....elää ja voi hyvin tällä palstalla.
OIKEAT fyysikot tietävät täsmälleen, mitä otsikko tarkoittaa muttei se fiksuille
ihmisille ole vaikea arvatakaan, mikäli on seurannut palstan juttuja.
Prof. K. A. Niemisen perintö
10
409
Vastaukset
- avaruudenrakenne
Aikanaan suurin osa TKK:n, nykyään Aalto - yliopiston fysiikan opiskeiljoista olivat tutustuneet Niemisen julkaisuihin. Toisin kuin kurssikirjoja niitä luettiin vapaaehtoisesti ja jopa kiltahuoneesta saattoi löytää viimeisimmän julkaisun. K. A. Nieminen oli tunnettu osa Otaniemen tiedeyhteisöä.
ISBN 951-99532-4-8
Nieminen toi käyttöön myös muutaman avaruuden ja aineen rakenteita erittäin hyvin kuvaavan uuden sanan. Sitä näkee edelleen käytettävän asiaan perehtyneiden toimesta.Aikanaan professori jakoi ihan ilmaiseksi opintomateriaalia meille tyhmille, jotka eivät arvanneet kuinka arvokasta se nykyään saattaisi olla :)
Hänen teoriansa oli kyllä mielenkiintoinen ja pisti miettimäänkin - ja se miettimisen 30 sekuntia oli hänen suurin kontribuutionsa tieteeseen, sillä se lisäsi kriittistä suhtautumista
oikeastaan kaikkeen tiedeyhteisön ulkopuolelta tulevaan informaatioon - ainakin minulle
ja opiskelutovereilleni.
Mutta kuten jo todettu, hänen perintönsä elää ja voi hyvin tällä palstalla (ja noin 50
muulla palstalla täällä) . Joskin nämä proffat täällä eivät herätä samanlaista
hilpeyttä. Lähinnä ihmetystä
"Minä varanotaari Kauko Nieminen olen julkaisuissani päässyt paljon pitemmälle kuin Jeesus."
Onkohan Kuopion vesijohtovedessä jotain kummallista?- NiemisenVaatturi
Kauko Niemisen eetteripyörreteoria on nykyäänkin vielä huomattavasti pidemmällä fysiikan ja kosmologian ymmärryksessä kuin nämä nykyiset satunnaisuuden oletukseen perustuvat keisari ilman vaatteita viritelmät.
- Anonyymi
noin kolme vuotta täysin eri asiaa tutkittuani yhtäkkiä huomaa sen, että jossain vaiheessa joko erehdyksessä tai sunnitellusti koko astrofysiikka ja insinööritieteet lähtivät kohti Ihmemaata ja nyt kun suhteellisuusteoria natisee liitoksissaan, niin on aika palata taaksepäin ja etsiä sellaista aikaa, kun vielä oltiin jossain määrin kartalla. Sähkön ja magnetismin kanssa pitää mennä Maxwelliin ja Teslaan. Jopa Heaviside ja Steinmetz paljastuvat tarinassa pahiksiksi.
Fysiikassa vielä ennen Einsteinia oltiin ainakin kiinnostuneita totuudesta. Nyt keksitään jatkuvasti lisää mystisiä teorioita, että homma ei sula käsiin.
Viime vuonna sitten ilmestyi "DYNAMIC ETHER OF COSMIC SPACE BY JAMES DEMEO, PHD" ja nyt olis Niemisen pojan kirjat kovaa valuuttaa, jos jostain löytyis? Esim. ISBN 951-99532-4-8 Eetteripyörteet voimina- Anonyymi
Älä haistele enää enemmälti sitä eetteriä! Voi tosiaan panna pään pyörälle nuo pyörteet!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä haistele enää enemmälti sitä eetteriä! Voi tosiaan panna pään pyörälle nuo pyörteet!
Niemisen Kauko otti ja kuoli Helsingin kustaankartanossa 2010 talvella. Oli hyvin muistamaton viimeiset vuodet.
- Anonyymi
Fysiikan pitäisi palata 1800-luvun lopulle ja aloittaa tarinan kerronta uudestaan, kuten matematiikan pitäisi palata 150 vuotta ajassa taaksepäin ja aloittaa alusta.
Perusmatematiikka ja -fysiikka oli jo paketissa 1800-luvun lopussa, jonka jälkeen alkoi teoreettinen näpertely ensin matematiikassa ja sitten fysiikassa.
Lopputulos: Kaiken teoria, joka on niin teoreettinen ettei se edes tuota testattavia hypoteeseja. Mitä tähän sanoisi edesmennyt K. Popper?- Anonyymi
Mikä kaiken teoria? Ei sellaista edes ole.
Jos 1900 luvun tieteen tulokset eivät kelpaa, heitä kännykälläsi vesilintua ja laita läppärisi verkonpainoksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä kaiken teoria? Ei sellaista edes ole.
Jos 1900 luvun tieteen tulokset eivät kelpaa, heitä kännykälläsi vesilintua ja laita läppärisi verkonpainoksi.Onhan noita kaiken maailman kaikenteorioita, joista hienoin on - niin väitetään - M-teoria. Tämän mukaan oliot - kuten ihmiset - ovat 11-ulotteisia värähteleviä nauhoja jossain, missä mitään ei voida empiirisesti havaita.
Maxwell-Lorentzin kenttäteoria toimi perustana sähkötekniikalle sekä eletroniikalle ja täten digitaaliselle tietokoneelle.
Kännykkä hyödyntää mm. Informaatioteoriaa A la C. Shannon, mikä on ollut välttämätön teoria digitalisaation kehittymiselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383799Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81845Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44754
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22698- 56697