Kuulemistilaisuudessa pomo toistelee että irtisanomisen syy ja kohdentaminen ei liity millään tavalla henkilöön itseensä siis irtisanottavaan. Herää kysymys, keneen se sitten liittyy?
YT:t taloudelliset ja tuotannolliset syyt
10
543
Vastaukset
- kohtalotoveri
Pomo puhuu paskaa. Se pitää meitä juntteina. Vähemmälläkin äo:lla ymmärtää, että irtisanominen liittyy nimenomaan ko. henkilöön.
- Peikkokokonaan
Yt on aina raskas päätös yritysjohdollekin. Tuotannon7palvelutoiminnan uudelleenjärjestelyt tulevat silloin, kun yritys muuttaa uusiin ympyröihin, ja tai tilaus tietyiltä osin vähenee- mikä johtaa siihen, ettei tiettyjä töitä tekevilleole jatkossa työtä, tai yritys voi kouluttaa jonkun yrityksen sisältä tekemään jotain vähentynyttä sarkaa oman muun työnsä ohessa- tms.
Jos irtisanotaan hlökoht syillä, se on ihan eri prosessi kuin yt. Se taas koskettaa vain sitä, että yksi tietty henkilö jonkun lökoht syyn takia ei suoriudu normaalilla tavalla töistään. (alkoholiongelma/käyttäytymisongelma/sairaus jonka vuoksi hommat ei suju, tms)
-Kummasta näissä nyt oli kyse? Sen takia johto korostaa yt asioissa sitä että mikään ei johdu työntekijätä, että työntekijä ei tuntisi niin syvää pettymystä ja masista kun yritys joutuu hänet irtisanomaan. Koska tämä yt ei ole työntekijän syytä, eikä sinänsä työn väheneminen hänestä johdu.
Ei mitään yritystä voida velvoittaa hoitamaan suojatyöpaikkaa kellekkään vaikka työ vähentyy, tai järjestellään uudelleen- Käsi sydämelle, maksaisiko kukaan palkkaa vaikka työtä ei tekijälle enää olisi?
Esimerkiksi kun remontoidaan taloa, iin se remonttimieshän tilataan remontin ajaksi. Sähkömies sähkötöihin, jne. ei heille ole hommia kun ovat leiviskänsä hoitaneet- etsikööt muut työnsä muualta.
Tai jos maksaa nurmikonleikkuusta, maksatko läpi kesän täydet päivät? Maksatko siitä, että työntekijä vetää työn puutteessa lonkkaa yrityksen tiloissa? Et. - Perseestäon
Sinulle "Peikkokokonaan" tiedoksi: YT-kuulemisen jälkeen, pöytäkirjan ulkopuolella, pomo totesi minulle "pääsimme yhdestä kiusankappaleesta eroon" ja iski silmää. On paskapuhetta tuo, että irtisanominen on aina raskas.... Johto ei ajattele mitään muuta kuin omaa paikkaansa, palkkaansa ja bonuksiansa.
- Onnähty
Yt syy on muka taloudellinen mutta varsin usein on kyse henkilökohtaisista asioista. Pikkupomo haluaa pitää oman paikkansa ja odottaa tilaisuutta vähentää pari henkilöä ja silloin saavat lähteä ne jotka pätevämpiä tai kokeneempia kuin pikkupomo ja suksi uskaltavat sanoa omankin mielipiteensä töissä. Pikkupomo haluaa että alaiset nuoleskelevat häntä ja ovat aina samaa mieltä niin pikkupomon asema pönkittyy. Muka yt neuvottelut joissa valmis nimilista irtisanottavista ja kohdistuu kokeneisiin, ovat törkeää huijausta ja teatteria.
- Äläkaikkeeusko
Jaahas mitähän tästä on poistettu. Onnähty kanssa samaa mieltä, syyt on henkilökohtaisia ja muut puheet turhia
- maksunAika
Tuta syyt on pelkkää teatteria.
Täällä yksi joka on irtisanottu tuta syistä. Tiesin sen heti valheeksi kun minut vajaa kaksi vuotta sitten irtisanottiin tuta syistä. Todellinen syy oli se, että minua työpaikka kiusattiin jonka takia olin paljon sairaslomalla koska en kestänyt kiusaamista. Sanoin tästä myös tuolloin pomolleni joka lakaisi ongelmat maton alle. Irtisanomis tilanteessa sanoin silloiselle pomolleni, että hän tekee ison virheen. Asia on riitautettu miltei kahden vuoden jälkeen liittoni toimesta. Käräjät tulossa. Ehkä entinen pomoni nyt ymmärtää sen, että mitä tarkoitin tuolla kun sanoin hänelle, että hän tekee virheen. On aika tasata tilit. - nähtyon
Paskasakki sinne firmaan jää YT:n jälkeen, oikein pomojen perseenuolijoiden kovin ydin.
- Tuutsämukaan
Hoitakaas muskelinne kuntoon , noi yt organisaattorit on sellasia spagettikäsiä että , lihaskimpun niskaan ei tulla , ymmärtäähän sen jo eläinkin että maailman rikkaimmallakin on vain 1 elämä.
Tieto ei tuo itsevarmuutta, lihakset tuo vakautta , saahan sitä silti olla älykäs joka tuntee lain momentit, näillä asioilla tulee aika koskematon olo.
Yt on hauskaa aikaa, olla lötköttelee.
koulukiusatun pomon elämänsä kohokohta, aito yt cheeffi nallipyssy käessä, bäng bäng , ja oma muija on bileissä gäng bäng. - Anonyymi
Kyllä yt-neuvotteluiden takana voi todellakin olla muitakin syitä, kuin pelkät henkilökohtaiset syyt. Meillä maanrakennusalan yrityksessä yt-neuvotteluiden jälkeen irtisanottiin kaksi asentajaa, joita ei vaan yksinkertaisesti ollut taloudellisesti enää mahdollista pitää. Eikä taustalla todellakaan ole syyt yrittäjän ahneudessa tai omien palkkojen nostamisessa. Päinvastoin, hyvien työntekijöiden menettäminen harmittaa edelleen, mutta toisaalta; harva työntekijä todella ymmärtää kuinka "kalliiksi" työntekijä yrittäjälle tulee. Niitä maksuja kun on paljon muitakin sen pelkän tuntipalkan lisäksi... T. Kirjanpitäjä.
- Anonyymi
pikkumunaisia pomoja ei olisi jos he eivät saisi leikkiä nahkalakkiin ja tiukkoihin alushousuihin ,
pukeutuneita.
yt menettely pitää aloittaa jos edes ajatellaan niissä mainittuja asioita , jos pystyt toteennäyttämään että on ollut suunnitelma ( kirjallinen materiaali / todistaja) , muuttuvat kaikki päätetyt asiat pois yt määritelmän alta , päätetyt asiat ovatkin laittomia ja niistä tulee seuraamuksia mikäli jokin taho niin vaatii ( esim firman oma henkilöstö osasto , "eettiset syyt" , poliisi , liitot ) luottamushenkilöä ei kannata asialla rasittaa ( ei kuormiteta raskasta työtä tekevää ).
paras puolustus ei ole hyökkäys vaan hiljainen tiedonkeruu , lappunippu tekee lopuksi yllätyshyökkäyksen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun463210Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5091942Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171920Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si811771- 181522
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431418- 271344
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1251198UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1121160