Purjevene Etelä-Euroopasta

Vappari

Asiaa on varmaan aikaisemminkin kysytty, mutta en oikein löytänyt tietoa asiasta.
Eli jos haluaisi hankkia veneen jostakin lämpimästä maasta, esim. Kreikasta tai Espanjasta, niin mikä on auringon pitkäaikainen vaikutus lasikuiturakenteelle? Kysymyksessä olisi kuitenkin alle 10 vuotta käytössä olleista veneistä.

16

888

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuosien.kokemuksella

      Jo isävainaani totesi Välimeren kokemuksestaan, ettei sitä aurinkoa kestä karhunnahkainen takapuolikaan. Mutta vaikka lausuma on täyttä totta, se ei koske lasikuiturakenteita pintaa lukuunottamatta. Kaikki keinomateriaalia olevat asiat, kuten purjeet, köydet ja helojen muoviosat hapertuvat ja värit haalistuvat. Pehmeistä muoviosista tulee kärpäspaperia. Gelcoatin alle ei auringon UV ulotu.

    • janbenbava

      Jos on vuokravene, niin lisään kemikaalirasitukset. Ne pestään kerran viikossa kovilla myrkyillä. Näky ei ole kaunis.
      Charter on aika saaneen näköinen n. kolmessa vuodessa ja mitään tiikkitäkkejä noissa ei ole. Suomessa ei saa 20 vuodessakaan venettä sen näköiseksi. Pintaa liimatut tiikkiviilut rupee jo irvistelemään. Kylkien laminaatti rutisee mukavasti aiheuttaen meritunnelmaa. Osta ja nauti.

      • isäaurinko

        Miten niin ei ole tiikkitäkkejä. Ainakin kaikissa minun näkemissäni on ollut.


      • Vappari

        Kiitos kommenteista. Olen muutaman kerran vuokrannut veneen Kroatiasta ja tosiaan vähänkin vanhemmat vuokraveneet näyttävät aika "kulahtaneilta".
        Haussa on yksityisessä omistuksessa oleva , kohtalaisen nuori vene. Valikoima tuolla etelämpänä on aika lailla suurempi. Tietysti on parempi, jos löytyy jostakin lähempää.


      • valaise

        Kuinka se kemikaalirasitus yltää gelcoatin alle lasikuituun rutisuttamaan sitä?


      • janbenbava

        Kemikaalit näkyy pintamateriaaleissa. Puusomisteet ovat usein halkeilleita. Luukut ja räppänät ei tykkää, jos saavat osakseen muuta kuin vettä. Laminointi saa osansa painavien vierustovereiden syleilyistä, kun viikon kokemuksella kiinnitytään mooring-köysiin isommalla mihin kotona on totuttu.


    • No en tiedä kuinka paljon kokemusta etelän veneistä kelläkin on mutta ostin muutama vuosi sitten 25 v vanhan veneen Kreikasta. Vene oli tietysti juuri noin vanha mutta hintakin oli se mitä siitä tarjosin. Toki olen sitä laitellut ja päivittänyt mutta olen varsin tyytyväinen tähän. Makoilen tässä sitloorassa ja luen haukkuja etelän veneistä. Alueella jossa olen on 50 km säteellä todennäköisesti 4-5000 venettä joten kaikille löytynee sopivia käytettyjä. Täällä ei home haittaa veneitä kuten kotona ja olen kyllä yllättynyt etten vielä 4n vuoden aikana ole nähnyt telakalla yhtään venettä joissa olisi ollut esim. osmoosiongelmaa. Ottakaa huomioon että suurin osa veneistä on vedessä vain muutaman kuukauden vuodessa. Rohkeasti vain katsomaan sopivaa ja voi olla kuten itsellä kävi, ettei kotimatkalle lähdettykään heti eikä vielä toistaiseksi 4n vuoden jälkeenkään. Nytkin vietän jo toista kuukautta veneellä. Täällä veneily ei todellakaan ole kallista ja siihen tarvitaan enemmänkin aikaa. Tässäkin satamassa veloitetaan 35 ft veneeltä 12e/vrk joten varsin on kohtuullista.

      • kateellinen

        Mahtaako olla liika sangria vai aurinko pehmittänyt pään?
        tulis takasin tänne, täällä on taas juhannus kelit!!


      • yhteen

        Juhannuskelit


      • SenatSakaisin
        yhteen kirjoitti:

        Juhannuskelit

        Ompa siinä jo muutama kuukausi mennytkin kun viimeksi olit täällä meitä ohjaamassa.
        Täällä on lukemattomia ja luettuja postauksia saatu läpi ilman korjauskehotuksiasi.
        Hyvä kun tulit taas töihin. Jospa se oppi sitten menisi vähitellen perille.


      • kirjoitustaidossa

        Onpa, ei "ompa".


      • SenatJamuut
        kirjoitustaidossa kirjoitti:

        Onpa, ei "ompa".

        Kiitos kun opetat oikeinkirjoitusta täällä. Onpa mukavaa kun tätä sanaa seuraavan keran tarvititsen, niin osaan sen sitten oikein kirjoittaa.


    • Aurinko heikentää jonkin verran vahvuutta ja voi tulla halkeamien alkuja. Kuinka paljon tämä sitten eroaa Suomen ja välimeren välillä ja yksilöiden välillä on ainakin minulle epäselvää. Mikäli lasikuitu välimerellä kärsisi auringossa suuria vaurioita, pintamaali olisi varmasti UV-säteilyn estävää, jolloin lasikuitu ei saisi UVta Suomessa eikä myöskään välimerellä.

      • antirusketusta

        Aurinko heikentää gelcoat-pintaa, mutta tuskinpa uv-säteily yhtään tätä ulkopintaa syvemmälle yltää.


      • Dkdkddkdkdk
        antirusketusta kirjoitti:

        Aurinko heikentää gelcoat-pintaa, mutta tuskinpa uv-säteily yhtään tätä ulkopintaa syvemmälle yltää.

        Juuri näin. UV:n vaikutus jää näkyvissä olevaan gelcoatin pintakerrokseen, missä se aiheuttaa liituuntumista, väripigmenttien haalistumista ja mahdollisesti haurastumista.


    • Medelhavet

      Ostin aikoinaan 30 v veneen Välimeren itäosasta. Runko oli kulahtanut, moottori lopussa, köydet ja purjeet uusimiskunnossa. Täällä samanlaisista pyydetiin 60 te alkaen, maksoin siellä 15 te. Runkoremppa oli myllytystä, muuten oli kunnossa, sisältä virheetön koska oli ns laauvene. Moottori 8 te, purjeet ja köydet 4 te, muuta fixia 2 te. Veneellä saa vieläkin 40 te joten hyvä on hyötysuhde ollut harrastuksessa . Telakointi rannalla 2300 e / vuosi, sähkön ja vettä saa vierestä. Lasku ja nosto 150 e/kerta ja aurinkoa riitää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      59
      1511
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      26
      1134
    3. 82
      992
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      806
    5. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      36
      800
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      774
    7. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      90
      723
    8. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      722
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      13
      710
    10. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      705
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      685
    12. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      115
      666
    13. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      605
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      601
    15. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      592
    16. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      581
    17. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      570
    18. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      523
    19. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      18
      522
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      41
      518
    Aihe