden venyminen lisää lämmityskuluja ja kylmä kausi kesällä kestää koko neljän viikon loman ajan.
Mutta kelikitinään emme siltikään sorru. Toukokuun helteisiin ei onneksi liity kuumat yöt.
Kirjoitan tähän muistiin itselleni, että Norjan ilmatieteen laitos ennustaa nyt keskiviikoksi 30.5. huipuiksi tänne pääkaupunkiseudun sisämaahan 27 ℃.
Katsotaan keskiviikkoiltana, kuka on oikeassa.- mitenkäy
AccuWeather taas ennustaa sinne 26 C tuolloin.
https://www.accuweather.com/en/fi/helsinki/133328/daily-weather-forecast/133328?day=5
- rftgyhu
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005695862.html
Ketä tässä nyt taas uskoisi. Tämän mukaan E-Suomessa vähemmän, kuin 20 astetta ensi viikolla? - vähänvaihteluasitten
Nyt on sitten helle-heikkien säät koettu ja paluu normaaliin tulossa. Kesäkuun alkuun ennustettu jopa kylmää säätä, tuskin kymmentä lämpöastetta, se onkin jo kylmää, noin kesäkuun sääksi.
- Kesämeni
Vähintään kolme viikkoa näyttää jatkuvan kylmät säät. Taisi olla kesä hellepäiviä tässä.
- tyhmä.apina
Seksi wau toukokuu hellettä, jee jee ja super kuivuutta. On se nyt hienoo. Ihminen lyhytnäköisyydessään tuhoaa koko planeetan.
- kurjaonsäätilataas
Sadetta pitäisi jo saada, pari päivää kun ropottaisi yhtäjaksoisesti, niin voisi vielä pelastaa tilanteen, muuten se on kasvustolle soromnoo kohta.
- xl_mammuli
Helteet sais jatkua vielä monta kuukautta! Paljon tummia ja ihania miehiä kulkee vähissä vaatteissa ja tulevat helposti jutteleemaankin<3
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2206891Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p3194801"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1483643Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1173454Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m693418Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492886Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2702739Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.842460- 252376
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1011951