YT:t taloudelliset ja tuotannolliset syyt

Perseennuolija

Kuulemistilaisuudessa pomo toistelee että irtisanomisen syy ja kohdentaminen ei liity millään tavalla henkilöön itseensä siis irtisanottavaan. Herää kysymys, keneen se sitten liittyy?

10

583

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohtalotoveri

      Pomo puhuu paskaa. Se pitää meitä juntteina. Vähemmälläkin äo:lla ymmärtää, että irtisanominen liittyy nimenomaan ko. henkilöön.

    • Peikkokokonaan

      Yt on aina raskas päätös yritysjohdollekin. Tuotannon7palvelutoiminnan uudelleenjärjestelyt tulevat silloin, kun yritys muuttaa uusiin ympyröihin, ja tai tilaus tietyiltä osin vähenee- mikä johtaa siihen, ettei tiettyjä töitä tekevilleole jatkossa työtä, tai yritys voi kouluttaa jonkun yrityksen sisältä tekemään jotain vähentynyttä sarkaa oman muun työnsä ohessa- tms.
      Jos irtisanotaan hlökoht syillä, se on ihan eri prosessi kuin yt. Se taas koskettaa vain sitä, että yksi tietty henkilö jonkun lökoht syyn takia ei suoriudu normaalilla tavalla töistään. (alkoholiongelma/käyttäytymisongelma/sairaus jonka vuoksi hommat ei suju, tms)
      -Kummasta näissä nyt oli kyse? Sen takia johto korostaa yt asioissa sitä että mikään ei johdu työntekijätä, että työntekijä ei tuntisi niin syvää pettymystä ja masista kun yritys joutuu hänet irtisanomaan. Koska tämä yt ei ole työntekijän syytä, eikä sinänsä työn väheneminen hänestä johdu.
      Ei mitään yritystä voida velvoittaa hoitamaan suojatyöpaikkaa kellekkään vaikka työ vähentyy, tai järjestellään uudelleen- Käsi sydämelle, maksaisiko kukaan palkkaa vaikka työtä ei tekijälle enää olisi?
      Esimerkiksi kun remontoidaan taloa, iin se remonttimieshän tilataan remontin ajaksi. Sähkömies sähkötöihin, jne. ei heille ole hommia kun ovat leiviskänsä hoitaneet- etsikööt muut työnsä muualta.
      Tai jos maksaa nurmikonleikkuusta, maksatko läpi kesän täydet päivät? Maksatko siitä, että työntekijä vetää työn puutteessa lonkkaa yrityksen tiloissa? Et.

    • Perseestäon

      Sinulle "Peikkokokonaan" tiedoksi: YT-kuulemisen jälkeen, pöytäkirjan ulkopuolella, pomo totesi minulle "pääsimme yhdestä kiusankappaleesta eroon" ja iski silmää. On paskapuhetta tuo, että irtisanominen on aina raskas.... Johto ei ajattele mitään muuta kuin omaa paikkaansa, palkkaansa ja bonuksiansa.

    • Onnähty

      Yt syy on muka taloudellinen mutta varsin usein on kyse henkilökohtaisista asioista. Pikkupomo haluaa pitää oman paikkansa ja odottaa tilaisuutta vähentää pari henkilöä ja silloin saavat lähteä ne jotka pätevämpiä tai kokeneempia kuin pikkupomo ja suksi uskaltavat sanoa omankin mielipiteensä töissä. Pikkupomo haluaa että alaiset nuoleskelevat häntä ja ovat aina samaa mieltä niin pikkupomon asema pönkittyy. Muka yt neuvottelut joissa valmis nimilista irtisanottavista ja kohdistuu kokeneisiin, ovat törkeää huijausta ja teatteria.

    • Äläkaikkeeusko

      Jaahas mitähän tästä on poistettu. Onnähty kanssa samaa mieltä, syyt on henkilökohtaisia ja muut puheet turhia

    • maksunAika

      Tuta syyt on pelkkää teatteria.

      Täällä yksi joka on irtisanottu tuta syistä. Tiesin sen heti valheeksi kun minut vajaa kaksi vuotta sitten irtisanottiin tuta syistä. Todellinen syy oli se, että minua työpaikka kiusattiin jonka takia olin paljon sairaslomalla koska en kestänyt kiusaamista. Sanoin tästä myös tuolloin pomolleni joka lakaisi ongelmat maton alle. Irtisanomis tilanteessa sanoin silloiselle pomolleni, että hän tekee ison virheen. Asia on riitautettu miltei kahden vuoden jälkeen liittoni toimesta. Käräjät tulossa. Ehkä entinen pomoni nyt ymmärtää sen, että mitä tarkoitin tuolla kun sanoin hänelle, että hän tekee virheen. On aika tasata tilit.

    • nähtyon

      Paskasakki sinne firmaan jää YT:n jälkeen, oikein pomojen perseenuolijoiden kovin ydin.

    • Tuutsämukaan

      Hoitakaas muskelinne kuntoon , noi yt organisaattorit on sellasia spagettikäsiä että , lihaskimpun niskaan ei tulla , ymmärtäähän sen jo eläinkin että maailman rikkaimmallakin on vain 1 elämä.
      Tieto ei tuo itsevarmuutta, lihakset tuo vakautta , saahan sitä silti olla älykäs joka tuntee lain momentit, näillä asioilla tulee aika koskematon olo.
      Yt on hauskaa aikaa, olla lötköttelee.
      koulukiusatun pomon elämänsä kohokohta, aito yt cheeffi nallipyssy käessä, bäng bäng , ja oma muija on bileissä gäng bäng.

    • Anonyymi

      Kyllä yt-neuvotteluiden takana voi todellakin olla muitakin syitä, kuin pelkät henkilökohtaiset syyt. Meillä maanrakennusalan yrityksessä yt-neuvotteluiden jälkeen irtisanottiin kaksi asentajaa, joita ei vaan yksinkertaisesti ollut taloudellisesti enää mahdollista pitää. Eikä taustalla todellakaan ole syyt yrittäjän ahneudessa tai omien palkkojen nostamisessa. Päinvastoin, hyvien työntekijöiden menettäminen harmittaa edelleen, mutta toisaalta; harva työntekijä todella ymmärtää kuinka "kalliiksi" työntekijä yrittäjälle tulee. Niitä maksuja kun on paljon muitakin sen pelkän tuntipalkan lisäksi... T. Kirjanpitäjä.

    • Anonyymi

      pikkumunaisia pomoja ei olisi jos he eivät saisi leikkiä nahkalakkiin ja tiukkoihin alushousuihin ,
      pukeutuneita.

      yt menettely pitää aloittaa jos edes ajatellaan niissä mainittuja asioita , jos pystyt toteennäyttämään että on ollut suunnitelma ( kirjallinen materiaali / todistaja) , muuttuvat kaikki päätetyt asiat pois yt määritelmän alta , päätetyt asiat ovatkin laittomia ja niistä tulee seuraamuksia mikäli jokin taho niin vaatii ( esim firman oma henkilöstö osasto , "eettiset syyt" , poliisi , liitot ) luottamushenkilöä ei kannata asialla rasittaa ( ei kuormiteta raskasta työtä tekevää ).

      paras puolustus ei ole hyökkäys vaan hiljainen tiedonkeruu , lappunippu tekee lopuksi yllätyshyökkäyksen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      232
      4152
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2624
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      115
      1406
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1085
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      943
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe